Çaşır Bitkisi Nedir? Çaşır Mantarı Nedir, Nerelerde Bulunur?

1

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı Nedir?

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı her ikisi de oldukça değerli besin öğelerine sahiptir. Çaşır mantarı ise çaşır otunun köklerini kültür olarak kullanıp doğada kendiliğinden yetişen bir tür mantardır. Çaşır Mantarı; Anadolu’nun pek çok yerinde kendiliğinden yetişir. Göbek mantarı, kirkor ve göbelek isimleri ile de bilinir. Erzurum’dan Mersin’in yaylarına kadar hemen her yerde görmek mümkündür. İlkbahar yağmurları ile birlikte yeryüzüne çıkar. Mayıs ayı ortalarından sonra toplanır. Sütlü, kokusu keskindir, nane ve safran karışımı bir kokusu olduğu söylenir. İştah açıcı ve bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Şeker hastaları için çok iyi olduğu söylenir. Çaşır otu’nun Salamurası yapılır, otlu peynir yapımında kullanılır. Eğer denk gelirseniz mutlaka deneyin. Mayıs-Haziran arası bulmanız mümkündür. Çaşır otunun deste fiyatı 8-10 TL arası değişiyor.

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarının Faydaları

Gaz söktürücü, kurt düşürücü etkilerinden söz edilmiştir. Ayrıca; eski zamanlarda hayvanlarda meydana gelen yaralanmalar sonucu oluşan kurtlanmalarda  kullanılmıştır. Mantar öldürücü ve antibakteriyel etkileri bulunur.

Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı Yemekleri

ÇAŞIR OTLU BULGUR PİLAVI TARİFİ

Malzemeler;
1 demet Çaşır Otu
2 su bardağı pilavlık bulgur
2 adet soğan
2-3 adet domates
3  adet yeşil biber
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı salça
3,5 su bardağı su
Kırmızı biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı:

Bulguru yıkayıp birkaç dakika suda bekletin ve süzün. Diğer tarafta bir tencerenin içine ince doğranmış soğanları koyun ve kavurun. Soğanlar pembeleşmeden doğranmış biberleri de ekleyin. Domatesleri doğrayarak içine atıp karıştırmaya devam edin ve salçayı ekleyin. Domatesler pişince ve suyunu çekince, çaşırı ilave edin. Bulgurları tencereye koyun ve bir süre kavurun daha sonra suyunu ilave edip; tuz, karabiber ve kırmızı biberi de ekleyip kapağını kapattıktan sonra kısık ateşte pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

Çaşır Mantarı ( Göbelek, göbek , kinkor ) Nedere Bulunur? Çaşır Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Çaşır Mantarı, Çaşır otunun köklerini kültür olarak kullanıp doğada kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantardır. Çaşırın yetiştiği hemen her yerde bu mantar türü de yetişmektedir. Değerli bir mantar türüdür ve Avrupa’da fiyatı 200 Euro’ya kadar alıcı bulmaktadır. Türkiye’de kilosu 50-60 TL kadardır. İçerisinde Pek çok vitamin ve minerali barındırır. İçeriğindeki  F3 polisakkaritler isimli karbonhidrat molekülünün, tümörleri ya da kanser hücreleri ile ilişkili antijenleri (bir tür bakteri) tanıdığını iddia ediliyor. Yapılan pek çok araştırma; çaşır mantarının yaşam süresini uzattığını ve tümöre karşı etkili olduğunu gösteriyor. Bu mantarın yararlı olduğu dünyada yapılan pek çok çalışmada kanıtlandı.

Çaşır Mantarı Sotesi

Çaşır Mantarı Sotesi için Malzemeler:

Yarım Kilo Çaşır Mantarı
İki-Üç Tane Domates
3-4 Tane Biber
Bir çorba kaşığı Tereyağı
İsteğe göre çeşitli baharatlar
Mantarlar iyice temizlenip, 10-15 dakika kadar tuzlu suda bekletilir. Suyu süzülüp bir tencereye alınır ve az bir haşlanır. Diğer tavada ise tereyağı ile biberler kavrulur; tuz ve baharatlar eklendikten sonra haşlanmış mantarlar suyu süzülerek eklenir ve ardından doğranmış domatesler eklenir. Altı kısık ateşte pişirilir ve servis yapılır afiyet olsun.
Not: Çaşır Otu ve Çaşır Mantarı temin etmek bu ürünleri bilen uzman biri aracılığıyla edinin.

Ayrıca Çaşır otu ve Çaşır mantarı ticari değeri bakımından değerli ürünlerdir ve yurt dışına tanıtacak girişimcilere ihtiyacı vardır. Çaşırın yetiştiği hemen her yerde bu mantar türüde yetişmektedir. Değerli bir mantar türüdür. Avrupa’da fiyatı 200 Euro’ya kadar alıcı bulmaktadır. Türkiye’de kilosu 50-60 TL kadardır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here