Çınar Yaprağı Nasıl Kullanılır? Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

0

Çınar Yaprağı Kürü ve Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir? 

Çınar yaprağı; yaşa bağlı veya bazı durumlarda her yaşta görülebilen kireçlenme sorununa oldukça fayda sağlayan bir uygulamadır. Kireçlenme dışında çınar yaprağının faydaları arasında; epilepsiyi önleyici etkisinin olması, kandaki iltihaba iyi gelmesi,  bel ve boyun fıtığına karşı ağrı kesici olması, depresyona ve uyuyamama problemine iyi gelmesi, romatizmal sorunlarda rahatlama sağlaması sayılabilir.

Çınar Yaprağı Nasıl Seçilmelidir?

  • Çınar yaprakları beş yırtıklı olup insan elini andırmaktadır. Yapraklar seçilirken yırtıkları en fazla olanlar tercih edilmelidir. Yırtıkları dar olanlar toksik etki barındırabilir.
  • Çınar yapraklarının toplanma zamanı çok önemlidir. Olgun yapraklar tercih edilmelidir. Yaprakların olgunlaştığı mevsim olan Temmuz ve Ağustos ayı sonuna kadar tercih edilir. Küçük ve olgunlaşmamış olanlar tercih edilmemelidir.
  • Çınar yaprakları olgun olmalıdır ve dalından koparıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Uygulanır.

İki adet yaprak kırılarak bir su bardağı kaynayan suyun içerisine atılır ve kısık ateşte sadece 1 dakika kaynatılır. Sıcakken süzülür ve ılıdıktan sonra günde iki defa yarımşar bardak çınar yaprağı suyu içilir. Bir ay boyunca kullanılır. İbrahim Saraçoğlu’na göre eğer şiddetli kireçlenme varsa çınar yaprağı kürü uygulandığı zaman ilk 3-4 günden sonra ağrılar artabiliyor. Eğer ağrılar artıyorsa küre 3-4 gün ara verilir ve 3-4 gün sonra tekrar kullanılır. Kademeli olarak 1 ayda ağırların büyük oranda azabileceği belirtilmiştir. Dilenirse; bir adet çınar yaprağı yarım bardak su içinde kaynatılır ve günde bu yarım bardak çay içilir ve işleme 2 ay boyunca devam edilebilir. Duruma göre 15 gün yapılıp 3-4 gün ara verilip tekrar devam edilebilir.

İbrahim Saraçoğlu’na göre çınar yaprağı kürü beyin kireçlenmesi hariç vücutta oluşan özellikle el ve ayak kireçlenmelerine karşı oldukça başarılı bir uygulamadır.

Not: Çınar yaprağı kürü; tansiyon yüksekliği olanlar için önerilmemektedir. Bir kürün uygulanıp uygulanmayacağını öğrenmek için doktor onayı alınması tavsiye edilir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here