Çölyak Hastalığı Nedir, Tedavisi Var mı?

1

Glüten Duyarlılığı Olarak Bilinen Çölyak Hastalığı Artıyor

Çölyak Hastalığı Nedir? Glüten Nedir?

Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten adı verilen bir proteine duyarlılık ile tanımlanan ve bağışıklık sistemiyle ilgili rahatsızlıktır. Genetik faktörü de olan Çölyak hastalığı, önce ince bağırsakta hasarlar oluşuyor ve ince bağırsağa gelen besinlerde emilim sorunları ortaya çıkıyor. Beslenme sisteminde glütenin kaldırılmasıyla giderilebiliyor.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Neler?

Çölyak hastalığı gizli bir şekilde ortaya çıkıyor ve tanısı geç konabiliyor. Bunun nedeni ise başka hastalıklar ile karıştırılması. Klasik olarak belirtileri halsizlik, gaz, karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, şişkinlik ve bazen de demir eksikliği anemisi, karaciğer enzim değerlerinde bozukluk, çeşitli kemik hastalıkları ve cilt hastalıkları. Besinlerde bulunan proteinlerin emilememesi nedeniyle oluşan protein yetersizliği ve B vitamini yetersizliği sonucu ortaya çıkan nörolojik belirtiler, D vitamini ve kalsiyum yetersizliği sonucu görülen kemik azalması da hastalığın ilk belirtileri arasında görülebiliyor. Bu hastalık dudak kenarların oluşan çatlaklar ve ağız içinde oluşan geçmeyen yaralar şeklinde de kendini gösterebiliyor. Çocuklarda ise ishal, gelişememe ve kansızlık gibi belirtiler de verebiliyor. Erişkinlerde yaşanan travmalar,  yoğun strese maruz kalma, ameliyat, doğum gibi olaylar nedeniyle  sessiz bir çölyak hastalığı aniden ortaya çıkarabiliyor.

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?  Çölyak Testi: Iga ( tTg testi ) ve IgA testi.

Çölyak hastalığı tanısı, kanda bu hastalığa özgü antikorların kanda oluşması ve endoskopi ile ince bağırsaktan alınan biyopsilerin incelenmesiyle konuyor. Tanıda en çok doku transglutaminaz antikoru IgA (tTG testi) veyahut Anti-Endomisyum antikoru testi olan IgA testi uygulanıyor. Ayrıca genetik testler de yapılabiliyor. Kesin tanı için ise kimi zaman endoskopik tekniklerle ağız yoluyla onikiparmak bağırsağına girilip, ince bağırsağın üç ayrı noktasından örnek alınıp, alınan dokunun mikroskop altında incelenmesi gerekebiliyor. Doku örneklerinde, ince bağırsak yüzeyinde ki emilimi sağlayan ve villus adı verilen parmak şeklindeki yapıların düzleşmesi, yassılaşması gibi durumlar çölyak hastalığını işaret ediyor.

Çölyak Hastalığı Diyetle Tedavi Edilebilir mi?

Çölyak Hastalığı sorunu olan kişilerin içinde glüten barındıran yiyecekler tüketmemesi gerekiyor. Beslenme sisteminden buğday, arpa, çavdar çıkarılması önem taşıyor. Hatta Glütensiz gıdaların hazırlanması sırasında, glütenli gıdaların hazırlandığı kapların dahi kullanılmaması gerekiyor. Çölyak hastaları; mısır, pirinç, patates, nişasta ve soya fasulyesi gibi besinleri tüketebiliyor. Hazır besinler alınırken içeriğine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Nedeni ise bazı diş macunlarında, meyve sularında, şekerli gıdalarda ve çikletlerde glüten katkı maddesi olarak bulunabiliyor. Bunların yanı sıra durum, bulgur, irmik gibi yan buğday ürünlerinden de kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Süt ürünleri yine çoğu çölyak hastası tarafından sağlıklı emilemediğinden ilk zamanlarda uzak durulması gerekiyor. Yulaf ise hastalığı düşük seviyede olanlar için sınırlı miktarda tüketilebilir ancak hastalığı ilerlemiş olanlarda uzak durulması gerekiyor.
Glütensiz diyet, sanılanın aksine aslında çok faydalı bir diyettir. Bu diyeti uygulayan kişiler daha sağlıklı ve dengeli beslenebiliyorlar. Çünkü glüten; protein olarak alınması zorunlu bir madde olmadığı için, yerine başka gıdalar konulabiliyor. Bazı çölyak hastaları diyet yapmalarına rağmen yapılan tedavilerden yanıt alamayabiliyor. Bu durumlarda diyet kurallarına uyumun sorgulanması, tanının gözden geçirilmesi ve bunların yanında pankreas yetmezliği, mikroskopik kolit, ince bağırsakta bakteriyel gelişim ve laktoz emiliminin araştırılması ve bunun yanında tedaviye yanıt vermeyen çölyak hastalığı teşhisi kesinse kortizon tedavisi öneriliyor. Unutulmaması gereken nokta ise tedavi edilmemiş çölyak hastalığının ileride lenfomaya veya başka bir tür kansere dönüşebildiğidir.

Çölyak Hastalığına Çörek Otu İyi Gelir mi?

Bildiğiniz gibi çörek otu pek çok sağlık probleminin önlenmesinde ve iyileştirme sürecinin hızlandırılmasına kullanılan çok etkili bir bitkidir. Bazı uzmanlara göre çörek otu çölyak hastaları için iyileştirici etkileri olan bir bitki.

Çölyak Hastalarına Çörek Otu Tarifi

İki üç çay kaşığı çörek otu ( bayat olmaması, saklanma koşulları çok önemli bu yüzden güvenilir bir yerden alınmalı ) havanda ezilir. Sabah kahvaltıdan önce ve akşam aç karnına bir iki yudum suyla birlikte tüketilir. Bu uygulama bir ay- bir buçuk ay süre ile uygulanabilir. Bu uygulama süresi boyunca glütensiz beslenmeye özel gösterilmesi gerekmektedir. Değerli Bilim İnsanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre çörek otu uygulamasının çölyak hastalığının iyileşmesinde % 75 oranında başarı şansı vardır. Tabiki bu öneriler tıbbi tedaviyi destekleme amacı taşıdığından ilaç olarak değerlendirilmemeli ve doktor bilgisi dahilinde uygulanmalıdır.

Çölyak Hastaları Neler Yiyebilir?

Mısır ve pirinç çölyak hastaları tarafından tolere edilebildiğinden önerilmektedir. Aynu zamanda kara buğday (kasha- aslında buğdayla alakası yok ismi öyle ), nohut, mercimek, bezelye, soya, topioca gibi tahıllar değirmende öğütülüp un haline getirilerek kullanılabilir. Ayrıca mısır, yer fıstığı, zeytin, kanola, soya ve ayçiçek yağları da  glutensiz olarak biliniyor.

 

Comments are closed.