Çılbır Nasıl Yapılır? Çılbır Tarifi

0

Çılbır Nasıl Yapılır?

Çılbır, kaynayan su içerisine kırılan pişen yumurtalardan yapılan bir yemek tarifidir. Doğu Karadeniz yöresine has bir yemektir; çılbır, Ermenice yumurta anlamına gelen Dzver kelimesinden türediği düşünülmektedir.

Kalori: 100 gram çılbır sadece 50 kg’dir. Bir porsiyon ise yaklaşık 250-300 gram olup, kalori değeri 150 kaloridir. Bol vitamin ve mineralli, hafif sayılabilecek bir yemektir.

Çılbır Tarifi:

Malzemeler: ( Tek Kişilik )

2-3 Adet Yumurta
1 Yemek kaşığı sirke
Az tuz
Bir miktar yağ
Yarım su bardağı yoğurt
İsteğe göre kırmızı biber veya diğer baharatlar

Çılbır Yapılışı:

Bir Tencere içerisine sirke, tuz ve su konarak kaynatılır.Su kaynamaya başladıktan sonra yumurtalar kaynayan suya kırılır. Yumurtalar birbirine değmeyecek şekilde kırılmalıdır. Bunun için biraz geniş bir tencere kullanılabilir. Ayrıca; yumurtalar suya yakın vaziyette kırılır ki dağılmasın. Kıvama göre ortalama beş dakika pişer ardından, kevgir veya süzgeçli kepçeyle sudan çıkarılır ve biraz süzülmesi beklenir. Üzerine yoğurt dökülür. Daha sonra ise çılbır sosu yapılır, bunun için bir miktar yağ ( tercihen tereyağı ) ve toz biber ( yada diğer baharatlar ) yağ içinde kavrulur. Hazırlanan sos yoğurt üzerinden gezdirilir ve servis yapılır.

Afiyetle çılbır yemeği yenebilir. Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here