Çürük Dişler Saç Döker mi?

1

Çürük Dişler ve Saç Dökülmesi

Bilim adamları, saçkıran hastalığıyla çürük dişler arasında ilişkili olduğunu dile getirmektedirler. Bu ilişkinin tam nedenleri açık ve net olarak bilinmese dahi,bilim adamları diş sorunlarında vücuda giren mikroplara karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı  hücrelerine de saldırıp zarar vereceği kanısındadır. Bu nedenle immün sistemi saç köklerini etkilemekte ve saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saçkıran ve Diş Çürükleri

Yapılan çeşitli araştırmalara göre,  bazı saç dökülmesi türleri ile diş hastalıkları ile arasında ilişki olabilmektedir. Aniden oluşan  saç kıran hastalığı veya saç derinizin bazı kısımlarında saç dökülmesi meydana geliyorsa, bunun sebebi dişinizdeki problemi olabilir ve çürük dişlerinizi tedavi etmenizle saç dökülmenizden kurtulabileceğiniz anlamına geliyor. Diş hastalığına kaynaklı saç problemleri hem erkekler de hem de kadınlarda tüm yaşlarda görülebilmektedir.  Yapılan çeşitli araştırmalara göre her 1000  kişiden birinin saçkıran hastalığının nedeni dişlerinde yaşadığı problemlere bağlıdır.

Saç kıran hastalığı nedeni bağışıklık mekanizmasında meydana gelen stres, enfeksiyon hastalıkları,  bağışıklık sistemi sorunları,  yetersiz beslenme veya hormon kaynaklı bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Saç kıran hastalığı saç, kaş, sakal ve kirpiklerinde görülebildiği gibi tüm vücut kıllarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bölgesel kellik sorunu genelde saç kıran hastalığının habercisidir.

Bilim adamları, saçkıran hastalığıyla diş çürükleri arasında ilişkili olduğunu dile getirmektedirler. Bu ilişkinin tam nedenleri açık ve net olarak bilinmese dahi,bilim adamları diş sorunlarında vücuda giren mikroplara karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı  hücrelerine de saldırıp zarar vereceği kanısındadır. Bu nedenle immün sistemi saç köklerini etkilemekte ve saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Bilim adamlarının araştırmasına göre, bölgesel kellik sorunu genelde hastalıklı diş ile aynı bölgede veya o bölgeye yakın olan kısımlarda meydana gelmektedir. Bu da diş hastalıkları ile saç dökülmesinin ilişkili olduğuna işaret etmektedir.

Çürük Dişler ile saç dökülmesinin ilişkisini araştıran Dr. Montoya’nın tavsiyesine göre: Birden ve kısmi ve bölgesel saç dökülmesi probleminiz varsa, mutlaka saç dökülmesini engellemek için dişlerinizi kontrol ettirin ve diş hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz.Diş hastalıklarınızdan kurtulduğunuz takdirde saç kaybı veya saç dökülmesi olan bölgelerin 6 ay içinde düzeldiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here