Civan Perçemi Faydaları Nelerdir

1

Civan Perçemi Nedir? Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Bilimsel adı: Achillea millefolium
İngilizce adı: Yerrow
Bilinen Diğer isimleri: Akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, kandil çiçeği

Ülkemizde kırka yakın türü bulunan civan perçemi, çok yıllık otsu bir bitki olup, yol kenarlarından duvar diplerine kadar hemen her yerde görülebilir. Güneşin sıcak olduğu saatlerde içerisindeki uçucu yağlar buharlaşarak etraflarına kendine has keskin bir koku salarlar. Geleneksel kullanımda; toplanacak civanperçemi bitkisinin daha etkili olması için güneşin tepede olduğu vakitler toplanması tevsiye edilmiştir.

Geleneksel Halk Tababetinde Civan perçemi bitkisi pek çok alanda kullanılmıştır. Hemeroid ( basur ), uykusuzluk, vücutta meydana gelen kepeklenme, saç derisinde meydana gelen kaşınma gibi problemlerde kullanılmıştır. Aynı zamanda, ayak ağrıları ile varislere iyi geldiği bilinmektedir.

Kadınlarda Adet Sorunlarına Karşı Civan Perçemi Çayı ( Doktor Tavsiyesi Alınmalıdır )

Geleneksel uygulamalarda ve bazı herbalistlerin iddialarına göre, civanperçemi çayı, adet kanamalarında düzensizliklere karşı, bazı menopoz sorunlarına ve rahim kanserine, yumurtalık iltihaplanmasına karşı uygulanabilmektedir.

Uygulamalarda, civanperçemi hem bitki çayı olarak hem de oturma banyolarına eklenerek kullanılmaktadır. Yaşlı ve çocuklarda görülen alt ıslatma problemlerine karşı da iyi olduğu iddia edilmiştir. Ayrıca, menopoz döneminde kadınlarda görülen huzursuzluk ve rahatsızlık sıkıntılarına karşı da oldukça etkilidir.

Civanperçemi otu ateş, soğuk algınlığı, saman nezlesi, menstrüasyon, dizanteri, ishal gibi sorunlar için de kullanılır, bazı mide-bağırsak (GI) rahatsızlıklarında kullanılmıştır. Aynı zamanda, diş ağrısı için taze yapraklarının çiğnendiği görülmüştür.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır? Civanperçemi Çayı

İnce kıyılmış bir tatlı kaşığı kadar civanperçemi bitkisi soğuk suya eklenerek haşlanır. Haşlanır ancak kaynatılmaz. Kaynama derecesine gelince indirilir. ( Ortalam 15 dakika haşlama süresi yeterlidir.) Doktor tavsiyesine göre günde 3 bardağa kadar içilebilir.

Oturma Banyosu Hazırlama için 

100 gram kurutulmuş civanperçemi bitkisi, gece boyunca soğuk su içinde bekletilir. Ertesi günü, bu su kaynama noktasına kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir.

Civan perçemi Zararları Neler?

Civan perçemi bitkisi, ağız yoluyla uygun dozda alınması güvenilir olduğu belirtilmiştir. Ancak, bazı bünyelerde bir takım sorunlar görülebilir. Civanperçemi, bazı insanlarda uyuşukluğa neden olabilir, idrar söktürücü olduğundan ağız yoluyla alındığından idrar oranını arttırabilir. Bazı hassas kişilerin tenlerinde tahrişe neden olabilir. Ayrıca; civanperçemi otunu kesinlikle hamile bayanların tüketmemesi önerilmektedir. Çünkü düşüğe neden olabilmektedir.

Emziren anneler için ise yeterli bir bilgi yoktur ancak tüketilmemesi, eğer tüketilecekse doktor tavsiyesi ile tüketilmesi önerilir.

Aynı şekilde, civan perçemi bitkisi kanı sulandırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle, pıhtılaşma sorunu olanların dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda, ameliyat olacak kişilerin en az iki hafta önceden civan perçemi veya diğer pıhtılaşma geciktirici etkisi bulunan bitkilerden uzak durmasında fayda vardır.

Civan perçemi otu, bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Papatya, kasımpatı gibi bitkilere alerjisi olanların civanperçemi otuna da alerji yatkınlıkları olması mümkündür.

Civanperçemi aynı zamanda vücuttan lityum mineralinin atılmasını hızlandırabilir. Bu nedenle lityum eksikliği baş gösterebilir. Bu yüzden tüm bitkiler gibi dahili olarak tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda var. Bunun yanı sıra, antiasidik ilaçlar kullanılıyorsa, civan perçemi çayı bu ilaçların etkisini azaltabilir.

Sedatif ilaçlar ile etkileşime girerek, uyuşukluk ve uyuklama gibi sorunlara neden olabilir.

Not: Bitkisel çaylar sadece beslenme takviyesi olarak kullanılır. Uzun süreli ve belli bir hastalığa karşı kullanımı ancak uzman bir hekim onayı ile olmalıdır. Asıl tedavi yerine geçecek uygulamalar bilimsel değildir ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here