Çam Fıstığı – Güner İçi Hakkında Bilgi

0

Çam Fıstığı ( Güner içi ) Nedir? Çam Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Not: Yazımıza geçmeden önce bir husus belirtelim. Çam fıstığı‘nın 2016 yılı içinde kilosu 160 ila 200 TL arasında değişiyor. Son yıllarda üretimi oldukça düşen bu değerli ürünümüzün fiyatı ise haliyle artıyor. Ancak gıda sahtekarları, piyasaya preslenmiş ve çam fıstığı şekli verilmiş ( genel olarak fıstık veya yer fıstığı tozlarının preslenmesi ile elde edildiği belirtiliyor ) sahte ürünleri çam fıstığı diye fahiş fiyatlara satıyorlar. Bu nedenle güvenilir yerlerden veya güvenilir markalardan çamfıstığı almamız daha uygun olacaktır.

Güner içi olarak da bilinen çam fıstığı, pinus pinea isimli bir çam türünün kozalaklarından elde edilen, besin değeri yüksek bir üründür. İngilizce’de pine nuts olarak bilinir. 15-20 metre kadar uzanabilen fıstık çam ağaçları daha çok 20 yaşından sonra meyveli kozalak verir. Ülkemizde, İzmir, Aydın ve Muğla’da üretimi yapılmaktadır. Güner içi, ülkemizde dolma, pilav ve helva yapımında kullanılmaktadır.  Ayrıca pesto isimli bir sos yapımında da kullanılmaktadır.

Çam fıstığının üretimi biraz zahmetlidir. Öncelikle toplanan kozalaklar güneşe serilir ve burada yumuşayan kozalaklardan fıstıkların çıkması sağlanır ardından zarlardan temizlenen tohum ( çam fıstığı ) kurutulur.

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Güner İçi, hafif bir tereyağı dokusuna sabit, vitamin açısından ve doymamış yağ asidi yönünden zengindir. Bu özelliği nedeni ile kolesterol düşürücüdür. Ancak kalori değeri oldukça yüksektir. 100 gram çam fıstığı 670 kalori değerindedir. Öyle ki bu kalori değeri 300 gram yağlı dana etine eşdeğerdir. Kalori değerinin yüksek olmasının nedeni güner içi‘nde bulunan yağlardır ancak bu yağlar HDL’i ( iyi kolesterol) yükselten ve LDL’yi ( kötü kolesterol ) düşüren doymamış yağlardır.

Güner içi ( çam fıstığı ) içinde kalsiyum, potasyum, manganez, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller bulunur. Zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca gözler için faydalı olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tüketimi kilo aldırmaya yardımcı olurken, yemeklerden önce tüketimi tok tutmayı sağladığından kilo kaybetmeye yardımcı olabilir. Lif açısından da zengin olduğundan tok tutucu ve bağırsak düzenleyici etkisinden söz edilebilir.

Çam fıstığının faydaları arasında, kalp sağlığına olan olumlu etkisi de sayılabilir. Hem içerdiği doymamış yağ asitleri hem de E ve K vitaminleri yönünden zengin olması bu etkiyi sağlamaktadır.

Güner içi, lutein isimli bir protein yönünden zengindir. Bu protein göz ve retina sağlığı için yaş ilerledikçe daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle çam fıstığı tüketmek, göz sağlığına özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan makula dejenerasyonu adı verilen bir hastalığa iyi gelmektedir.

Çam fıstığının faydaları arasında, içeriği D vitamini ve kalsiyum nedeni ile kemik sağlığına faydası sayılabilir.

Çam Fıstığının Zararları Neler?

Güner içi, fazla alındığında kilo alımına neden olabilir. Ayrıca bazı bünyelerde alerji gelişebileceğinden tüketimini sınırlı tutmakta fayda vardır. Günlük 20-30 gram kadar tüketimi tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here