Ceviz Yağı ve Ceviz Yağının Faydaları

0

Ceviz Yağı Nedir?

Ceviz yağı, kurutulmuş cevizlerden, cevizlerin direk soğuk press yöntemi ile sıkılması sonucu elde edilen yağdır. Bu nedenle alırken soğuk press olan bir ürün edilmelidir. Doğal ve katkısız bir ceviz yağının raf ömrü 6-12 ay arasındadır. Bu süre içerisinde buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Her kullanımdan sonra diğer besin maddelerinde olduğu gibi kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Ayrıca ısıtılarak kullanılmamalıdır. Diğer pek çok yağda olduğu gibi ısıtıldığından yapısı bozulmakta ve besin değeri kaybı yaşanmaktadır.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır? Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı için uygulanacaksa haftada iki kere uygulanması tavsiye edilir. Saça masaj halinde uygulanır ve 1-2 saat bekletildikten sonra saçlar uygun bir temizleyici ile yıkanıp durulanır.

Dahili tüketim için, salata ve soslara az miktarda eklenerek tüketilebilir. Eğer tabi alerjiniz yoksa.

Egzama ve siğil içinde bu bölgelere sürülebilir. Ancak bunun için bir uzman önerisi aranmalıdır. Eğer cilt için bir ilaç kullanılıyorsa bu durum da uzmana bildirilmelidir.

Aşağıda listelenen ceviz yağının faydaları şunlardır: 

Ceviz yağı zengin antioksidan kaynağıdır, özellikle ellagic asit bakımından zengindir. Ellagic ( Elajik ) asidin yapılan pek çok araştırmada, güçlü bir kanser önleyici ve anti-mutajen olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle; gırtlak, göğüs, kolon, deri ve pankreas kanserine karşı koruyucu etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Ceviz yağı, manganez ve bakırın yanı sıra melatonin bakımında  zengindir. Bilindiği gibi melatonin vücutta bir hormon görevi görüp vücudun iç saatinin düzenlenmesine yardımcıdır ve sağlıklı uyku mekanizmasının en önemli parçasıdır. Cancida mantarına karşı ceviz  yağının öldürücü etkisi bulunmaktadır.

1) Kan dolaşımını iyileştirir: Ceviz yağı, omega 9 gibi tekli doymamış yağların yüksek seviyelerini içerir ve bu da damarların esnekliğini korumaya yardımcı olur.

2) Kalp hastalığı riskini düşürür: Ceviz yağı karbondiomere karşı koruyucu yararları öncelikle eikosapentaenoik asit (EPA) haline dönüştürülen bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) bakımından  zengindir. Omega3 ve Omega6 oranı oldukça iyidir.

3) Hormon seviyelerini korur: Vücut hormonlarını dengelemeye yardımcı olan mükemmel bir selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum kaynağıdır.

4) Cildi iyileştirir: Ceviz ve / veya ceviz yağı ,B-1, B-2 , Ve B-3, E vitamini ve niasin ile birlikte cilt sağlığı için çok faydalı bir sinerji oluşturmaktadır. Ceviz yağı içerisindeki bazı bitkisel besinler ve yağ asitleri cildin dokusunu ve kalitesini artırabilir. Ayrıca bu özellikleri nedeniyle güçlü bir anti-aging besin vazifesi görür. İçerdiği antioksidanlar vücuttan serbest radikallerin yok edilmesini sağlamaktadır. Kırışıklıkların yol olmasına yardımcı olduğu için oldukça faydalıdır.

5) Egzamayı önler: Günde bir çay kaşığı ceviz yağı cilt dökülmelerinden mustarip insanlara faydalı olabilmektedir.

6) Anti-Aging : Ceviz ve ceviz yağı, antioksidan bakımından ve ağaç fıstığının en iyi kaynakları bakımından zengindir. Antioksidanlar hücre hasarına neden olan ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallere karşı maddelerdir.

7-) Ceviz Yağı, saç bakımı için de kullanılır ve saçı beslemektedir.

8-) Beyin sağlığı için çok faydalıdır. Hem ceviz hem de ceviz yağı hafızayı güçlendirmektedir. Dikkat dağınıklığına iyi gelmektedir.

9-) Saçları ve kirpikleri koyulaştırıcı ve gürleştirici etkisi vardır. Ayrıca, göz altı kırışıklıkları ile torbalanlamalarına karşı etkilidir.

10-) Doymamış yağ asidi bakımından zengin olduğundan kötü kolesterolün ve Trigliserit seviyesinin düşürülmesini sağlar.

Not: Dahili kullanım için uzman tavsiyesine başvurulmalıdır. Ayrıca fındık alerjisi olanlarda ceviz alerjisi de gelişebileceğinden,  cevize alerji olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İlgimizi Çekebilecek Yazılar

Çörek Otu Yağı ve Saç Dökülmesi

Pikan Cevizi Nedir?

Kara Ceviz Nedir?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here