Mucize Çörek Otu Yağı ve Saç dökülmesi

123

Çörek Otu Yağı Faydaları Neler?

Saç bakımıyla ilgili yapılan araştırmalarda yağlı saçların çabuk döküldüğü tespit edilmiştir. Ancak yağlı saç yanlış şampuanlarla yıkandığında sorun daha da büyüyebilmektedir. Özellikle erkeklerde saç yağlanmasına neden olan faktörlerden en önemlisi dehidrotestosteron hormonu (DHT)’dur.  Aynı zamanda; DHT (Dehidrotestosteron) ile ilişki ve mastürbasyon arasında bağ vardır. Bu şekildeki yoğun aktiviteler vücutta salgılanan DHT hormonu miktarını arttırarak saç dökülmesi ve saç beyazlamasını hızlandırır. Özellikle uykusuzluk, yorgunluk gibi nedenlerle vücutta biriken özellikle saç derisinde oluşan strese karşı (aşırı hidrojen peroksit birikimi, kortizol hormonu aktiviteleri) kullanılabilir. Bilindiği gibi vücutta aşırı derecede DHT ve kortizol gibi hormonların birikmesi saç dökülmesine, saçkırana, erken saç beyazlamasına, alerjik hastalıklara, prostat gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Bu yazımızda çörek otu yağı ile saç bakımı ( saç dökülmesi ve saç beyazlaması )ve cilt bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Sabah veya akşam yatmadan önce bir silme çay kaşığı çörek otu yağı tüketilebilir. Yada yarım çay kaşığı sabahları yarım çay kaşığı da akşamları olacak şekilde tüketilebilir. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı direnç kazanılmasının yanı sıra; prostat ve saç dökülmesine karşı içten katkı sağlanabilecek.
 • Çörek otu yağı; masaj yağı olarak kullanılabilir ( saç bakımı , cilt bakımı ve vücut bakımı ). Oral yoldan günde iki defa yarım çay kaşığını aşmayacak şekilde hem kendisi hem de çörek otu yağı kullanmak bağışıklık sistemi, böbrekler, sindirim sistemi, bağırsaklar, sinir sistemi gibi sistemlere olumlu etki gösterecektir.

Saç Bakımı, Saç Dökülmesi ve Saç Beyazlamasına Çörek Otu Yağının Faydaları

Saç dökülmesi ve saç beyazlaması için çörek otu yağı kafa derisi üzerine masaj yapılarak uygulanabilir. Saç çıkarma ve saç gürleştirme için Çörek Otu Yağı saça iyice yedirilip 2-3 saat bekletilebilir. Bu uygulama 5 günde bir tekrar edilir. Genel olarak 2-3 çay kaşığı çörek otu yağı 1 yemek kaşığı taşıyıcı bir yağ yardımı ile bölgeye uygulanır. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı, avokado yağı veya hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı Saçları Korurken, Vücudun Aşırı Kıllanmasını Önlüyor

Çörek otu yağı saç üretimini arttırıyor, bu nedenle vücutta da kıllanmayı arttırır mı?

Cevap: Hayır, tam tersi bir durum söz konusu.

Çörek otu yağı,  saç dökülmesini önleyip yeni saç üretimini teşvik ederken vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen aşırı kıllanmayı da önleyebilmektedir. Nedeni yine DHT kaynaklıdır. Bu hormon saç dökülmesine neden olurken, vücudun aşırı kıllanmasına neden olabilir. Çörek otu yağı ise; DHT’nin tüm yan etkilerini baskıladığından, hormon fazlalığından kaynaklanan aşırı kıllanmanın da önüne geçebilir.

Saç dökülmesini durdurmak için DHT Hormonu Baskılama Önerileri

 • Mastürbasyon gibi aşırı cinsel aktivitelerden sakının.
 • Prostat büyümesini engellemek için, L-arginine  ve Isoflavones  içeren ay çekirdeği, fındık, fıstık gibi gıdaları tüketmek.
 • Taze Sebze ve Meyve tüketmek.
 • Egzersiz yapmak
 • Düzenli ve yeterli uyku uyumak
 • Hormonlu, kimyasal katkılı gıdalardan uzak durmak

     Bilimsel Araştırmalara Göre Çörek Otu Yağının Faydaları

 • Radyasyon Zararlarını Önler: Çörek Otu Yağı (NSO= Nigella Sativa ) ve aktif bileşeni olan thymoquinone ( timokinon ) radyasyona bağlı nitrosatif stresten korur.
 • Kalp Krizlerine Karşı korur: Timokinon maddesi özü deneysel kalp krizi ile ilişkili hasara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Diyabet ile ilişkili Böbrek Hasar önler: Çörek Otu Yağı thymoquinone özü deneysel diyabetik nefropati üzerine koruyucu etkileri vardır.
 • Alzheimer İlişkili Nörotoksisiteyi önler.
 • Meme kanserinde bastırır: Çörek otu yağı içinde bulunan etken madde  thymoquinone ( timokinon )  özü tümör büyümesini inhibe eder ve kanserli hücrelerin ölümüne (apoptoz) neden olur.

