Cevizin Faydaları ile İlgili Yeni Araştırmalar

0

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Gün geçmiyor ki cevizin faydaları ile ilgili yeni haberler çıkmasın. Ülkemiz de bolca yetişebilen ancak yeteri oranda önem verilmeyen bir besin olan ceviz, vücudun hemen her organına etki eden özelliklere sahiptir.

Cevizin Beyne Faydaları

Şüphesiz cevizin sağlık açısından en önemli özelliği beyin sağlığına sunduğu katkıdır. Öyleki, şekil itibari ile de beyne benzeyen ceviz, içerik olarak da beynin ihtiyacı olan yağ asitlerini ( Omega 3 gibi ), önemli antioksidanları içermektedir. Özellikle hafıza üzerinde yaptığı olumlu etkiler bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  Tufts Üniversitesi İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından fareler üzerinde yapılan araştırmada, hem genç hem yaşlı farelerde; çoklu doymamış yağ asidi, folat, magnezyum selenyum ve çeşitli polifenoller gibi bileşenlerce zengin olan cevizin beynin önem arz eden bölgelerindeki mekanizmalar üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Hayvanlar üç gruba ayrılmış ve birinci grup hiç ceviz tüketmeyen kontrol grubu (%0); ikinci grup diyetlerinde %6 civarı ceviz tüketen grup ve üçüncü grup da diyetlerinde %9 civarında ceviz teşkil eden gruptur. ( İnsan diyeti eşdeğeri sırasıyla 30 gr ve 45 gr). Bu gruplar, on hafta boyunca takip edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ceviz tüketiminin beyin yaşlanmasını yavaşlattığı belirtilmiştir.

Uyku Sorunlarına Karşı Cevizin faydaları

Ceviz içerisinde yüksek oranda sayılabilecek kadar melatonin isimli bir madde bulunur. Vücut tarafından hormon olarak salgılanan bu madde özellikle karanlıktaki uyku durumundan salgılanır. Pek az besin içerisinde bu hormon vardır. Bu hormonun yeteri kadar alımı uykuyu teşvik eder ve ayrıca pek çok kanser türüne karşı melotonin hormonunun önleyici özelliği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Kansere ve Kalp Sağlığına Karşı Ceviz

Yapılan pek çok araştırmada ceviz tüketiminin göğüs kanser ve prostat kanserini önlediği ve oluşmuş tümörlerin ise büyümesini yavaşlattığı ortaya konmuştur. Fareler üzerinde yapılan araştırmada, bu hayvanlara uygulanan ceviz diyeti ile prostat kanseri büyümesi % 30-40 oranında düşerken, meme kanseri riski ise yarı oranında azalmıştır.

Ceviz içerisinde yüksek oranda Omega 3 yağ asitleri ( alfa-linolenik asit, ALA ) bulunmaktadır. Bu nedenle kalp sağlığına olumlu etkisinden söz edilebilir. Bilindiği gibi Omega 3 yağ asitleri patolojik kan pıhtılarının oluşumunu engellemektedir. Yapılan çalışmalarda Omega-3 içeriği yüksek besinlerle beslenen kişilerin kalp krizlerinden ölüm riskinin % 50 azaldığı tespit edilmiştir.

Günde dört adet ceviz yemenin günlük Omega-3 ihtiyacının çoğunu karşılayabileceği ve sağlıklı kolesterol seviyesine katkı sağlayabileceği dile getirilmiştir.

Ceviz antioksidan bakımından çok güçlü bileşimler içerir. İçeriğinde kuinon, juglonu, tanin, tellmagrandin ve flavanol morin gibi güçlü antioksidanlar vardır. Özellikle tellmagrandin adı verilen antioksidan madde, güçlü bir mikrop öldürücüdür.  Bu meyve o kadar faydalıdır ki, vücutta oluşan zehirli bileşiklerin dışa atımı için oldukça etkilidir.

Cevizin aç karna tüketilmesi halinde hemen tokluk hissi verir bu nedenle iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur. Tok karna yenildi taktirde kilo aldırıcı etkisi vardır.

Düzenli ceviz tüketmenin cinsel performans ile sperm kalitesini geliştirdiği ortaya konmuştur.

Saç Dökülmesine Karşı Cevizin Faydaları

Ceviz, B7 vitamini bakımından oldukça zengindir.  Biotin olarak da bilinen B7 vitamini pek çok saç serumu içerisinde bulunur. Saçların gür çıkması ve dökülmenin önlenmesi için bu meyveyi tüketmek fayda sağlayabilecektir. Ayrıca cildi parlatıcı ve gençleştirici etkisi de vardır.

