Dağ Çileği ( Kocayemiş ) Hakkında Bilgi

Dağ Çileği ( Kocayemiş ) Hakkında Bilgi

Dağ Çileği ( Kocayemiş Ağacı ) Meyvesi Nedir?

Ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen dağ çileği meyvesi, mayıs-haziran gibi çiçek açar. Çiçekleri beyaz renktedir. Dağ çileğinin kullanılan kısmı yaprakları ve meyvesidir. Yapraklar ilkbaharda toplanıp kurutulur, meyvelerin toplama zamanı ise yaz ortasına denk  gelir.

Genel olarak Marmara, Ege, Akdeniz’in makilik alanlarında yetişmektedir. Ancak özellikle Akdeniz kuşağına has bir meyvedir. Özellikle Akdeniz kuşağında, İber yarımadasından Asya kıtasına kadar her yerde yabani şekilde yetişir. Gelişimi çok yavaş olup 25 senede 9 metre civarı boya ulaşır. Kocayemişin ( dağ çileği ) İstanbul Yakacık civarında var olduğu söylenmektedir. İstanbul Şile Ömerli Barajı yakasında, İstanbul Fatih ve Belgrad Ormanlarında, Kastamonu’da, Sakarya’da, Zonguldak’ta yer yer bu ender meyveye rastlanıldığı bildirilmiştir. ( Araştırma yapılmalıdır. )

Ayrıca, İspanyanın başkenti Madrit’in simgesi olan ve şehir merkezinde heykeli olan yapıda bir ayı ve ayının çilek yediği bir ağaç bulunmaktadır. Bu ağaç kocayemiş ağacıdır. Madrit sokaklarında bu ağaç bir süs bitkisi olarak yer yer ekilmiştir.

Dağ çileği içerisinde alkol bulunmaktadır. Bu sebeple fazla yenildiğinde bir miktar sarhoş ettiği söylenmektedir.

Dağ Çileği Faydaları Neler?

İçeriğinde elma ve limon asitleri ile C vitamini bulunur. Bu nedenle, tansiyonu düşürmekte ve kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır. Yapraklarından hazırlanan preparatın idrar söktürücü özelliği vardır. Nikriz hastalığına faydalı olduğu söylenir. Nikriz, halk arasında damla yada gut hastalığı olarak bilinen tıp dilinde ise podagra adı verilen bir hastalıktır. Ayrıca, dağ çileği mideyi kuvvetlendirir, safra ve böbrek taşlarına karşı faydalı bir meyvedir.

Dağ çileği; içeriğinde yine E vitamini, karoten, gallik asit türevleri ve tanen bulunmaktadır. Bilindiği gibi gallik asit kaynağı olan keçiboynuzu astım ve alerjik hastalıklarda çok faydalıdır. Aynı amaçla kocayemişin bu hastalıklarda kullanılıp kullanılmayacağı araştırmalıdır. Tanen ise ishal kesici bir  madde olup pek çok bitkide bulunmaktadır. Kabızlık yapma özelliği olan tanenler; siyah çay içerisinde bolca bulunur.

Kocayemiş’in ( dağ çileği ); reçel, jöle, marmelat ve parfüm yapımında kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Mevlüt dedi ki:

  Zonguldak Alaplı da dere kenarlarında genellie kayalıklarda yetişiyor. Kavukkavla dersinde bolca bulunur.

 2. Levent dedi ki:

  Benimde koca yemiş agacim var ama çiçek açıp meyve tutmaya başladığı zaman döküyor sebep nedir

 3. Hakan Yazıcı dedi ki:

  Bitkinin Latince ismini verenlere teşekkürler (Ericacea familyasından). Sinop/Gerze’de “Pîretün” adı verilir. Turistik reklam olacak ama, aynı zamanda Gerze yakınlarındaki bir çay bahçesinin adıdır.

 4. altan dedi ki:

  pirinççi ormanlarında yedim.

 5. kemal vurgun dedi ki:

  10 aralik 2017 pazar ve dun itibari ile topladim yedim mugla milas cevresinde bol miktarda var ve kis olmasina ragmen ermis ve baya erimis durumda dalindan koparirken dagiliyor ama mukemmel bi tadi var rabbim her seye kaadir iste ornegi

 6. cevo dedi ki:

  Trabzonda ilk defa bugün gördüm,adı Anderhana…

 7. ERDAL GUREL dedi ki:

  buyuk ada aya yorgının cevresınde de var.KIlo bazında yenirse, kafayı buldurur

 8. Sezen dedi ki:

  Bartında da yetişir, bizde beydüm (beydim) denir bu meyveye, ormanlarda olur

 9. sel dedi ki:

  istanbul burgazada da bol miktarda var.

 10. sumeyra dedi ki:

  Izmir yeni yeni foçanın daglarinda var biz her sene doga sporlari klubu ile cilek yuruyusu yapariz bol bol yeriz.

 11. EMRAH dedi ki:

  Şu an EDREMİT teyim bu sabah pazarda bir köylü kadın satıyordu. Kaz dağlarından toplamış dağ çileği adıyla satıyordu. Kastamonu cide de halk arasında bilyedin olarak kullanılır. Ekim ayında ve sonrasında olgunlaşıyor.

 12. Ahmet aldemir dedi ki:

  Ben ordudan getirdim orada ormanlık alanda Fatsa civarında bol miktarda var Lüleburgaz da yetiştirmeye çalışıyorum ama zor yetişen bir meyvedir

 13. Ahmet aldemir dedi ki:

  Ben ordudan getirdim orada ormanlık denize yakın Fatsa civarında bol miktarda var Lüleburgaz da yetiştirmeye çalışıyorum çöl yavaş büyüyen bir meyvedir

 14. sabri elkovan dedi ki:

  Dalindan kesilip ekince tutarmi ? Bilen varmi ?

  1. EMRAH dedi ki:

   Hayır ancak fide ile ekersen tutar. Ben denedim dağdan köküyle sökük diktim ama tutmadı. Bu ağaç kayalıkları seviyor. Kastamonu cide de istemediğiniz kadar var.

 15. hüseyin dedi ki:

  sinop kastamonu bölgelerinde bol miktarda bulunur adı (BİLYEDİN) olarak geçer çok severek yenilen bir meyvedir… ayrıca istanbul’da bahçeköy, kavacık acarkent civarında bol miktarda ağacı bulunur…

 16. Mehmet aydemir dedi ki:

  Zonguldak Ereğli civarında denize bakan orman kısımlarında çok miktarda var.ama adı BİRİDİN olarak geçer.olgunlastiginda çok güzel tadı var

 17. ismail dedi ki:

  DAĞ ÇİLEĞİ İSTANBUL AYDOS ORMANINDA 2006-2007 YILLARI ARASINDA BULUNMAKTAYDI.BEN EYLÜL EKİM AYINDA DALINDAN TOPLAYIP YEMİŞTİM.ÇOK GÜZEL TADI VAR.ŞUAN BULURSAM MUSMUTLU OLURUM :)

  1. sabri elkovan dedi ki:

   Kayisdag ormani dolu

 18. Anonim dedi ki:

  Latince isimler verilse çok iyi olur.

  1. erhan dedi ki:

   arbutus unedo

 19. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler bilgi için

BİR YORUM YAZ