Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı

1
81

çaşır mantarıÇaşır Otu ve Çaşır Mantarı her ikisi de oldukça değerli besin öğelerine sahip. Çaşır otunun köklerini kültür olarak kullanıp doğada kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantardır.

 

    Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı Faydaları

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı : Çaşır otu bitkisi meyveleri uyarıcıdır. Gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason yerine kullanılabilmektedir. Kökünde bulunan gummi-resina ‘nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu (Öztürk, ve Özçelik, 1991), bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca antitümör, antibakteriyel ve antifungal etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. (Ulubelen ve ark.,1995).Yine bu bitki afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarakta kullanılmaktadır (Baytop,1984; Tuzlacı, 1985b). Bölgede ilkbaharda bitkinin 10-20 cm ‘lik taze sürgünleri tüketilmektedir. Genellikle suda haşlanıp tuzlanarak yenilmekte ya da salamurası yapılıp kış mevsiminde peynir yerine katık olarak kullanılmaktadır. Ayrıca haşlandıktan sonra yumurtaya bulanıp kızartması yapılmakta ya da yumurta ile kavrularak tüketilmektedir. Van ve Bayburt yöresinde çaşır otu otlu peynir yapımında da kullanılmaktadır (Alan,1989, Baytop,1984, Öztürk ve Özçelik, 1991). Siirt, Hatay ve Van yöresinde bitkinin tümü ya da kurutulmuş yaprakları hayvan yemi olarak kullanıldığında et ve süt verimini artırdığı bildirilmektedir (Tuzlacı,1985b; Öztürk ve Özçelik, 1991). Çaşır bitkisi tedavi amacıyla çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde kurutulmuş kökü toz haline getirilip bal ile karıştırıldıktan sonra dahilen afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarak tüketildiği kaydedilmiştir (Baytop,1984; Tuzlacı 1985; Öztürk 1991). Meyveleri uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmaktadır. Kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resina ‘nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Çaşır Otu, ayrıca Sivas-İmranlı bölgesinde hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu bildirilmiştir (Öztürk,1991). Prangos’ların kimyasal olarak araştırıldığı bir araştırmada ,bu bitkilerden kumarin ve furanukumarinler izole edilmiştir. Bu kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca anti-tümör etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. Araştırma sonunda antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkilerinin olduğu da belirlenmiştir (Ulubelen ve ark.,1995).Yine bu bitkinin Doğu Anadolu’da sığırların kuyruk altı yaralarını iyileştirmek için de kullanıldığı belirtmektedir (Üçer,1992).

Doğada kendiliğinden yetişen mucizevi bir bitki. Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yetişir. Erzurum’dan Mersin’in yaylarına kadar hemen her yerde görmek mümkündür. İlkbahar yağmurları ile birlikte yeryüzüne çıkar. Mayıs ayı ortalarından sonra toplanır. Sütlü, kokusu keskindir, nane ve safran karışımı bir kokusu olduğu söylenir. İştah açıcı ve bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Şeker hastaları için çok iyi olduğu söylenir. Salamurası yapılır, otlu peynir yapımında kullanılır. Eğer denk gelirseniz mutlaka deneyin. Mayıs-Haziran arası bulmanız mümkündür. Fiyatı ise 6-7 TL arası değişiyor.

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı Yemekleri

ÇAŞIRLI BULGUR PİLAVI TARİFİ

Malzemeler;
1 demet Çaşır Otu
2 su bardağı pilavlık bulgur
2 adet soğan
2-3 adet domates
3  adet yeşil biber
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı salça
3,5 su bardağı su
Kırmızı biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı;

Bulguru yıkayıp birkaç dakika suda bekletin ve süzün. Diğer tarafta bir tencerenin içine ince doğranmış soğanları koyun ve kavurun. Soğanlar pembeleşmeden doğranmış biberleri de ekleyin. Domatesleri doğrayarak içine atıp karıştırmaya devam edin ve salçayı ekleyin. Domatesler pişince ve suyunu çekince, çaşırı ilave edin. Bulgurları tencereye koyun ve bir süre kavurun daha sonra suyunu ilave edip; tuz, karabiber ve kırmızı biberi de ekleyip kapağını kapattıktan sonra kısık ateşte pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

Çaşır Mantarı ( Göbelek, göbek , kinkor ) Nedere Bulunur? Çaşır Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Çaşır Mantarı, Çaşır otunun köklerini kültür olarak kullanıp doğada kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantardır. Çaşırın yetiştiği hemen her yerde bu mantar türü de yetişmektedir. Değerli bir mantar türüdür ve Avrupa’da fiyatı 200 Euro’ya kadar alıcı bulmaktadır. Türkiye’de kilosu 50-60 TL kadardır. İçerisinde Pek çok vitamin ve minerali barındırır. İçeriğindeki  F3 polisakkaritler isimli karbonhidrat molekülünün, tümörleri ya da kanser hücreleri ile ilişkili antijenleri (bir tür bakteri) tanıdığını iddia ediliyor. Yapılan pek çok araştırma; çaşır mantarının yaşam süresini uzattığını ve tümöre karşı etkili olduğunu gösteriyor. Bu mantarın yararlı olduğu dünyada yapılan pek çok çalışmada kanıtlandı.

Çaşır Mantarı Sotesi:
Yarım Kilo Çaşır Mantarı
İki-Üç Tane Domates
3-4 Tane Biber
Bir çorba kaşığı Tereyağı
İsteğe göre çeşitli baharatlar
Mantarlar iyice temizlenip, 10-15 dakika kadar tuzlu suda bekletilir. Suyu süzülüp bir tencereye alınır ve az bir haşlanır. Diğer tavada ise tereyağı ile biberler kavrulur; tuz ve baharatlar eklendikten sonra haşlanmış mantarlar suyu süzülerek eklenir ve ardından doğranmış domatesler eklenir. Altı kısık ateşte pişirilir ve servis yapılır afiyet olsun.
Not: Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı temin etmek bu ürünleri bilen uzman biri aracılığıyla edinin.

Ayrıca Çaşır otu ve Çaşır mantarı ticari değeri bakımından değerli ürünlerdir ve yurt dışına tanıtacak girişimcilere ihtiyacı vardır. Çaşırın yetiştiği hemen her yerde bu mantar türüde yetişmektedir. Değerli bir mantar türüdür. Avrupa’da fiyatı 200 Euro’ya kadar alıcı bulmaktadır. Türkiye’de kilosu 50-60 TL kadardır.

İlginizi Çekecek Yazılar:

>>>> Melocan Otu Faydaları ve Kavurması

>>>> Kaldirik Otu, Hodan Otu Faydaları ve Tarifi

>>>> Çiriş Otu – Sarı Zambak Faydaları ve Yemekleri

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here