Çam Kozalağı Ekstresi Nedir?

0

Çam Kozalağı Ekstresi Nedir?

Çam kozalağı ekstresi; çam ağaçlarının tohumlarını barındıran kozalakların içinde bulunan etken maddelerin, boş maddelerden arındırılmasıyla elde edilen bir ekstrat üründür. Anti-viral, anti-mikrobiyal, anti-parazitik, anti-tümör ve güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bazı araştırmalara konu olmaktadır.

Çam Kozalağı Ekstresinin Faydaları Nelerdir?

Tıbbi bir doğal takviye olarak, çam kozalağı ekstresi (PCE) bazı otoriteler tarafından kabul görmüştür. Günümüzde Japonya’da, çam kozalağı özü, soğuk algınlığından kansere kadar değişen hastalıkların ve hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kozalak içerisindeki etken maddeler polisakkaritler, tanenler, ligninler ve çeşitli fenolik asit çeşitleridir. Araştırmacılar bu maddelerin insan vücudunda ne gibi etkiler oluşturduğunu ve sistemi nasıl etkilediğini incelemişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre olumlu bazı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Çam kozalağı ekstresi;

* Vücutta antikor üretiminin artması gibi bazı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

* Hiv virüsünün büyümesini baskılayıcı özellikleri bulunabilir

* Bağışıklığı güçlendirir

* İnfluenza ve herpes simpleks virüsünün büyümesini engeller

* Tümörlerin büyümesini engelleyen özellikleri olabilir

* Fareler üzerinde yapılan araştırmada meme kanseri tümörü oluşmasını sağlayacak (Mouse mammary tumor virus) MMTV virüsü ile enfekte edildiklerinden sonra, oral ve intravenöz (serum şeklinde) çam kozalağı ekstresi belirli dozlarda farelere verilmiştir. Sonuçlarda MMTV virüsünün büyük oranda baskılandığı görülmüştür.

* Grip gibi diğer virüs kaynaklı sorunlara da etki edebileceği gösterilmiştir. Yüksek dozlarda bile ekstrenin toksitesinin gözlenmemesi ayrıca güvenli bir takviye olduğunu izlemini vermektedir.

* Uçuklar için faydalıdır.

Not: Yazımızda bahse geçen hususlar, sadece bilgi niteliğinde olup, kullanım tavsiyesi asla değildir. Çam kozalağı ekstresi ile ilgili yazılanlar gelecek yıllar için umut vaat ediyor. Ancak şuan için bahsedilen faydaları ile yeterli bilimsel çalışma sayısı kısıtlıdır. Ülkemiz çam ağaçları bakımından zengin sayılabilecek bir ülke ama ne yazık ki kozalak ekstreleri ile ilgili ses getirebilecek bilimsel çalışmamız yok. Potansiyellerimizin değerlendirilmesi dileği ile..

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here