Buzdolabına Konmaması Gereken Besinler

0

Buzdolabına Konmaması Gereken Besinler Nelerdir? Besinler Nasıl Saklanmalıdır?

Avokado

Avokadolar, serin ve ışık almayan bir yerde kendi kendine olgunlaştırılmalıdır. Buzdolabına konduklarında buruşmaya başlarlar. Eğer ihtiyaç fazlası avokado alınmışsa bu avokadolar bir peçeteye sarılır ve meyve kabında buzdolabına konabilir.

Patates

Patatesler asla soğuğu sevmezler ve soğukta tatları bozulur. Patateslerin en iyi saklanma şekli serin bir yerde örneğin bir kasa içinde saklamaktır. Patatesler asla poşet içinde saklanmamalıdır. Nedeni ise nemli ortamda veya poşey içinde kalan patateslerde filizlenme meydana gelmesidir. Filizlenmiş patates ise insan sağlığı için öldürücü derecede zehirli olabilmektedir.

Soğan

Soğan da buzdolabında saklanmaması gereken besinler arasında yer alır. Buzdolabında daha kolay küflenme ve yumuşama görülür. Soğanlar havadar ve serin bir yerde saklanmalı mümkünse yanında başka sebze veya meyve bulundurulmamalıdır.

Ekmek

Ekmekleri buzdolabına koymak doğru bir davranış olarak kabul edilmemektedir. Buzdolabına konan ekmekler dolap içindeki nemi hızla çekerler ve tatları değişebilir yada üzerinde küf dışında başka bakterilerde üreyebilir. Ekmekleri saklamanın en iyi yolu ekmekleri fırınlamaktır.

Bunlar dışında; domates, patlıcan, muz, bazı tropikal meyveler,  yeşil fasulye, sarımsak gibi besinler de buzdolabına konmaması gereken besinlerdendir. Kahve, bal, ananas, çikolata gibi besinler de buzdolabında saklanmaması gereken besinler arasında yer alıyor.  Ayrıca gevrekler, makarna ve buğday gibi tahıl ürünleri de ağzı açık şekilde buzdolabına kesinlikle konmaması gereken besinler arasında yer alıyor.

Ayrıca meyveleri ve sebzeleri yıkadıktan hemen sonra kurulamadan buzdolabına koymakta çabuk bozulmaya neden olur. Bunun dışında ister buzdolabında isterse dışarıda meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler yan yana konmamalıdır. Yeşil yapraklı sebzeleri saklamanın en iyi yolu, bunları güzelce yıkayıp kağıt havlu ile kuruttuktan sonra yine kağıt bir havluya sarıp poşet içerisine koyduktan sonra buzdolabından saklamaktır. Yeşil yapraklı sebzeler bu şekilde fazla nem ve oksijenden mahrum kalarak soğuk ortamda 10 güne kadar dayanabilirler.

 

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here