Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin

1

Çay Demlerken Zararlı Hale Nasıl Geliyor?

Çayın yüksek ısıya maruz kaldıktan sonra tüketilmesi insan sağlığı için kansere varabilecek kadar ciddi zararlara yol açtığını belirten Prof. Dr. Bekir Bükün, çay demlerken dikkat edilmesi gereken noktalarda uyarıyor:

DÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, yüksek ısıda demlenen çayın ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu açıkladı. Çayın içerisinde bulunan tein ve tanen bileşiklerinin bitkilerin savunma sistemleri için salgıladıkları salgılar olduğunu belirtti.

Çayın yanlış demlenmesi nedeniyle bu bileşiklerin aktif hale geleceğini söyleyen Bükün, uzun süre bu bileşiklere maruz kalanlarda kansere varabilecek kadar olumsuz durumlara yol açtığını vurguladı.

ÇAY ACI İSE KESİNLİKLE İÇMEYİN
Prof. Bükün, “Taze ve uygun koşullarda demlenmiş çayın tadının hoş ve karakteristik olduğunu ancak bayat çaylarda aktif hale gelen tanenlerden dolayı bu çayların ağızda acı bir tat bıraktığını belirtti.

KALİTELİ ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI

Alt Çaydanlıkta su kaynarken üst demlikte kesinlikle kuru çay bırakmıyoruz. Çünkü eğer altta su kaynarken demlikte kuru çay bırakılırsa çay yumuşayarak içerisindeki tanenlerin çözünme hızı artacaktır. Çayı, demleme esnasında üst demliğe koyun. Ayrıca demleme süreci 15 dakikayı geçmemelidir. Çayı demledikten sonra 15 dakika kadar ocağın altı kapalı vaziyette demlenmesini bekleyin. 15 dakika sonra çayınızı süzün ve posasından ayırın. Bu sayede çayınızdan tanenlerin büyük kısmını uzaklaştırmış olacak ve çayınızın içim süresini arttırmış olacaksınız. Posayı süzdükten sonra alt suyu kaynatabilirsiniz.

Çay Demlerken Karbonat Atın

Çayınızı demlerlen, çok az miktarda karbonat (çay kaşığının ucu kadar)  koyarsanız çayın kendine has aromasını  arttırmış olacaksınız. Aynı zamanda karbonat çayınızı alkali hale getirecektir.

 

1 YORUM

  1. Siteniz çok güzel ve faydalı bilgiler ile dolu. Yeni gördüm ve takip ediyorum. Ancak bir konu için arama yapacağınız bir arama butonu yok. Bu özellikle mi yapılmadı, yapılır ise daha faydalı olacağını düşünüyorum. Zahmetleriniz için şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here