C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

0

C Vitamini Neden Önemlidir?

C vitami (Askorbik asit), insan vücudu tarafından üretilemeyen bir vitamin olduğundan dışarıdan alınması gereken hayati derecede önemli bir vitamindir. 1900’lü yıllara kadar C vitamininin varlığı bilinmiyordu. İskorbüt hastalığının nedenleriyle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde bulunmuş ve ilkin antiskorbutik asit adı verilmiştir zamanla ise askorbit asit ve Vitamin C olarak isimlendirilmiştir. Kimyasal olarak C vitamini, askorbik asidin enantiyomeridir.

Vitamin C; meyve ve sebzelerin hemen hepsinde ve bazı hayvansal kaynaklarda bulunmaktadır. Suda kolayca çözündüğünden vücuttan dışarı atımı kolaydır ve normal sınırın üstünde alınması toksik etki pek yaratmaz. Ancak eksikliği ciddi sorunlara neden olabilir. C Vitamininin vücut içindeki fonksiyonları çok yönlüdür. Bunlar, antioksidan özellikleri, enzim kofaktörü olması, bağırsak emilimine etki etmesi gibi sayılabilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Askorbik asit daha çok taze meyve ve taze sebzeler ile canlı dokularında ( taze et gibi ) bulunur. Turunçgiller ( limon, portakal, mandalin vs. ) zengin C vitamini kaynaklarıdır. Ancak en zengin C Vitamini içeren besin kuşburnu adıyla bilinen bir meyvedir.  Kuşburnundan sonra C vitamini içeren besinler  taze kırmızı biber, maydanoz, çilek, yeşil biber, kivi,karnabahar, ıspanak, kızılcık, portakal, limon, lahana, domates, böğürtlen, patates sayılabilir.

C vitamini kuvvetli bir antioksidandır yani oksitlenme önleyicidir. Serbest radikalleri yok ederek, kanseri önler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını korur. Ayrıca, C vitamini kolajen üretimini aktive eder.

C vitamini yani askorbit asit gıda sektöründe de kullanılır.  Antioksidan özelliği nedeniyle, gıdalarda bozulmayı önlemek için de kullanılır. Yağların ve yağlı gıdaların uzun süre saklanabilmesi, dondurulmuş meyvelerin açıldıktan sonra erime sırasında tat ve kokularını korumalarını sağlamak için dondurma işleminden önce askorbik asit kullanılır.

Günlük Ne Kadar C Vitamini Alınmalı?

C vitamini ihtiyacı bünyeden bünyeye değişebilir. 1-10 yaş arası çocuklar için gereken günlük C vitamini en az 30 mg 10 yaş üstü çocuklar için gereken miktar ise günlük 40 mg kadardır.
Gebe kadınların günde 80-90 mg, sigara içenlerin 100-200 mg, normal erişkinler içinse günde 60 mg tüketmeleri tavsiye edilir. Bazı uzmanlara göre normal bir insanın 400 mg C vitamini tüketmesi gerektiği belirtilmiştir. Her halükarda günde 2000 mg üstü alımı ki bu kadar C vitamini almak doğal yollarla çok zordur uzun zamanda böbreklerde taş oluşumuna ve mide problemlerine neden olabilmektedir.

C Vitamini, suda kolayca çözünen bir vitamin olduğundan fazla alımı vücuttan idrar yolu ile atılır.

Pratik bir bilgi olarak, doğranan meyve ve sebzelerin ( muz, patates gibi ) kararmalarını önlemek için limon suyu gibi askorbik asit içeren meyve sularına sürülmeleri kararmayı önlemektedir.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Alkol ve uyuşturucu kullananlar ile sigara tiryakilerinde Vitamin C eksikliği daha sık görülür. Ayrıca, ağır diyet yapanlar, bazı hastalıklar ( crohn gibi ), gebe ve emziren kadınlar C vitaminine daha çok ihtiyaç duyarlar.

C vitamini eksikliği olanlarda belirti olarak; kas ve eklemlerde ağrı görülmesi, vücudun kolayca morarması, yorgunluk,bitkinlik, cilt problemleri görülebilir. Ayrıca, saç dökülmesinde artma, diş eti kanaması, diş dökülmesi, kilo kaybı, burun kanaması, yaraların zor kapanması görülebilir. Ciddi eksikliklerde ise vücudun başka sistemleri zarar göreceğinden dolaylı yollardan pek çok hastalığı tetikleyebilir. Kalp hastalıklarına, ateş yükselmesine nefes darlığına neden olabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here