Çemen Otu Nedir? Çemen Otu Nasıl Kullanılır-Faydaları Nelerdir?

0

Çemen Otu Nedir? Çemen Otu Nasıl Kullanılır?

Çemen otu, buyotu, çaman otu ve boy otu gibi isimlerle de bilinir. İç Anadolu bölgesinde özellikle Yozgat ve Kayseri’de bilinen ve çeşitli amaçlar için kullanılan bir bitkidir.Bilimsel adı trigonella goenum graecum olan bu bitki baklagiller ailesine mensuptur. İngilizce’de Fenugreek olarak bilinir. Ülkemizde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Asya topraklarıdır. Ortadoğu ve Hindistan mutfaklarında baharat olarak kullanılır. Tohumları ve yaprakları gıda olarak tüketilebilmektedir. Ülkemizde kahvaltılık çaman sosu ve pastırma yapımında çemen tohumu kullanılmaktadır. Ayrıca; turşu, çorba, sos ve bazı et yemeklerine katılarak da tüketilir.

Çemen Otu Nasıl Kullanılır? Çemen Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Çemen otunun tohumları ve yaprakları bir takım amaçlar için kullanılır.  Çemen otu yaprakları, ıspanak gibi değerlendirilebilir. Çemen otu çayı ise çemenin tohumundan yapılan bir  çaydır.  Bir çay kaşığı çaman tohumu  bir bardak kaynar su içerisine atılır ve 15-20 dakika normal çay gibi demlenir. Günde 1 fincan tüketilmesi idealdir. Çay tüketiliyorsa, çemenden yapılan diğer ürünleri tüketmemek gerekebilir.

Çemen Sosu Nasıl Yapılır?

Çemenin tohumları, kurutularak öğütülerek çemen tozu elde edilir.Elde edilen bu toz, çemen sosu yapımında kullanılır.

Uzun uzun tariflerden ziyade bu sos isteğe ve arzuya göre şekillenir. Güçlü baharatlarla yapmak sağlık açısından faydalı olmayabilir. Bu nedenle yapacağımız sosta baharatları minimum tutmak gerekir. En basit tabirle 1 tatlı kaşığı çemen tozu, 6 yemek kaşığı salça ( biber, domates veya biber+domates salçası olabilir), 2 yemek kaşığı galeta unu, 1 tatlı kaşığı pul biber, 3-4 diş dövülmüş sarımsak, 3 yemek kaşığı zeytinyağı birbirine karıştırılır. Tarif bu kadar, isteğe göre içerisine  bir fiskeyi geçmeyecek şekilde karabiber, hardal, kimyon gibi baharatlardan atılabilir.

Çemenin Faydaları Nelerdir?

* Geleneksel Çin Tıbbında afrodizyak besinler arasında sayılmıştır.

* Bağırsak gazları ve mide şişkinliğine iyi geldiği bilinir. Tohumlarında bulunan zamk mide içerisinde şişerek jelatin halini alır. Bu sayede bağırsakların temizlenmesini sağlar.

* Balgam söktürücü etkisi bulunur

* Kolesterol düşürücü etkisi bulunuyor. Ayrıca damar tıkanıklığına karşı fayda sağlayabilir.

* Rahatlatıcı ve uykusuzluğa iyi gelici etkisi vardır.

* Solunum yollarını rahatlatır.

* Grip ve nezleye iyi gelir

* Çemen tohumları, demir, magnezyum, manganez ve bakırın yanı sıra B6 vitamini, protein ve diyet lifi de dahil olmak üzere çeşitli faydalı besinler içerir. Ayrıca kolin, trigonellin, yamogenin, gitogenin, diosgenin, tigogenin ve neotigogenler dahil olmak üzere bir dizi güçlü fito besinler içerir.

* Emziren annelerde süt arttırıcı etkisi bulunur. Ancak kan sulandırıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır.

* Menstruasyon sürecini kolaylaştıran ve ilişkili semptomları hafifleten güçlü bir madde olarak kabul edilir. Bu bir emmenagogdur, yani en kadınsı süreçleri düzgün ve rahat bir şekilde işleyebilmek için adet düzenleyici etkisi bulunur.

* İçerdiği bir doğal lif çeşidi olan galaktomannan nedeniyle vücutta şekerin kana karışma hızını yavaşlatır. Ayrıca 4-hidroksisolösin adı verilen bir aminoasit nedeniyle insülün mekanizmasına da etki eder. Bu nedenle çemenin faydaları arasında kan şekerinin düzenlenmesine etkisi önemlidir.

*  Uygulamada, göğüs büyütücü olarak da kullanılmıştır. Çaman Tozu, zeytinyağı yadfa çemen yağı ile karıştırılır ve göğüs bölgesine masaj yaparak sürülür. 5 dakikalık masaj ardından ilgili bölge temizlenir. Haftada bir uygulanabilir. Doktor tavsiyesi ve onayı ile yapmak gerekebilir.

* Çemen Otu, geleneksel olarak boy uzatma kürlerinde de kullanılmıştır.

Çemen Otu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla tüketilmesi, bayanlarda östrojen hormonu salgılanmasına neden olabilir. Bu bazı durumlarda olumlu olsa da bazı durumlarda olumsuz olabilir. Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle hamile bayanların, ameliyat olacak olanların veya kanama riski bulunanların tüketmemesi gerekebilir. Emziren bayanların dikkatle tüketmesinde fayda vardır. Östrojen hormonunu arttırması bazı sağlık sorunlarına etki edebilir. Ölçülü ve az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Yazılanlar tıbbi tavsiye niteliğinde olmayıp botanik ve geleneksel kullanımına ilişkin bilgilendirme amaçlıdır. Çaman otuna karşı alerji veya hassasiyet olanlarda, aşırı ishal, gaz ve hazımsızlığa neden olabilir. Düşük dozlarda güvenilir bir bitkidir ancak yüksek dozlarda bazı sorunlara neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here