Bayanlarda Göğüs Büyümesinin sağlanması için çörek otu ve çörek otu yağı kullanılmaktadır. 

Gerek dahili olarak gerekse harici olarak kullanılmaktadır. Harici kullanımda; ister tek başına isterse şerbetçi otu ile karıştırarak bir karışım hazırlamak mümkündür. Tarif için bknz: Şerbetçi Otu Faydaları

Çörek Otu Yağı ile  Cilt Bakımı

Sedef Hastalığı, egzama, mantar gibi  durumlarda çörek otu yağı ilgili bölgelere doktor tavsiyesi ile sürülebilir. Bunun için 1 ölçek çörek otu yağı ve bir ölçek zeytinyağı karıştırılır, ilgili bölgelere masaj yolu ile uygulanır.

Egzemeya Karşı Çörek Otu Yağı Kullanımı

İranlı araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmada, çörek otu yağı‘nın  el egzaması şiddetini azaltmada cilt kremi Betametazon kadar etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca; yapılan çalışmada çörek otu yağı uygulamasının yan etkisinin olmadığı saptanmıştır.

Çörek otu yağı tüm süpermikropları öldürebilecek güce sahiptir. Özellikle hastanelerde yoğun olarak karşılaşılan bu direnç kazanmış mikroorganizmalar çörek otu yağı ile öldürülebiliyor. Örneğin, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) adlı mikroorganizma en tehlikeli türlerden biridir. Dünya genelinde hastane ve bakım evlerinin başına bela olan sıradan Staph enfeksiyonları gittikçe antibiyotiklere dirençli hale gelmektedir. Çörek Otu Yağı kullanımı ile bu gibi mikroorganizmalar yok edilebilmektedir. Tabi bu yağ tek başına yeterli gelmeyebilir ve kesinlikle tıbbi tedavi yerine geçmemektedir. Ancak besin takviyesi olarak güvenlidir.

Böbrek Hastalarına Çörek Otu Yağının Faydaları

Diyalize bağımlı yaşamak zorunda kalan böbrek yetmezliği bulunan hastaların doktor kontrolünde olması şartıyla çörek otu yağı kullanmaları pek çok fayda sağlayacaktır. Bknz: Böbrek hastalarına çörek otu yağı

 Okuyucularımız,çörek otu yağı alırken nelere dikkat etmeli? 

Çörek otu yağı kullanmaya başlayacaksanız öncelikle çok iyi marka çörek otu yağı temin etmelisiniz. Aldığınız ürünün üzerinde mutlaka ve mutlaka SOĞUK PRESS yazması gerekmektedir. Yani ısıl işlem görmeden elde edilmiş yağ olması önemlidir.

Soğuk press çörek otu yağı fiyatı ise piyasada ve internet ortamında 30 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.

Not: Yukarıda anılan faydalar tıbbi tedavi yerine geçmez. Bu yağı kullanmadan önce deri ve saç analizi yaptırmak, yağı kullanmak için doktor tavsiyesi aramak en sağlıklı yoldur. Hamile ve emziren bayanlar için ve ilaç kullananlar için tüketim önerisi veya doz miktarı belirlenememektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

123 YORUMLAR

 1. Çörek otunu da denedim ama fayda etmedi. Keratin saçın temel maddesiymiş. Onu öğrendikten sonra keratin yüklemesi yapmak için keratin bakım setlerine baktım. Titanyumlu keratin bakım setinin etkili olduğunu görünce ondan sipariş ettim ve sonuçtan memnunum. Saçım artık dökülmüyor.

 2. Yahu bir yılda saçımın 3 te 2 sini kaybettim hala da son sürat dökülüyor kel kalmaktan korkuyorum. Bu yağ ne kadar süre de etki eder?😭kesin çözüm mü eski saçlarıma kavuşur muyum?

  • Saç dökülmesi bende yaşadım bu yüzden araştırma yaptım. Saç dökülmesinin birinci nedeni Demir vitamini eksikliği, aşırı çay tüketimidir. Çörek otu yağı faydasını gördüm ama ilerleme çok yavaş oluyor

  • Kesinlikle sigara ve alkolden uzak dur .
   Her gün bir çay kaşığı ketentohumu yağı iç.
   Aynı zamanda yukarı yazı da tarif edildiği şekilde çörek otu yağı ve zeytinyagi karışımı ile saçlarına masaj yap.
   Stres den, üzüntüden ve sana mutsuzluk veren insanlardan da mutlaka uzak dur!

