Çikolata Alerjisi ve Keçiboynuzu Çikolatası

Çikolata Alerjisi ve Keçiboynuzu Çikolatası

Bu tadı daha önce hiç denediniz mi? Müthiş bir lezzet. Tadı kadar doğallığı ve faydaları saymakla bitmiyor. Peki Kakaolu çikolata dururken neden Keçiboynuzu çikolatası ? Öncelikle Kakaoda bol miktarda kafein olduğunu söyleyelim.

Keçiboynuzu Çikolatası ve Kafein Hassasiyeti

Çayda ve Kahvede tiryakiliğe sebep olan ve sinir sistemine uyarıcı olarak etki yapan kafein kakao ve dolayısıyla çikolata içerisinde de mevcuttur. Kafeinin bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası olmasına karşın çoğu insanda zamanla hassasiyet gelişir. Bu hassasiyetten ötürü vücut fazla kafein aldığı zaman; kişide anksiyete bozuklukları, uykusuzluk, sinirlilik gibi etkiler baş gösterir. Her ne kadar çikolatanın mutluluk verici etkisi var olsa da içerdiği kafein yüzünden bazı insanları olumsuz etkileyebilmektedir. İşte bu yüzden Kafein hassasiyeti olan insanlar için kakao yerine keçiboynuzu tozu kullanılarak yapılan keçiboynuzu çikolatası iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Kakao ve Çikolata Alerjisi

Aslında Kakao Alerjisi  pek az insanda görülse de, Çikolataya alerjisi olan insan sayısı oldukça fazladır. İkisi birbirinden tamamen farklı sebeplere dayanmaktadır. Pek çok insanda çikolata alerjisinin asıl sebebi çikolata içerisinde katkı maddesi olarak ilave edilen bir veya bir kaç maddenin gösterdiği etkidir. Çikolata alerjisinin sebepleri arasında, çikolata içerisinde bulunan süt-süt tozu, fındık, kakao,buğday ürünleri (gluten), mısır, soya ürünleri ve diğer katkı maddeleri sayılabilir. Belirtileri arasında kaşıntı, makat kaşıntısı, kurdeşen, solunum sorunları, astım atakları ( astım hastaları için ), midede yanma ve ekşime vs. sayılabilir.

Doğal Keçiboynuzu Çikolatası, Çikolataya Alerjisi olanlar tarafından kullanabilir…

Yanıtı kısmen evet. Eğer Alerjinizin sebebi çikolata içerisinde bulunan Kakaodan kaynaklı ise gönül rahatlığıyla Keçiboynuzu Çikolatasını kullanabilirsiniz. Eğer Alerji kaynağınız başka bir madde ise tercihen o maddenin katılmadığı Keçiboynuzu Çikolatasını tüketebilirsiniz. Hatta bu çikolatayı zevkinize göre evinizde dahi yapabilirsiniz.

Ayrıca keçiboynuzu alerjik hastalar için tedavi edici özellikleri olan bir meyvedir. Çikolatada keçiboynuzunun anti-alerjik etkisi için yeteri kadar araştırma yapılmamış olsa da bilinen bir gerçek şu ki Keçiboynuzu içinde bulunan Gallik asit mucizevi bir bileşimdir. Gallik Asit oldukça kuvvetli alerji kesici olmakla birlikte; bronş genişletici, ağır kesici, kansere karşı koruyucu, vücuttan ağır metal ve toksinleri atıcı vs. gibi sayısız faydaları vardır. Keçiboynuzunun faydaları ve kullanım alanları tabiki bunlarda sınırlı değil. İlerleyen zamanlarda Keçiboynuzu hakkında detaylı bir çalışmayı sizlere aktaracağız…

Sağlıcakla Kalın….

 

İlginizi Çekecek Makaleler:

>>> Keçiboynuzu Kahvesi ve Faydaları

>>> Çocuğunuzun Sağlığını Nasıl Zehirliyorsunuz?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