Çatlak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Çatlak Topukların Nedenleri? Topuklar Neden Çatlar?

Topuklarda meydana gelen çatlakların en büyük nedeni derinin kurumasıdır. Özellikle yaz aylarında giyilen açık ayakkabılar nedeniyle topukların kuruması daha çok görülmektedir. Çatlak topuk derisi genellikle uzun sürek ayakta kalma, topuklarda baskıyı arttıracak ayakkabılar giymek gibi nedenlerle oluşabileceği gibi; mantar, egzama, sedef, şeker hastalığı gibi nedenlerden dolayı da meydana gelmektedir.

Topuk çatlağı nasıl oluşur? Topukta deri kalınlaşması artar. Zayıf kan dolaşımı nedeniyle elastikiyet azalır ve ölü deri birikimi oluşur. Ölü deri yenilenmediği için topuklar çatlar ve kötü bir görünüme neden olur.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir? Düzenli olarak ayaklarımızı beslemek gerekir. Tabii ki, ponza taşı ve sünger taşı mucizeler yaratır ancak topuk çatlağı tedavisi için daha fazla yardıma ihtiyacımız var.

Genel uygulamada, topuk çatlaklarının giderilmesi için; ayak banyoları hazırlanabilir. Genelde yatmadan önce veya akşamları hazırlanması daha iyi sonuç verir. Hazırlanacak bu banyo; sabunlu su, karbonatlı su, sirkeli su veya borakslı su olabilir. Eğer ayakta mantarlaşmaya da meyil varsa borakslı su oldukça işe yarayacaktır. Ayaklar; 15-20 dakika arası bu suyun içerisinde bekletilir. Çatlaklar yumuşayınca; bir topuk törpüsü, ponza taşı veya topuk süngeri ile hafif masajlar yapılarak topuklar ölü deriden arındırılır. Ardından ayakların nem dengesini sağlamak için yatmadan önce zeytinyağı, vazelin veya hindistan cevizi gibi bir yağ ile topuklara masaj yapılır. Tabi bir kerede çatlak topuklar iyileşmez. Haftada iki üç defa bu uygulamaları alışkanlık haline getirmek gerekir.

Çatlak Topuk İçin Peeling

Bahsedeceğimiz tarif bir yan uygulamadır. Çatlak topuk için yenileyici etkilere sahiptir. Düzenli olarak kullanımında sağlıklı topuklara sahip olabilirsiniz. Tarifimiz için gerekli malzemelerimiz aşağıda belirtilmiştir. Haydi başlayalım!

Malzemeler

  • Zeytin yağı (250 ml)
  • Deniz tuzu 1,5 su bardağı
  • 2 limon
  • Biraz taze biberiye ya da lavanta

Hazırlanışı

Deniz tuzu ile zeytinyağını karıştırın ve daha sonra taze biberiye ya da lavanta ekleyin. Birkaç dakika boyunca bu karışımın pişirin. ( 1 numaralı karışım)

Ayaklarınızın yarısına gelecek kadar ılık su dolu bir kaba yarım limon keserek koyun.Hazırladığımız 1 numaralı karışımı (deniz tuzu-zeytinyağı-biberiye) yarım fincan ekleyin, gerekirse soğuk suda ekleyebilirsiniz.

Hazırladığımız bu ayak banyosunda ayaklarınızı 15 dakika ıslatın. Bundan sonra, deniz tuzu ile yapılmış karışımı (1 numaralı karışım) yarım limon ile topuğunuza sürerek ovalayın. Sonrasında çatlak topuktan ölü deriyi uzaklaştırmak için topuk taşı kullanın. Yıkayın ve ayaklarınızı kurulayın.

Bundan sonraki kısım için nemlendirici yada topuk kremleri uygulayın ve pamuk çorap giyin. Uzanın ve ayaklarınızı bekleterek dinlendirin.

Çatlak Topuk Bakımı İçin 2.Tarif

Malzemeler

– 3 yemek kaşığı Kabartma tozu 

–  1 Litre su

Sıcak suda kabartma tozunu eritin ve elde edilen karışımda ayaklarınızı ıslatın. Yaklaşık 15 dakika çözelti içinde ayaklarınızı bekletin. Sonrasında topuk taşı ile çatlak topuk bölgesinde uygulama yapın. İlk kullanımdan itibaren çatlak topuk probleminizde ki değişimi hissedeceksiniz.

Bu uygulamayı 7 gün arayla 3 kez yapın. Ayrıca papatya çayını hazırladığımız çözeltiye ekleyerek güzel koku elde edebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here