Çocuklar Nasıl Beslenmeli

0

Anneler Çocuklarını Nasıl Beslemeli

Hazır Gıdalar; çocuklarınızı zehirliyor. Çeşitli katkı maddeleri çocuklarda; kısa süre içinde astım, nefes darlığı ve solunum yolları gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Uzun vadede ise vücutta dejenerasyonlara neden olarak, ileriki yaşamlarında çocuklarınızda kanser, kalp hastalıkları, diyabet ve genetik hastalıkların ortaya çıkmasını hızlandırıyor. Bu sorunları büyük oranda engellemek Anne ve Babaların kendi ellerindedir.

Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Sizlere yerli ve yabancı kaynaklı bilimsel araştırmalardan derlediğimiz sonuçları ve bunlara karşı alınan önlemleri sunuyoruz.

1,5 Yıl Anne Sütü Şart

Anne Sütünün Faydaları

  • Bebeklik Evresinde çocuklarınızı ilk 1.5 yıl mutlaka Anne Sütüyle besleyin. Brezilyada yapılan bir araştırma sonuçlarını değerlendiren; Pelotas Üniversitesi’den Bernardo Lessa Horta’nın “emzirme ile çocuğun beyin gelişimi ve zeka düzeyi üzerinde var olan ilişki bilinmektedir. Ancak bu çalışma ile bir yıldan fazla anne sütü ile beslenen bebeklerin, 30 yaşına geldiklerinde dahi zeka seviyelerinin diğerlerine nazaran daha üstün olduğu ispatlandı” dedi. Araştırma sonuçlarına göre, anne sütüyle beslenen çocukların IQ seviyeleri 30lu yaşlarında dahi, anne sütünü az alan yaşıtlarından 4 puan daha fazla ( Ayrıntılar için: Anne Sütüyle Beslenen Bebekler Daha Zeki ) Anne sütü sadece çocuğunuzun beyin gelişimini değil; tepeden tırnağa; ( Kalp, tüm iç organlar, deri, duyu organları, el, ayak ve tırnaklar, saç vs. ) tüm vücut birimlerinin sağlıklı gelişmesi için gerekli programlayıcı bir besindir.  Ayrıca, bebeklere Anne sütü verilmesi, Anne açısından da sağlıklıdır.

Çocuklarınızı Sütlü Tarhana ile Besleyin

Sütlü Tarhana Tarifi

  • Bebeklerinize ek besin alırken çok dikkat edin. Dışarıda aldığınız hazır besinlerin mutlak surette içeriğini kontrol edin. Ancak bizim size önerimiz, çocuklarınıza ilk 6. aydan itibaren ek besin olarak makul ölçülerde, tarhana yedirmeniz. Bunun için sütlü tarhana bebekleriniz için çok önemli bir besindir. Probiyotik özellikleri bakımından çok çok zengin olarak tarhana içeriğindeki pek çok vitamin ve mineralle de çocuklarınız için çok faydalıdır. Özellikle B vitamini, Kalsiyum ve çinko açısından zengindir. ( Bebek Tarhanası Tarifi ve detaylı Bilgi İçin: Bebeklere Tarhana İçirin )

Kimyasal Katkı Maddeleri ve Zararları

  • Çocuklarınıza özellikle ilk 8 yıl hazır-işlenmiş ve çeşitli kimyasal katkılı ürünleri kesinlikle vermeyin. Özellikle Aspartam ( E951 ) , Benzoatlar ( E210-219), Sodyum Nitrat ( E250-251) gibi katkı maddeleri olan gıdaları siz tüketin ne de çocuklarınıza tükettirin. Bu ve bunlar gibi katkı maddeleri, çocuklarınızın kişilik yapısından tutunda, tüm organlarının hücrelerinin hatta genlerinin yapısını bozmaktadırlar. Bu durum sadece çocuklarınızı değil, ileriki yaşamlarını ve çocuklarınızın çocuklarını dahi etkileyecektir. ( Çocuklarınıza vermemeniz gereken katkı maddeleri için Bknz: Çocuğunuzun Sağlığını Nasıl Zehirliyorsunuz?  )

Sizlere Çocuklar Nasıl Beslenmeli isimli yazımızı sunduk.  Lütfen bu yazıyı uygulamaya çalışın.

Sağlıcakla Kalın….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here