Çam Kozalağı Suyu Nasıl Yapılır?

0

Çam Kozalağı Suyu Nedir? Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Kozalak, içinde çam ağaçlarının üreme yapıları bulunan meyvesine verilen isimdir. Çam kozalağı suyu ise geleneksel olarak bazı sorunlara iyi geldiği iddia edilen bir uygulamadır.

Çam Kozalağı Suyunun Faydaları Nelerdir? Çam Kozalağı Suyu Hangi Amaçla Kullanılır?

Kozalak suyu genel olarak solunum yolları hastalıklarından olan bronşit ve öksürüğe, nefes darlığı, astım ve balgam problemlerine karşı kullanılır. Ayrıca çam kozalağı suyu akciğerlerin temizlenmesini de sağlayabilmektedir. Özellikle sigara içenler için kullanımı yaygındır. Bazı deri ve cilt problemlerine karşı da kullanılmaktadır.

Geleneksel olarak karaçam kozalakları süt ile kaynatılıp içildiğinde bazı deri problemlerine, nefes darlığına karşı da kullanılmıştır.

Taze çam kozalağı suyu saçlara da faydalıdır. Bu su ile saçlar banyo sonrasında yıkanabilir.

Dünyada ise çam kozalağının etkileri üzerine yıllardır çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalara göre çam kozalağı ekstresinin otoümmin hastalıklar ve virüslere karşı başarı sonuçlar verebileceği yönünde görüş vardır. Yakın gelecekte kozalak ekstrelerinden bazı ilaçlar yapılması da şuan için gündemdedir.

Çam Kozalağı Suyu Yapılışı

3 adet yeşil çam kozalağı iyice yıkandıktan sonra doğranır ve bir kap içerisine konur üzerine su eklenerek bir gün bekletilir. Yumuşayan kozalaklar bir miktar su ile yarım saat kadar kaynatılır ve  soğutulduktan sonra içilir.

Çam Kozalağı Suyu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çam kozalağı suyu yapmak için seçilecek kozalaklar Nisan ile Haziran ayı arasında yetişen yeşil taze kozalaklardan yapılabilir. Bir diğer önemli nokta kozalakların yol kenarlarında veya şehir yakınlarında yetişen çam ağaçlarından  alınmamasıdır. Nedeni kozalaklar içerisine girecek olan toz ve diğer kirleticiler sağlık açısından uygunluk arz etmez. Doğal ortamlardan toplanmış olan kozalaklar tercih edilmelidir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Anılan faydalar bilimsel olarak doğruluğu teyit edilemediğinden sadece geleneksel uygulamalar kapsamındadır. Tedavi amaçlı kullanılması için doktor onayı şarttır. İlaç etkileşimleri ve alerji gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Çam Kozalağı Reçeli Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here