Çin Su Kestanesi Nedir?

0

Çin Su Kestanesi Nedir? (Water chestnut)

Çin su kestanesi tatlı deniz sularında, bataklık ve göllerde yetişebilen bir bitkidir. Water chestnut olarak da bilinir. Bu bitkinin yumru şeklindeki kökleri kestaneye benzediği için su kestanesi adını almıştır. Çin mutfağında özel bir yeri olan bu bitkinin tadı yer elmasını andırır. Doğal yaşam alanlarının dışında çin dışında da sulak alanlarda kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde hobi amaçlı yetiştirilebilmektedir. Yemekleri yapılabildiği gibi tatlısı da yapılabilmektedir.

Çin Su Kestanesinin Besin Değeri

100 gram su kestanesi 97 kaloridir. Kolesterol oranı sıfırdır ve çok düşük oranda yağ içerir. Potasyum yönünden çok zengin bir bitkidir. 100 gram çin kestanesi içinde yarım gramdan fazla potasyum bulunur. Önemli oranlarda kalsiyum ve magnezyum içerir. 24 gram karbonhidrat içeren bitki protein yönünden fakirdir. Çin su kestanesi içerisinde ayrıca; Manganez, bakır, B 16 gibi maddeleri içerir.

Çin Su Kestanesi Nasıl Kullanılır?

Çin su kestanesinin en önemli özelliği pişince bile gevrekliğini korumasıdır. Asya mutfaklarında pek çok sebze ile karıştırılıp yenebildiği gibi et yemekleri ile de güzel gider. Çiğ olarak da tüketilir. Haşlanmış şekilde, ızgara, salamura, şekerleme olarak tüketilebilir.Ülkemizde konserve şeklinde bazı marketlerde satılmaktadır. Genel olarak kahverengi kabuğu soyulduktan sonra dilimlenerek tüketilir. Water chestnut cake olarak bilinen jolemsi bir tatlısı da yapılır. Patates ile birlikte kızartılarak da tüketilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here