Çökelek Tarifi Hakkında Bilgi

4

Çökelek ( Hamçökelek ) Nedir? Çökelek Nasıl Yapılır ?

Çökelek, ayranın yağı alındıktan sonra ısıtılması sonucu ortaya çıkan kesik yoğurt parçalarına denir. Çökeleğin ismi yöreden yöreye değişiklik göstererek,  hamçökelek,  keş, minci, mizni, sürk, ekşimik adıyla da bilinir.

Çökelekle, Lor genel olarak karıştırılsa da karıştırılsa da aslında ikisi farklıdır. Lor, peynir altı suyundan yapılmaktadır.

Çökelek Kaç Kaloridir?

100 gram çökelek 215 kaloridir ve neredeyse hiç yağ içermez. 100 gram beyaz peynir ise 237  kalori olup en az 20 gram yağ içerir. Ayrıca çökelek sıfır kolesterol değerine sahiptir.

Çökeleğin Faydaları

Çökelek Besin Değerleri: Besin değerleri yönünden zengin bir besin maddesidir. Protein yönünden en zengin besinler arasındadır. Özellikle sporla uğraşanlar için en iyi protein kaynağı çökelektir. Neden mi? Çünkü 10 kilo yoğurttan 1 kilodan daha az çökelek elde edilmektedir. Elde edilen bu çökelekte yağ oranı sıfıra yakındır. 100 gram çökelekte 35 ila 50 gram arasında protein bulunmaktadır. Bunun yanında bol miktarda kalsiyum, tuz ve diğer minareller bulunmaktadır. Çökelek ve  lor, uzun süre dayanabilmeleri için bol tuz ile tuzlanarak saklanıyor. Ancak yapıldığı yörelerde daha az tuz içeren çökeleği bulmak mümkün.

sürk

Çökelek Çeşitleri

Çökelek, yöreden yöreye farklı şekillerde yapılır ve muhafaza edilir, örnek olarak Hatay yöresinde; tuz, kırmızı biber, kekik gibi baharatlarla karıştırılıp kurutulup saklanır. Bazı yörelerde içerisine, çiriş, yabani sarımsak gibi otlar katılarak saklanır. Akdeniz yöresinde çökelek, zeytinyağı içerisinde saklanır. Tarsusta ise terbiyelenir ve küplere basılarak saklanır. Doğu Anadolu’da bazı bölgelerde, deri çökeleği çok meşhurdur. Çökelek, özel otlarla sırlanmış deri tulum içerisine basılır ve toprağa gömülerek saklanır. Bu tür çökelekler aylarca bozunmadan saklanır.

Çökelek Nasıl Yapılır

Çökelek Tarifi için Malzemeler:
-1 kilo yağsız yoğurt ve rafine olmamış, iyotsuz tuz. ( Kaya tuzu gibi )

Yoğurt kısık ateşte tuz ilave edilerek pişirilir.Bir taşım kaynatıldıktan sonra altı kapatılarak soğuyana dek bekletilir. Süzülerek kullanıma hazır hale getirilir. Bu aşamadan sonra isteğinize çökeleğe baharatlar ekleyip  kurutabilirsiniz.

Çökelek Salatası Tarifi

 Bir miktar çökeleğin içine dilediğiniz baharatları katıp zeytinyağı ile servis edebilirsiniz. Yapımı çok basit, lezzeti ise çok güzeldir. Özellikle kekik, kırmızı biber, limon ve zeytinyağlı çökelek oldukça lezzetlidir. Ayrıca çökeleği dilimlenmiş domatesle karıştırıp lezzetli kahvaltılıklar hazırlayabilirsiniz.

Sütten Yapılan Çaba altı yada Ağız Nedir?

Ağız doğum yapmış hayvandan doğumun ilk günlerinde elde edilen kesik süte verilen isimdir. Ağız, protein değeri çok yüksek olan bir besindir. Ağız’dan çok lezzetli kadayıflar yapmak mümkündür. Bazı yerlerde şeker veya pekmezle kaynatılarak yenir. Bazı yerlerde süt, limon ile kaynatılarak kestirilir  ve bir tür lor  olan ‘ ağız’  adı verilen bir yiyecek yapılır. ( Bknz: Limon Peyniri )

Sağlıcakla Kalınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Lahana Turşusu Tarifi – 2 Çeşit 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here