Dağ Çileği ( Kocayemiş ) Hakkında Bilgi

25

Dağ Çileği ( Kocayemiş Ağacı ) Meyvesi Nedir?

Ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen dağ çileği meyvesi, mayıs-haziran gibi çiçek açar. Çiçekleri beyaz renktedir. Dağ çileğinin kullanılan kısmı yaprakları ve meyvesidir. Yapraklar ilkbaharda toplanıp kurutulur, meyvelerin toplama zamanı ise konuma bağlı olarak sonbahardan kış başına kadar sürmektedir.

Genel olarak Marmara, Ege, Akdeniz’in makilik alanlarında yetişmektedir. Ancak özellikle Akdeniz kuşağına has bir meyvedir.  Akdeniz kuşağında, İber yarımadasından Asya kıtasına kadar her yerde yabani şekilde yetişir. Gelişimi çok yavaş olup 25 senede 9 metre civarı boya ulaşır. Kocayemişin ( dağ çileği ) İstanbul Yakacık civarında var olduğu söylenmektedir. İstanbul Şile Ömerli Barajı yakasında, İstanbul Fatih ve Belgrad Ormanlarında, Kastamonu’da, Sakarya’da, Zonguldak’ta yer yer bu ender meyveye rastlanıldığı bildirilmiştir.

Ayrıca, İspanyanın başkenti Madrit’in simgesi olan ve şehir merkezinde heykeli olan yapıda bir ayı ve ayının çilek yediği bir ağaç bulunmaktadır. Bu ağaç kocayemiş ağacıdır. Madrit sokaklarında bu ağaç bir süs bitkisi olarak yer yer ekilmiştir.

Dağ çileği içerisinde alkol bulunmaktadır. Bu sebeple fazla yenildiğinde bir miktar sarhoş ettiği söylenmektedir.

Dağ Çileğinin Faydaları Neler?

İçeriğinde elma ve limon asitleri ile C vitamini bulunur. Bu nedenle, tansiyonu düşürücü ve kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır. Yapraklarından hazırlanan preparatın idrar söktürücü özelliği vardır. Nikriz hastalığına faydalı olduğu söylenir. Nikriz, halk arasında damla yada gut hastalığı olarak bilinen tıp dilinde ise podagra adı verilen bir hastalıktır. Ayrıca, dağ çileği mideyi kuvvetlendirir, safra ve böbrek taşlarına karşı faydalı bir meyvedir.

Dağ çileği; içeriğinde yine E vitamini, karoten, gallik asit türevleri ve tanen bulunmaktadır. Bilindiği gibi gallik asit kaynağı olan keçiboynuzu astım ve alerjik hastalıklarda çok faydalıdır. Aynı amaçla kocayemişin bu hastalıklarda kullanılıp kullanılmayacağı araştırmalıdır. Tanen ise ishal kesici bir  madde olup pek çok bitkide bulunmaktadır.

Kocayemiş‘in ( dağçileği ); reçel, jöle, marmelat ve parfüm yapımında kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur.

Sağlıcakla Kalınız…

25 YORUMLAR

  1. Bitkinin Latince ismini verenlere teşekkürler (Ericacea familyasından). Sinop/Gerze’de “Pîretün” adı verilir. Turistik reklam olacak ama, aynı zamanda Gerze yakınlarındaki bir çay bahçesinin adıdır.

  2. 10 aralik 2017 pazar ve dun itibari ile topladim yedim mugla milas cevresinde bol miktarda var ve kis olmasina ragmen ermis ve baya erimis durumda dalindan koparirken dagiliyor ama mukemmel bi tadi var rabbim her seye kaadir iste ornegi

  3. Şu an EDREMİT teyim bu sabah pazarda bir köylü kadın satıyordu. Kaz dağlarından toplamış dağ çileği adıyla satıyordu. Kastamonu cide de halk arasında bilyedin olarak kullanılır. Ekim ayında ve sonrasında olgunlaşıyor.

  4. Ben ordudan getirdim orada ormanlık alanda Fatsa civarında bol miktarda var Lüleburgaz da yetiştirmeye çalışıyorum ama zor yetişen bir meyvedir

  5. Ben ordudan getirdim orada ormanlık denize yakın Fatsa civarında bol miktarda var Lüleburgaz da yetiştirmeye çalışıyorum çöl yavaş büyüyen bir meyvedir

    • Hayır ancak fide ile ekersen tutar. Ben denedim dağdan köküyle sökük diktim ama tutmadı. Bu ağaç kayalıkları seviyor. Kastamonu cide de istemediğiniz kadar var.

  6. sinop kastamonu bölgelerinde bol miktarda bulunur adı (BİLYEDİN) olarak geçer çok severek yenilen bir meyvedir… ayrıca istanbul’da bahçeköy, kavacık acarkent civarında bol miktarda ağacı bulunur…

  7. Zonguldak Ereğli civarında denize bakan orman kısımlarında çok miktarda var.ama adı BİRİDİN olarak geçer.olgunlastiginda çok güzel tadı var

  8. DAĞ ÇİLEĞİ İSTANBUL AYDOS ORMANINDA 2006-2007 YILLARI ARASINDA BULUNMAKTAYDI.BEN EYLÜL EKİM AYINDA DALINDAN TOPLAYIP YEMİŞTİM.ÇOK GÜZEL TADI VAR.ŞUAN BULURSAM MUSMUTLU OLURUM :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here