  • Merhaba saç dökülmesi için fiyto sarımsak özlü şampuan kullanın ben kullandım çok memnun kaldım şampuanı kullanırken haftada 2 gün çörek otu yağı ile yumurta sarisini karıştırıp sürün arkadaslar

 3. Merhaba, troid ile ilgili rahatsızlık sebebiyle, sürekli sabahları AÇ karnına Ötrox (50 mg) kullanmak zorundayım ve 1 saat SONRA (Eczacı ve Dr. tavsiyesi) kahvaltı yapabiliyorum. bu durumda yağı, nasıl ve ne şekilde tüketmeliyim? Bilgilerinizi rica ederim. Syg.

  • sabahları aç karnına tiroid ilacı aldıktan yarım saat sonra 1 yemek kaşığı balistan marka çörekotu yağını biraz limon ve su karışımına koyarak içiyorum. c vitamini yağın çözülmesini kolaylaştırıyormuş.yağdan yarım saat sonrada kahvaltı ediyorum. tiroid hastaları glüten tüketmemeli beyaz un ve şekeri hayatınızdan çıkarın ve mayaköy ekşimayalı siyez ekmeğine geçiş yapın. şifalar olsun..

 4. Çörek otu yağı çok şifalıdır. Ben saç ektirdikten sonra başladım. Soğuk presini istanbulda sade pazar dan temin ettim. Genel olarak kullandığımız yağlara dikkat etmeliyiz. Zeytinyağını daha fazla tüketmeliyiz. Gdo suz fındıklardan yapılan fındık yagı ve aynı sekılde gdosuz mısır yagıda ara sıra tuketılmelidir. Zeytinyagında da damlıca naturel markasına güvenebilirsiniz. Oda sade pazarda vardı.

 5. Merhabalar benimde saçlarım çok dökülüyor özellikle önler neredeyse kel olacam dökülen saçlarım tekrar çıkmıyor çörek otu yağı kullansam fayda eder mi lütfen cevap verin

 6. merhaba ben birçok bakım yağını Doa Kozmetikten internet üzerinden sipariş ederek alıyorum. DOA’nın yağlarını beğenerek kullanıyorum.

 7. Hocam merhaba 19 yasindayim saclarim cok yagli ve kepekli saclarima uygun bi sampuan bulamadim son zamanlarinda cokta dokulmeye basladi . saclarim dokuluyo diye taramak bile istemiyorum ne yapmam gerek acil cevap verir missiniz?

 8. hocam ben ayhan yaşım 30 saç dökülmesine 4 yıldır sorun yaşıyorum ve beyazlama var epey daha çok sakal da var orta kafamda dökülme var saçım da ve ne yapmalıyım ve kola da hazır meysuyu icim acaba onda oluyormu sürekli içiyorum

 9. Iyi günler benim de bi sorum olacaktı. Çörek otu yağıni ben de kullanmaya başladım ve 2 ay oldu yada olmadi faydasini gördüğüme inanıyorum. Benim sorum şu şekilde ” ben gece yatmadan sürüp sabah saçlarımı yıkıyorum. Yani bi 8 saat kalıyor saçimda. Bir kaç gündür böyle kullanıyorum sizce zararı var mi?” Simdiden teşekkür ederim.

  • Faydasını gördüyseniz bu şekilde bir sorun olacağını bilemeyiz ve bunu ancak bir uzman veya dermatolog yorumlabilir. Ancak her gün bunu uygulamanızın saç derisinin yeterince hava almaması nedeniyle ( bir ihtimal ) sakıncası olabilir.

 10. Zeytinyağı ile karıştırmadan saça uygulamak nasıl olur? Zeytinyağı ile karıştırıp saç derime uyguladığımda sürdüğüm yerlerde dökülme oluyor hissi uyandı fazla yağlanmadan dolayı. Zeytinyağsız sürsem aynı etkiyi alır mıyım?

 11. Mrb lar ben de erkek tipi dökülme var yaşım 34 acaba bu çörek otu yağını nasıl kullanmam gerekiyor. Şampuana katsam olur mu yada yağını mi içmek lazım . Bilgi verirseniz çok sevinirim tşk ler

 12. Merhaba, ben yeni kullanmaya başladım çörek otu yağını ama inanılmaz fazla dökülüyor saçım duştan sonra. Sanki daha fazla dökülmeye başladı gibi. Normal bi durum mu ?

 13. Çörek otu yağını aşırı kıllanma için nasıl kullanabilirim cildime sürerek mi kullanmalıyim? Bir de kullanırsam çıkmış olan tüylerde azalma sağlıyor mu? Oral yoldan kullanacaksam yağı yerine kendisini tüketmek aynı faydayı sağlar mi?

