Çok Su içmek Zararlı mı? – Su Zehirlenmesi Nedir

1

çok su içmek zararlı mı?Bir diyet parçası olarak gereğinden çok su içmek, bazen istenmeyen ve çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Su zehirlenmesi, insomnia bunlardan bazıları.

Çok su içmek su isteksizliğine neden oluyor

Dr. Fevzi Özgönül, aşırı su içmenin vücuda zarar verebileceğini söyledi. Bazı uzmanların yaptıkları ”Her gün 3 litre su ” açıklamalarının uygulanması zamanla uygulayan kişilerde suya karşı isteksizlik oluşturacağını belirtti. Bu sebeple çok su içmek sağlık için faydalıdır görüşleri etkisiz hale geliyor.

Gereksiz su tüketiminin su içme isteğini köreltebileceğini dile getiren Dr. Fevzi Özgönül, “İhtiyaçtan çok su tüketmeye çalışmak, bir süre sonra su içme isteğini azaltacak ve hatta engelleyecektir.

Çok Su içmek Insomnia’ya Neden Oluyor

Aynı zaman özellikle gece saatlerinde gereğinden fazla su içmek uyku kalitesini bozabiliyor. Uykuya geçtiğimiz anlarda vücutda anti-diüretik hormonlar salgılanmaya başlar. Bu durum, gece tuvalet ihtiyacının gecikmesini sağlayarak sağlıklı uyku uyumamıza katkıda bulunur. Bu hormonun etkisiykle böbreklerin çalışması yavaşlar ve uzun saatler boyunca rahat bir şekilde uyuyabiliriz.

Su Zehirlenmesi Nedir? Su Zehirlenmesi Öldürür mü?

Örnek bir olay 2008’de 40 yaşındaki Jacqueline Henson adlı bir kişi, kilo vermek için bir diyet programını uyguladığı sırada günde 4 litre su tükettiği için birkaç saat içinde öldü. Aşırı su nedeni ile su doz aşımından öldüğü bildirilmişti. İngiliz Dietetik Birliği üyesi Dr. Frankie Phillips, “Çok hızlı bir şekilde ve aşırı miktarda su içmek, vücudun dengesini bozuyor.” demişti.

Bir Günde İhtiyaç Duyulan Su Miktarı

Kişiden kişiye, fiziksel aktivitelere, mevsim ve sıcaklık gibi faktörlere, cinsiyete ve yaşa bağlı olarak ortalama olarak günde 1,5 litre su alımı ideal bir orandır. Bu oran bazı insanlar için 1 litre olabilirken bazı insanlar için 2 litre olabilmektedir. Genel gözlem şudur ki eğer idrar renginiz koyulaşmışsa vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir. Bunun yanında susadığınız zaman mutlaka su için. Ancak örnek olarak bir anda 1,5 litre su içmeyin. Bu miktarı gün içine yayın. Eğer gün içinde başka içeceklerden de sıvı alıyorsanız illa 1,5 litre içeceksiniz diye bir şey yok.

Doğal ve Temiz Su İçmek Gerekiyor

Öncelikle sağlıklı sıvı alımının en iyi yolu saf ve temiz su içmektir. Meşrubat ve kola gibi içecekler her ne kadar içerisinde çok miktarda su içerse de içeriklerinde bulunan diğer katkı maddeleri nedeni ile vücudun su tutma ve su atma kapasitelerinin dengelerini bozabilmektedir.

Vücudu Susuz Bırakmak Daha Yaygın Bir Davranış

İşin aslı şudur, su zehirlenmesi sık görülen bir durum değildir. Genel olarak insanların büyük bir kısmı gün içinde 1 litrenin altında su tüketerek büyük bir yanlış davranış içindedirler. Ayrıca içilen di-üretik içeceklerle susuzluklarını giderdiklerini sanmaktadırlar. Halbuki bu içecekler di-üretik etkiler nedeniyle böbrekleri fazla çalıştırarak vücuttan idrar yoluyla su atımını hızlandırırlar. Bu nedenle her zaman dengeli olmakta fayda var, çok su içmek kadar az su içmekte sağlık açısından tehlikeli.

Sağlıcakla Kalın….

 Facebook Sayfamızı Beğenin: https://www.facebook.com/1organik

Comments are closed.