Çikolata’nın Zararları Nelerdir? Neden Çikolata Tüketmemeliyiz?

0

Çikolata Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çikolatanın faydaları ile ilgili yapılan tespitler genel olarak içerdiği kakao ve varsa fındık ( ceviz, fıstık vs) ile ilgilidir. Kakao dışında, çikolata içerisinde bulunan diğer maddelerin sağlık açısından önemli bir faydasından söz edilemez. Bu nedenle bir çikolatanın hem kalitesini hem de sağlığa dost olup olmadığı belirleyen en büyük etken içerdiği kakao miktarıdır. Bunun yanı sıra içerdiği şekerin ve yağın türü, kimyasal koruyucuların ne olduğu da çikolatanın vereceği zarara etki etmektedir.

Genel olarak piyasada bir kaç marka dışında üretilen çikolatalarda, kakao miktarının %50’nin altında olduğu kalan yüzde 50’nin ise yağ, süt veya süt tozu, koruyucu kimyasal ve glükoz şurubu içerdiği görülebilir. Bu çikolataları gereğinden fazla tüketmek sağlık açısından çok riskli bir durumdur.

Çikolatanın Zararları Nelerdir? Çikolata Kilo Aldırır mı?

1- Çikolatanın kalorisi ile ilgili olarak  100 gram çikolatada, çikolatanın cinsine göre 450 ile 580 kalori arasındadır. Bu oldukça korkutucu bir rakamdır. Bu miktar tam tamına 350 gram az yağlı dana etine tekabül eder. Yani 150 gram çikolata yemek ile yarım kilo et yemek aynı kaloriyi vücuda kazandırır. Kakao miktarı ne kadar çok olursa olsun 100 gram çikolatanın vereceği kalori başka hiç bir besinde neredeyse bulunmaz. Yine 100 gram çikolata, 13 adet yumurta beyazına denk kaloriye eşittir. Oysa yumurta beyazının ve etin içerisinde pek çok vitamin, aminoasit ve mineral varken çikolata içerisinde bulunan vitamin, mineral ve aminoasitler eğer sonradan ilave edilmemişlerse eser orandadır.

2- Piyasada en kaliteli çikolatalar arasında yer alan dünyanın en büyük üreticilerinden birinin ürettiği % 60 kakao içeren çikolatanın içeriğinde 100 gram çikolata için, 43 gram şeker, 32 gram yağ ve 8 gram protein içerdiği yazmaktadır. Yani bitter adı ile satılan çikolatanın dahi 100 gramının 75 gramı vücut için sorun teşkil ediyor. Sindirimi kolay olması ve fazlaca şeker içermesi nedeniyle glisemik indeksi yüksek bir besindir. Kan şekerini aniden yükseltip daha sonra hemen düşürerek açlığa neden olmatadır. Bu da acıkma hissini tetikliyor. Belli bir süre sonra çikolatanın bağımlılık yaratmasının nedenlerinden biri de bu. Bu durum kilo artışına, obeziteye, kalp hastalıklarına, diyabete neden olabiliyor.

3- İçerisinde bulunan şeker, genel olarak glikoz şurubundan elde ediliyor. Bu durum da sağlık açısından ciddi bir tehlike arz ediyor. Pancar şekeri veya şeker kamışı şekeri içeren çikolatalar daha az masum gibi kabul edilebilir. Ama bu masumiyet abartılı bir fark yaratmamaktadır.

Hamile ve Emziren Bayanlar Çikolata Tüketmeli mi?

4- Kakao, kafein içeren bir maddedir. Aynı zamanda teobromin isimli bir kimyasal da içerir. Bu iki maddenin ortak özelliği uyarıcı etkisinin olması, kalp atım hızını arttırmaları sayılabilir. Bazı insanlarda sinirlilik, anksiyete bozuklukları, uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilirler. Ayrıca kafeinin mide ve bağırsak mukozasını tahriş edici etkisi de vardır. Bu nedenle reflü, ülser ve gastrit gibi sorunu bulunanların çikolata gibi kafeinli gıdalardan uzak durması gerekebilir.

5- Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de çikolatayı tüketmek yanlış bir davranıştır. Çikolata da bulunan kafein hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra bebeğe geçmektedir. Bu durum bebeğin kan değerlerinde anormalliklere, vitamin ve mineral eksikliğine neden olabilir.

6- Çikolata yüksek oranda potasyum içerir, bu durum çikolata pazarlayıcıları için çikolatanın kalp hastalıklarına iyi geldiği yönünde bir algı yaratmalarını sağlamıştır. Çikolatada  potasyum önemli oranda olsa da potasyum kaynakları açısından içerdiği yağ ve şeker nedeniyle iyi bir kaynak değildir.

Saf kakaonun yüksek oranda antioksidan içerdiği bir gerçektir. İçerdiği polifenoller ve seratonin arttırıcı etkisi bilinmektedir. Bitter çikolatalarda bu etki diğer çikolatalara göre daha çok görülebilir. Ancak fazla çikolata tüketiminin baş ağrısına neden olduğu artık bilinen bir gerçektir. Hatta çikolata migrene dahi neden olabilmektedir.

Sonuç: Çikolata tüketeceksek, çikolatayı minimum miktarlarda ve mutlaka en kaliteli içeriğe sahip çikolataları tüketmemiz gerekir. Çikolatayı şekerli meşrubatlarla tüketmek çok büyük yanlıştır. Aynı şekilde çikolatayı kahve veya alkol ile tüketmekte uzun vadede kalp hastalıklarına neden olacak yanlış bir davranıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here