Çivit Otu Nedir? Çivit Otu Nerelerde Kullanılır?

1

Çivit Otu ve Çivit Mavisi Nedir?

Bilimsel adı Isatis Tinctoria olan çivit otu turpgiller familyasına ait bir bitkidir. Avrupa ve Asya kıtalarında bolca yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizde pek çok türü yetişmektedir. Boyu ortalama 60 metreye kadar uzanabilen parlak sarı renkli çiçekleri olan bir bitkidir. Bitkinin yapraklarının fermantasyonu ile mavi renkli bir boya elde edilmektedir. İngilizce’de çivitotu, woad veya dyers woad olarak bilinir.

Çivit Otu Nasıl Kullanılır?

Yüzlerce yıldır bu bitkinin yaprakları, kökleri, meyvesi ve çiçekleri çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. En çok bilinen kullanım alanı ise çivit mavisi yada indigo adı verilen bir boya yapımında da kullanılmasıdır. Çivit otundan indigo renginin elde edilmesi binlerce yıl önceye dayanır. Antik Mısır’da Firavun’a ait geminin diğer gemiler tarafından tanınması için yelkenlerinin bu renk ile boyandığı bilinmektedir. Günümüzde çivit mavisi elde etmek için kimyasal yöntemler kullanılmaktadır.

Eski zamanlarda yine savaşçıların savaşa giderken yüzlerini çivit mavisi ile boyadıkları bilinmektedir. Geleneksel olarak saç boyamak için kullanılan otlardan birisidir. Çivit otu; saçları canlandırmak ve parlak görünüm sağlamak amacı ile de kullanılmıştır. Ayrıca çivit boyası ile beyaz çamaşırlar da yıkanmakta ve çamaşırın açık renkte mavi renk tonu alması sağlanmaktadır. Çamaşırları bu şekilde çivit tozu ile boyamadaki maksat sararmalarını önlemek veya sararmış çamaşırların kötü görünümünü yok etmektir.

Yine eski zamanlarda kumaş boyamanın yanı sıra bina boyamada, duvar resimleri, tablo ve kağıt boyamada kullanıldığına dair veriler bulunmaktadır.

Ayrıca çivit otu, ekmek ve peynir yapımında, deri tabaklamada ve bazı alkollü içkilerin mayalandırılmasında kullanılmıştır.

Çivit otu ilaç olarak da kullanım alanı bulmuştur. Hipokrates’in bu ot ile bazı karışımlar hazırladığı bilinmektedir. Yine tarihte bu otun; hepatit sorunlarına, solunum yolu rahatsızlıklarına, çocuk felcine karşı kullanıldığı bilinir. Son zamanlarda ise kansere karşı bazı etkilerinin olduğu ileri sürülmüştür. kullanır.

Çivit otunun dahili kullanımı ile ilgili güvenilir ve bilimsel veriler bulunmamaktadır. Bu nedenle dahili kullanımlar için bir yöntem veya miktar bulunmamaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

  1. Şu cümleyi tam olarak anlayamadım .

    ” Günümüzde çivit mavisi elde etmek için kimyasal yöntemler kullanılmaktadır.”

    Yani demek istediğim aktarlarda satılan bu madde doğalmıdır,kimyasalmıdır.Sadece evet yada hayır deseniz yeter

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here