Çoban Çökerten – Çarık Dikeni Otu

0

Çoban Çökerten – Deve Çökerten Otu – Demir Dikeni Otu

Oldukça sert iğnelere sahip olmasından dolayı, eski zamanlarda ayağa batmasıyla bilinen bu ot bu yüzden çoban çökerten adını almıştır. Yabani kimyongiller familyasına ait olan bu bitki, Asya, Amerika ve Avrupa’da bulunur. Türkiye’de ise bu bitki pek çok yörede özellikle Ege’de yetişmektedir.

Bilinen diğer isimleri: Çoban Dikeni, Demir iğnesi, deve çökerten, çarık dikeni.

İngilizcesi: Puncture Vine

Bilimsel Adı: Tribulus terrestris

Çoban Çökerten Otu Faydaları

Çoban Çökerten Otu’nun beynin bazı noktalarına etki göstererek çeşitli hormonları uyardığı dile getirilmiştir. Özellikle vücutta testosteron üretimini aktive etmesiyle bilinmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde sporcuların performanslarını arttırmak için bu bitkinin ekstreleri kullanılmıştır.

Aynı zamanda; libido arttırma amacıyla, iktidarsızlık, sperm azlığı, erken boşalma gibi sorunlarda kullanılmıştır.Bu konuda yapılmış bir çok araştırma vardır. Araştırmalarda testosteron, DHT ve DHEA adlı hormonlarda önemli artışlar olduğu görülmüştür.

Kuvvetli bir idrar söktürücü olduğu bilinir ve tansiyon düşürücüdür. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Çoban çökerten otu’nun aynı zamanda andropoz belirtilerinin azalmasında, vücutta virüslere karşı koruma sağlamasında, hem erkeklerde hem de kadınlarda ürogenital sistem sorunlarında, böbrek taşı düşürmede, yorgunluk ve bitkinlik gibi problemlerde kullanılabilir. Vücut dayanıklılığını arttırdığı bilinmektedir.^

Ayrıca bu bitki,kadınlarda da libido arttırdığı bilimsel araştırmalarda ortaya konmuştur. Kadınlarda yumurta üretimi, menopoz semptomlarının kaybolması için, doğurganlık arttırma gibi bazı faydaları olduğu iddia edilmektedir.

Tribulus terrestris hem erkek hem de kadınlarda ürogenital sistem gençleştirmek için yeteneğine sahiptir. Bu bitki iktidarsızlık, düşük libido, erken boşalma ve istemsiz boşalma veya spermatorrhoea gibi erkek sorunların tedavisinde kullanımının faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır? 

Kurutulmuş çoban çökerten yaprakları ve çiçekleri karışımı kullanılabilir. Ayrıca, dikenli meyvelerinden çay yapmak suretiyle faydalanılır ve bildiğimiz çay gibi demlenir ve asla kaynatılmaması tavsiye edilmiştir. ( Miktar: Küçük bir tutam bitki karışımı, bir bardak kaynamış suya atılır ve  dakika demlenir.)

UYARILAR :

Vücutta aşırı oranda üretilecek testesteron veya DHT hormonları başta prostat olmak üzere saç dökülmesi, aşırı yağlanma, kıllanma gibi belirtilerde ortaya çıkarabilir. Şunu belirtelim, bu bitki içerisinde bulunan bazı bileşenlerin ( beta sitesterol gibi ) prostat iltihabını ve prostat büyümesini önlediği iddia edilmiştir. Ancak, bu bilgiler ne kadar bilimseldir ve geçerlidir? Bu nedenle prostat hastalarının bu otu kullanmasının bir takım sakıncaları olabilmektedir. Bu hastaların kullanması için doktor onayı aranmalıdır.

Araştırmalarda, 8 haftalık kullanımlar için kısmen güvenli olduğu belirtilmiştir. ( Dozaj belirtilmedi ) Ancak; akciğer sorunları olanlar ile hamile ve emziren kadınların ve çocukların bu otu tüketmemeleri gerekir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here