Çakmak Taşı Nedir? Çakmak Taşı Nerelerde Kullanılır?

0

Çakmak Taşı Nedir?

Çakmak taşı; binlerce yıldır insanlar tarafından kullanıldığı bilinen, ana maddesi silisyum dioksit olan bir taştır ve kuvars taşı formudur. Ateş taşı ve silex taşı olarak da bilinir. İki adet silex taşı birbirine veya bir demire sürtüldüğünde kıvılcım ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle binlerce yıldır ateş yakmak için kullanılmıştır. Yakın tarihte ve günümüzde ise ateş çıkarıcı mekanizmaların içerisinde ilk kıvılcımı oluşturmak için kullanılır. Eski tip tüfeklerde ve günümüzde kullanılan klasik çakmaklarda halen kullanılır.

Çakmak Taşı Nerelerde Bulunur?

Milyonlarca yıl önce var olmuş denizlerdeki silikat bileşiklerinin çökmesi sonucu oluşmuş bir taştır. Günümüzde kireç yataklarında bolca bulunur. Çıkarılan bazı ateş taşları içerisinde eski deniz canlılarına ait fosillerde bulunur. Ana malzemesi silikat bileşiği olsa da türüne göre karbon türevli bileşikler, demir oksit, klorit gibi bileşikler bulunabilir.

Çakmak Taşı Nerelerde Kullanılır?

Çakmak taşları; taş devrinde kesici ve delici aletlerin yapımında kullanılmıştır. Kırıldığı zaman çok keskin kenarlar oluştuğundan taş balta yapımı için uygun bir malzemedir. Eski zamanlarda balta, ok ucu, mızrak ucu, kazma gibi aletlerin yapımında kullanılmıştır. Eski zamanlardan beri ateş yakmak için kullanılan ana malzeme olmuştur. Çakmaklı tüfeklerde baruta kıvılcım verme amacıyla kullanılmıştır. Ülkemizde halen düven taşı yapımında çakmak taşları kullanılmaktadır. Ateş yakma amacıyla tasarlanmış kampçı bilekliklerinde kullanılır.

Ancak; günümüzde çakmaklarda kullanılan çakmak taşları kırmızı renktedir. Bu madde daha çok demir veya magnezyum içerikli yapay üretilen taşlardır ve doğada bulunan çakmak taşları ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here