Çam Melkisi-Kanlıca Mantarı Nedir?

0

Çam Melkisi ( Kanlıca Mantarı ) Nedir?

Kanlıca Mantarı, bilimsel adı Lactarius deliciosus ve Lactarius deterrimus  olan mantarlara ülkemizde verilen isimdir. Çintar, Kızıliçi, Tillice ve Çam Melkisi olarak da bilinir. Ülkemizin büyük bölümünde bu mantarlar yetişir ancak en çok Batı Karadeniz ve Batı Ege ile Marmara’da daha çok bilinen ve görülen bir mantardır.  Bolu , Kastamonu ve çevresinde bulunan bu mantarlar sonbahar aylarında yetişir ve bu yörelerde sevilerek tüketilir. Güneş alma durumuna göre sarı-yeşilimsi-turuncu-morumsu gibi tonlarda olabilir. Kızartılarak, sote, közleme ve ızgara yapılarak tüketilebilir. Ayrıca kavurma, turşu, ekmek ve börek yapımında da kullanılır.

Kanlıca Mantarı, ülkemizde en çok bulunan mantar türlerinden biridir ve şapkalı bir mantardır. Şapkası genel olarak turuncu renktedir ama yukarıda belirtildiği gibi farklı tonlara sahip olabilir. Kültür mantarı olarak üretimi yapılmamaktadır ve toplayıcılar tarafından ormanlardan toplanır ve pazarlarda tüketicisi ile buluşur.

Sulu bir mantardır ve toplandıktan hemen sonra suyunu salma özelliği vardır bu nedenle taze tüketilmelidir. Sıcakta bir süre beklenirse kurtlanma görülebilir. Ancak bazı yörelerde  çam melkisi mantarı önce fırında biraz kurutulur ve ardından derin dondurucuda saklanmaktadır.

Önemli Not: Mantarlar; doğal ortamda ancak bu işin uzmanlarınca tespit edilip zehirli olup olmadıklarına karar verilebilir. Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Her yıl ülkemizde yüzlerce insan mantar zehirlenmesi nedeniyle ölmekte veya ciddi rahatsızlıklar geçirmekte veya kalıcı hasara uğramaktadırlar.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here