Cajun-Kajun Baharatı Karışımı Nasıl Yapılır?

0

Kajun-Cajun Baharatı Nedir?

Kajun baharatı, Hint Mutfağı üzerinden dünya üzerine yayılmış bir baharat karışımıdır. Kajun yada Cajun baharatı olarak adlandırılır.

Cajun Baharatı Nasıl ve Hangi Tariflerde Kullanılır?

Cajun baharatı patates yemekleri, patates kızartması ile çok uyumludur. Patlamış mısır üzerine serpilerek de tüketilir. Tavuk yemekleri ile olan uyumu güzeldir. Ayrıca yengeç ve karides yemekleri ile de güzel gider. Hindi ve balık etlerini pişirirken de kullanılır. Yağ ile karıştırılan cajun baharatı balık üzerine sürülür ve bu şekilde pişirilirse güzel bir tat elde edilir. Bulgur pilavı, pirinç pilavı, çorbalar ve patlıcan dolması gibi dolmalar ile de tüketilebilir.

Diğer et türleri ile de uyum gösterir. Bu baharat ile etler terbiye edilebilir. Deniz ürünlerine yakışan bir lezzeti vardır. Her tür salataya eklenebilir. Hem etlerin sertliğini alır hem de bozulmasını önler. Patates kızartmasının yanına mükemmel derecede uyum sağladığı bilinir. Cajun baharatının içeriği ile ilgili farklı tarifler mevcut ancak orjinal tarif aşağıdaki gibidir.

Kajun Baharatı Nasıl Hazırlanır?

Aşağıda verilen miktarlar arzuya göre değişebilir. Baharat yoksa alternatif baharatlar ana malzemelerin üzerin çıkmadan konulabilir. Orjinal Cajun Baharatı Yapımı için Malzemeler

1 çay kaşığı çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

1 çay kaşığı acı toz kırmızı biber

2 çay kaşığı karabiber tozu

2 çay kaşığı sarımsak tozu

2 ölçü soğan tozu

2 çay kaşığı kekik

2 çay kaşığı keklik otu tozu ( yabani nane çeşididir eğer yoksa fesleğen, reyhan yada nane tozu kullanılabilir. Nane kullanılacaksa 1 çay kaşığı konması uygun olur.)

1 çay kaşığı beyaz biber tozu

1 çay kaşığı öğütülmüş kereviz

Cajun Baharatı Nerede Bulunur-Fiyatı Nedir?

n11 gibi alışveriş sitelerinde, metro marketlerde ve bazı büyük market ve aktarlarda cajun baharatı bulunabilir. 120 gramının fiyatı 8 TL ile 12 TL arasında satılıyor. Knorr, Arifoğlu, Bağdat Baharat gibi markalar cajun baharatı satmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here