Çatlak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Çatlak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Çatlak topuk derisi genellikle uzun sürek ayakta kalmak, rahatsız ayakkabılar giymek ya da sedef hastalığı nedeniyle cilt üzerinde baskıdan dolayı oluşur.

Topuk çatlağı nasıl oluşur? Topukta deri kalınlaşması artar. Zayıf kan dolaşımı nedeniyle elastikiyet azalır ve ölü deri birikimi oluşur. Ölü deri yenilenmediği için topuklar çatlar ve kötü bir görünüme neden olur.

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir? Düzenli olarak ayaklarımızı beslemek gerekir. Tabii ki, ponza taşı ve sünger taşı mucizeler yaratır ancak topuk çatlağı tedavisi için daha fazla yardıma ihtiyacımız var.

Çatlak topuk bakımı için 3 şey önemli! Kazımak, kazımak ve sadece kazımak. Topuk çatlağını kazırken acı çekmek istemiyorsanız, sizlere önerilerimiz olacak. İyi ayak banyosu hazırlamak için çok basit, kolay ulaşılabilir malzemelerden oluşan bir peeling tavsiyemiz var.

Ölü derileri kaldırmak ve güzel yumuşak tabanlara sahip olmak  için topuk taşı ile çalışmaya başlamadan önce bir saat topuk banyosunda topuklarınızı ıslatmalısınız.

Şimdi çatlak topuk bakımı yaparak güzel topuklara sahip olmanız için bir tarif vereceğiz.

Çatlak Topuk İçin Peeling

Bahsedeceğimiz tarif bir yan uygulamadır. Çatlak topuk için yenileyici etkilere sahiptir. Düzenli olarak kullanımında sağlıklı topuklara sahip olabilirsiniz. Tarifimiz için gerekli malzemelerimiz aşağıda belirtilmiştir. Haydi başlayalım!

Malzemeler

  • Zeytin yağı (250 ml)
  • Deniz tuzu 1,5 su bardağı
  • 2 limon
  • Biraz taze biberiye ya da lavanta

Hazırlanışı

Deniz tuzu ile zeytinyağını karıştırın ve daha sonra taze biberiye ya da lavanta ekleyin. Birkaç dakika boyunca bu karışımın pişirin. ( 1 numaralı karışım)

Ayaklarınızın yarısına gelecek kadar ılık su dolu bir kaba yarım limon keserek koyun.Hazırladığımız 1 numaralı karışımı (deniz tuzu-zeytinyağı-biberiye) yarım fincan ekleyin, gerekirse soğuk suda ekleyebilirsiniz.

Hazırladığımız bu ayak banyosunda ayaklarınızı 15 dakika ıslatın. Bundan sonra, deniz tuzu ile yapılmış karışımı (1 numaralı karışım) yarım limon ile topuğunuza sürerek ovalayın. Sonrasında çatlak topuktan ölü deriyi uzaklaştırmak için topuk taşı kullanın. Yıkayın ve ayaklarınızı kurulayın.

Bundan sonraki kısım için nemlendirici yada topuk kremleri uygulayın ve pamuk çorap giyin. Uzanın ve ayaklarınızı bekleterek dinlendirin.

Çatlak Topuk Bakımı İçin 2.Tarif

Malzemeler

– 3 yemek kaşığı Kabartma tozu 

–  1 Litre su

Sıcak suda kabartma tozunu eritin ve elde edilen karışımda ayaklarınızı ıslatın. Yaklaşık 15 dakika çözelti içinde ayaklarınızı bekletin. Sonrasında topuk taşı ile çatlak topuk bölgesinde uygulama yapın. İlk kullanımdan itibaren çatlak topuk probleminizde ki değişimi hissedeceksiniz.

Bu uygulamayı 7 gün arayla 3 kez yapın. Ayrıca papatya çayını hazırladığımız çözeltiye ekleyerek güzel koku elde edebilirsiniz.

Sağlıklı mutlu ve çatlak topuk olmayan günler dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