Cevizin içerisinde, demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Ayrıca Vitamin A ve Vitamin B açısından oldukça zengindir.

Yeni Araştırmalara Göre Cevizin Faydaları

Experimental Biology 2015 Araştırmaları, cevizin faydaları ilgili yeni bilgiler içeriyor.

California Walnut Commission CEO’su Dennis A. Balint “Bu sonuçlar, cevizin kalp-damar sağlığını, diyabeti, kilo kontrolünü, kanseri, bilişsel gelişimi, doğurganlığı ( fertilite ) nasıl etkilediğini gösteren ve 20 yıldan fazla yürütülmekte olan 159’u aşkın çeşitli yayımlanmış makaleleri destekleyerek, sağlıklı Diyetin bir parçası olan ceviz tüketiminin pek çok faydasını anlamamıza yardımcı olmaktadır” dedi.

Kolon Kanseri: Bilim adamları ilk kez ceviz içindeki bileşimlerin kolon kanseri hücreleri üzerindeki etkiyi araştırmıştır. Kore’de yürütülen bir araştırmada ceviz özünün kanser kök hücrelerinin hayatta kalmasını önemli derecede yavaşlattığını ve kolon kanseri kök hücrelerinin çoğalma hızını azalttığını göstermiştir.

 Bağırsak Sağlığı: Bağırsak mikro-biyo ortamı yediğimiz gıdaların sindirilmesine ve kullanılmasına yarcı olan faydalı bakterilerin yer aldığı bir ekosistemdir; bağırsak florasında meydana gelen çeşitli değişiklikler kronik hastalıklara neden olmaktadır. Yakın tarihimizde Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir araştırmada, cevizin iki kategoride bağırsak bakterileri üzerinde etkisini araştırmıştır.

Ceviz içerikli bir diyet ( yaklaşık olarak 60 gr) iki kategorinin oranını önemli ölçüde değiştirmiştir; dolayısıyla “cevizin sağlık üzerinde faydalı etki gösterdiği ve bağırsağın bakteriyel flora ortamını değiştiren yeni bir mekanizma” olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma şuan için hayvanlar üzerinde denendiğinden insanlar için sonuçların ne olabileceği merak edilmektedir.

Cevizin Besin Değeri

Yaklaşık 30 gram ( 7 adet ) dış kabuğu soyulmuş ceviz;

 • 185 kaloridir ve kolesterol içermez.
 • Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar (1,4mcg)
 • Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini karşılar (2gr)
 • Günlük manganez ihtiyacının %48’ini karşılar (1mg)
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar
 • Günlük demir ihtiyacının %5’ini karşılar
 • Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını karşılar (0,01mg)
 • Günlük folat ihtiyacının %7’sini karşılar (27,7mcg)
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini karşılar (44,6mg)
 • Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar (97,8mg)
 • Günlük çinko ihtiyacının %6’sını karşılar (0,9mg)
 • Günlük bakır ihtiyacının %22’sini karşılar (0,4mg)

Ayrıca 28 gram ceviz yaklaşık olarak 2.5 gram omega 3 ve 11 gram omega 6 yağ asidi içermektedir. Günlük omega-3 ihtiyacı normal insanlarda 0,5 gram iken hamilelerde ve kalp hastalarında bu oran 2,5-3 gram kadar olmaktadır. Bu sebeple ceviz çok iyi bir omega 3 kaydağıdır.

Cevizin Zararları ve Cevizin Yan Etkileri Nelerdir?

Ceviz; vücutta kolay alerji geliştiren besinlerin başında gelir. Cevizin bu özelliği içeriğinde bulunan çok zengin kimyasal içeriğinden ileri gelir. Normal oranlarda ilaç gibi faydalı olabilecekken, aşırı tüketiminde yada hassas bireylerde bazı sorunlara neden olabilir. Astım, alerji gibi rahatsızlıkları bulunanların, ağız yaraları bulunanların, hamile ve emziren bayanların, ishal sorunu bulunanların ve ülser ve sivilce problemi olanların çok dikkatle tüketmeleri gereken bir besindir. 100 gram ceviz yaklaşık 660 kaloridir ve bu çok ciddi bir rakamdır. Bu nedenle günde 5 adetten fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Sağlıcakla Kalınız…