Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir?

0

Çiğ Yoğurdu Nedir?

Tamamen Türk kültürüne has bir yoğurt mayalama tekniğidir. Tarihi çok eskilere gider ve Orta Asya’dan Anadolu’ya taşındığı söylenir. Günümüzde hala Yörük kültürünün önemli bir parçasıdır. Çiğ yoğurdu Hıdırellez yoğurdu olarak bilinir. Her yıl Mayıs ayının 6. günü, Hıdırellez günüdür ve bugün sabahın erken saatlerinde doğada var olan çiğ damlaları alınarak bu damlalardan yoğurt elde edilir. Nazar değmemesi amacıyla üzerine çörek otu ekilir. Elde edilen çiğ yoğurdu herkese ikram edilmez, çoğunlukla akrabalara ikram edilir yada dağıtılır.

Bilimsel olarak ise çiğ damlaları içerisinde sütün mayalanmasını sağlayacak bakterilerin var olmasından dolayı, çiğ damlalarından yoğurt elde etmek mümkündür.

Çiğ Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Sabahın erken saatlerinde, henüz gün ağarmadan otların üzerinde biriken çiğ taneleri bir tabağa toplanır. 1 kilo süte 3 yemek kaşığı çiğ suyu eklenerek çiğ yoğurdu elde edilir. Bu yoğurt her mevsimde toplanan çiğ damlaları ile olmuyor maalesef ve bu durum yüz yıllardır tecrübe edilmiştir. Yılda sadece Hıdırelleze denk gelen üç gün boyunca mümkün olmaktadır. Yörük inanışına göre ilk yoğurt, ağaç dallarında oluşan çiğ damlalarının bu mevsimde süte akmasıyla oluşmuştur.

Ayrıca bu yoğurttan elde edilen hamur ekmek mayası olarak bir yıl boyunca bir sonraki hıdırelleze kadar kullanılabilmektedir.

İlginizi çekebilecek yazılar: 

Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here