 14. Peki corekotu yagi DHT hormonunu baskilyorsa erkeklerde cinsel isteksizlik mi yapacak.yada hormonumu duzenliyecek yani saclar beslenecek testeronlarda duzenli halemi gelicek.nasil aciklanir bu durum.tskler

 15. ben şunu merak ettim, çörek otu yağı olan saçların rengini koyulaştırıyor. ama beyazlamış saçı eski rengine geri getiriyor mu ben bunu merak ettim ben,m saçımda ön kısım da önbekleşmiş beyaz saçım var böyle büyük bi tutam şeklinde ve ara ara da arka taraflarda var. olanın koyulaştımesının bir önemi yok asıl beyazlamış olanı takrar eski rengine getirebilir mi?

  • Fulya hanım, çörek otu yağının beyaz saçları eski haline getirmesi ne derece mümkün iddialı konuşmak zor. Ancak; beyazlaması durdurması, saç yoğunluğunu arttırması ve saç rengini bir nebze koyulaştırması beyaz saçları kamufle etmek için düşünülebilir. Ancak tek başına çörek otu yağı tüm bunları sağlayamaz. Saçın neden döküldüğü veya beyazladığı önemlidir. Irsi etkenler, beslenme durumu, stress gibi nedenler daha çok etkilidir. Çörek otu yağı, aşırı saç yağlanmasını önleyerek saçların dökülmesini önlemektedir.

  • Ben çörek otu yagi satin aldigim siteye dökülmeyi dururmu diye sormustum bu konuda bilimsel bir calisma yok ama sac beyazlamasina iyi geliyor demislerdi

 16. Mrb hocam benm aşırı dökülmem var avuc avuc saçlarım belime kadar kestirmek istemiyorum dün fark ettim önlerde cok acılma yerine yeni çıkma var dün çörek otu yagı kullandım 2 saat haftada kaç defa uygularsanız cabuk çözüm bulurum

 17. Çörek otu yağı yazınızı Onlar kez okudum, çok faydasını gördüm kullananlara tavsiyem eğer ağızdan alıyorlar sa çok az kullansınlar günde yarım çay kaşığı dahi etki gösteriyor bol su için bu yağ kullanınca, ayrıca şampuan içine bir miktar çörek otu yağı katın

 18. Merhabalar.Çörek otu yağı sayesinde vücudumda uzun süredir devam eden ürtikerden kurtuldum.Bu hastalıktan yakınan herkese tavsiye ederim.Gerçek bir şifa kaynağı.

 19. çörek otu yağının faydalarını biliyordum, yazınız bilimsel olarak neden faydalı olduğunu kısmen güzel bir şekilde anlatmış, soğuk press çörek otu yağı herkes mutlaka çok az ölçüde ama her gün kullanmalı

 20. Bazi sorular çok gereksiz. Bende kullaniyorum iki ayda yaklasik on kg verdim ama yemek saatlerimede sikkat ettim. Spor yaptim duzenli yuruyuse gittim gunde iki litre su sicak mumkunse icmeyi ihmal etmedim.

   • Merhabalar benimde 3 aylık bebeğim var bende çörek otu yağını kullanmak istiyorum lütfen çörek otu yağını nasıl uygulamalıyım fazla kilom var bu arada tiroid hapı kullanıyorum bir sorun olur mu.

 21. Altı ay çörek otu yağı kullandım. Hocam bu yağ sanki saçları boyuyor gibi saç tellerim çok koyu renk aldı. Ayrıca haftada üç gün günde bir çay kaşığı içtim. Etkisi güzel. Tabi sağlıklı beslenmek şartı ile

 22. Arkadaslar corek otu bildginiz uzere her derde deva Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) corek otunun olumden baska her derde deva oldugunu soylemistir.

  • cemile hanım; dökülme nedeni nedir? bunun için bir doktora başvurun. çörek otu yağı daha çok erkeklerde DHT hormununa bağlı saç dökülmesinde kullanılabilir.

 23. Çörek otu yağı herşeye faydalı ben cok faydasını gördüm ama bir cay kaşığından fazla tuketmeyin tavsiyem bir gün kullanin bir gün ara verin 1aydan sonra çörek yağı etkisini gösterecektir

  • Kilo almak istiyorsanız tok karnına içiniz günde 1 çay kaşığı aynı saatte alırsanız kilo aldırıyor..
   Kilo vermek isteyen var ise sabah aç karnına
   1 çay kaşığı ve hergün aynı saatte almasında fayda var …
   Kilo almak isteyen tok
   Kilo vermek isteyen aç karnına almalıdır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here