Colatura Sosu-Hamsi Sosu Nedir?

0

Colatura Sosu Nedir? Colatura Sosu Nasıl Yapılır?

Orjinal adı Colatura di alici olan hamsi sosu olarak da bilinen İtalyan menşeli (Cetara bölgesi) bir sostur. Hamsi balığından veya hamsi balığından hazırlanmış ançuezden yapılmaktadır. Kökeni Romalılardan döneminde yapılan Garum adı verilen bir sostan gelmektedir. Uzak Doğu’da yapılan Nouc Mam sosuna benzemektedir. Günümüzdeki halini alması Amalfi Manastırı Rahipleri sayesinde olmuştur. Genelde çam ağacından bir fıçı içerisine, bir tabaka tuz ve bir tabaka hamsi sıra ile dizilerek hazırlanmaktadır. Balık ve tuz ile istiflenen fıçı üç yıl kadar bekletilir ve üç yılın sonunda kehribar renkli bu sos elde edilir.

Colatura Nasıl Tüketilir?

A vitamini ve Omega-3 açısından oldukça zengin olan bu sos; maydanoz, sarımsak ve taze kırmızı biber ile tatlandırılabilir. Ayrıca saf halde tuz yerine kullanılabilir. Bu sosun katıldığı besinlerin lezzetini artırıcı etkisi vardır. İçerdiği glutamat sayesinde eklendiği besinlerin lezzetini kat kat artırabilir.

Colatura sosu; spagetti türleri ve deniz ürünleri ile mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Ayrıca; normal kırmızı ve beyaz etli yemeklerde de bu sostan kullanılabilir.

Colatura Soslu Spagetti Makarna Tarifi (4 Kişilik)

Yeteri büyüklükte tencere içerisine tuz ve su eklenerek kaynatılır. Ardından makarna eklnerek 5-6 dakika pişirilir ve süzülür. Süzülen sudan iki yemek kaşığı kadar bir kenarı ayrılır. Ayrı bir tava içerisine iki yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek kızdırılır. Kızmış zeytinyağı içine 2 diş rendelenmiş sarımsak, yarım yemek kaşığı rendelenmiş yarım limon kabuğu ve yarım çay bardağı ince ince kıyılmış şili biberi eklenir. Yarım dakika kadar tava içindeki malzemeler pişirilir. Daha sonra içerisine iki yemek kaşığı makarna suyu eklenir ve kısık ateşte pişirmeye devam edilir. Bir miktar karabiber eklenir ve ocağın altı kapatılır. Üzerine yarım limon suyu ve 2 yemek kaşığı colatura sos eklenir. Elde edilen sos makarna üzerine eklenerek servis yapılır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Nouc Mam Sosu Nedir?

Ançuez Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here