Çikolata Alerjisi ve Keçiboynuzu Çikolatası

2

Çikolata Alerjisi ve Keçiboynuzu Çikolatası

Çayda ve Kahvede tiryakiliğe sebep olan ve sinir sistemine uyarıcı olarak etki yapan kafein kakao ve dolayısıyla çikolata içerisinde de mevcuttur. Kafeinin bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası olmasına karşın çoğu insanda zamanla hassasiyet gelişir. Bu hassasiyetten ötürü vücut fazla kafein aldığı zaman; kişide anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, sinirlilik, kalp çarpıntısı gibi etkiler baş gösterir. Her ne kadar çikolatanın mutluluk verici etkisi var olsa da içerdiği kafein yüzünden bazı insanları olumsuz etkileyebilmektedir. İşte bu yüzden Kafein hassasiyeti olan insanlar için kakao yerine keçiboynuzu tozu kullanılarak yapılan keçiboynuzu çikolatası iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Kakao Alerjisi ve Çikolata Alerjisi

Aslında Kakao Alerjisi  pek az insanda görülse de, Çikolataya alerjisi olan insan sayısı oldukça fazladır. İkisi birbirinden tamamen farklı sebeplere dayanmaktadır. Pek çok insanda çikolata alerjisinin asıl sebebi çikolata içerisinde katkı maddesi olarak ilave edilen bir veya bir kaç maddenin gösterdiği etkidir. Çikolata alerjisinin sebepleri arasında, çikolata içerisinde bulunan süt-süt tozu, fındık, kakao,buğday ürünleri (gluten), mısır, soya ürünleri ve diğer katkı maddeleri sayılabilir. Belirtileri arasında kaşıntı, makat kaşıntısı, kurdeşen, solunum sorunları, astım atakları ( astım hastaları için ), midede yanma ve ekşime vs. sayılabilir.

Doğal Keçiboynuzu Çikolatası, Çikolataya Alerjisi olanlar tarafından kullanabilir mi?

Yanıtı kısmen evet. Eğer Alerjinizin sebebi çikolata içerisinde bulunan Kakaodan kaynaklı ise gönül rahatlığıyla Keçiboynuzu Çikolatasını kullanabilirsiniz. Eğer Alerji kaynağınız başka bir madde ise tercihen o maddenin katılmadığı Keçiboynuzu Çikolatasını tüketebilirsiniz. Hatta bu çikolatayı zevkinize göre evinizde dahi yapabilirsiniz.

Ayrıca keçiboynuzu alerjik hastalar için tedavi edici özellikleri olan bir meyvedir. Çikolatada keçiboynuzunun anti-alerjik etkisi için yeteri kadar araştırma yapılmamış olsa da bilinen bir gerçek şu ki Keçiboynuzu içinde bulunan Gallik asit mucizevi bir bileşimdir. Gallik Asit oldukça kuvvetli alerji kesici olmakla birlikte; bronş genişletici, ağır kesici, kansere karşı koruyucu, vücuttan ağır metal ve toksinleri atıcı vs. gibi sayısız faydaları vardır.

Sağlıcakla Kalın….

İlginizi Çekecek Makaleler:

>>> Keçiboynuzu Kahvesi ve Faydaları

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here