Çilek ve Çileğin Faydaları Hakkında

0

Çilek Bitkisi Hakkında Bilgi

Çilek; gülgiller ailesine mensup bir bitkidir. İngilizce’de strawberry olarak bilinir. Bilimsel adı: Fragaria’dır. Bilinen 20’den fazla türü bulunmaktadır ve ayrıca pek çok sayıda melez veya kültivar çeşitleri vardır. Dünya Çilek üretiminde Türkiye 3. sıralamada bulunmaktadır. Ülkemizin hemen her yerinde yetişir ancak en fazla üretim Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesindedir.

Çilek Nerelerde Kullanılır?

Çiğ olarak yenmesi dışında meyve salatalarında, muhallebi yapımında kullanılır. Ayrıca, dondurmalar, reçeller, jöleler, şuruplar, şekerlemeler, fırınlanmış ürünler, çikolatalar ve likörlerin yapısında kullanılmaktadır.

Çileğin Faydaları Neledir?

C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. Altı adet çilek tüketimi günlük C vitaminin karşılamaktadır. Ayrıca antioksidan bakımından çok zengin bir meyvedir. Bilimsel araştırmalarda kanser gelişimini önleyici etkisi bilinen ellagic asit bakımından zengin bir meyvedir. LDL yani kötü kolesterolü düşürücü karaciğeri temizleyici etkisi vardır. 1 adet çileğin kalorisi sadece 5 kaloridir. Yakşalık 10 adet çileğin glisemik indesk değeri 40’dır. Çileğin bu özellikleri; bu meyveyi zayıflamak isteyenlerin, diyabet hastalarının makul ölçülerde tüketebileceği anlamına gelmektedir. Lifli olmasından dolayı bağırsakları çalıştırıcı kabızlığı önleyici etkisi de vardır. Çileğin içerisinde bulunan C vitamini ve manganez mineralinin ortak etkisi ile kemik sağlığı için bulunmaz bir nimettir.

İçeriğinde bulunan flavonoidler, fenolik fitokimyasallar ve ellagik asit gibi antioksidanlar göz hastalıklarından önlenmesinde çok etkilidir.

Kasların ve dokuların dejenerasyonu, eklemlerin hareketliliğinin artmasına yardımcı olan sıvının kuruması ve vücuttaki toksik maddelerin ve asitlerin (ürik asit gibi) birikmesi, serbest radikallerin bazı etkilerinden bazılarıdır. Bunlar artrit ve gutun başlıca nedenleridir. Daha önce de belirtildiği gibi, çilek antioksidanlar bakımından çok zengindir ve pek çok eklem rahatsızlığı, cilt kırışıklığı, artrit ve gut gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlayabilmektedir.

Çilek ve muz gibi meyveler beyin meyvesi olarak da bilinirler. Nedeni içerikleri potasyum ve magnezyumun gözlere ve kan basıncına olan etkisidir. Yapılan araştırmalarda sınavlardan önce bu meyveler ve bu meyvelere benzer meyvelerin alınması dikkat ve konsantrasyon üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Karaciğeri Yenilemek için Çilek

7-8 adet çilek iyice yıkanarak temiz bir kasede çatalla iyice ezilir ve içerisine hiç bir şey katmadan tüketilir. Çileklerin oksijenle teması sonucu etkisi artarak karaciğer üzerinde olumlu etki göstereceği kaynaklarda yer almıştır.

Dikkat:

Tüketeceğimiz çileklerin hormonsuz ve doğal olmasına dikkat edelim. Ayrıca; çilekleri iyice yıkamak gerekir. Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here