Dalak Otu -Bodur Mahmut Otu

0

Dalak Otu- Bodur Mahmut Otu Hakkında Bilgi

Ballıbabagiller ailesinden olan bu bitki ülkemizin pek çok yerinde doğal olarak yetiştirilmektedir. Bozcaot, tüylü kısa mahmut otu, bodur mahmut otu, tüylü yer meşesi, egzama otu, boduret otu gibi isimleri vardır. Bilimsel Adı; Teucrium chamaedrys olup ingilizce de wall germander olarak bilinir. Yabancı dillerde bilinen bazı adları ise şöyle sıralanmıştır: Camedrio, Chasse-Fièvre, Chêneau, Chenette, Germandrée, Germandrée Officinale, Germandrée Petit Chêne, Petit Chêne, Teucrium chamaedrys, Wall Germander, Wild Germander.

Dalak Otu Zararlı mı? 

Bazı kaynaklarda; yavşan otu veya acı yavşan otu ile karıştırılsa da aslında çok farklı bitkilerdir.  Dalak otu geleneksel tababette ağız ve diş sağlığı için kullanılmıştır. Ağza güzel koku verdiği iddia edilen dalak otunun faydaları arasında diş etlerini güçlendirme ve diş ağrılarını giderme gibi etkilerinden söz edilmiştir.  Ağız sağlığı için kullanımında bitkinin toprak üstünde kalan kısımları ağızda çiğnenir. Bu bitkinin mikrop öldürücü özelliğinin olduğu bilinmektedir.

Dalak otu ayrıca; mide hastalıkları ( mide ağrıları ) ile şeker hastalıklarına karşı kullanılmıştır. Bilimsel bir temeli bilinmemekle birlikte geleneksel olarak böbrek ağrısına karşı da kullanılmıştır. Basur sorunu için de kullanılmıştır . Dalak otunun faydaları arasında, güneş çarpmasına ve ishale karşı kullanımı da sayılmıştır.

Ancak; pek çok yan etkisi bulunduğu gözden çıkarılmamalıdır.  Ayrıca; bilimsel bir kullanım ile ilgili bir bilgiye de rastlanılmamıştır. Bu nedenle kullanım şekli, miktarı vs. gibi bir bilgiyi yazmayı uygun görmedik.

Bu bitkinin şifalı bitki olarak kullanımı Amerika, Fransa ve Kanada’da yasaktır. Öyle ki, bu bitki karaciğeri tahribatına yol açmakta hatta ölüme varan toksik zehirlenmeye neden olmaktadır.  Bu nedenle kullanılması önerilmemektedir.

Uyarı: Bilgilendirme amaçlı olup, tüketim tavsiyesi değildir. Uzman tavsiyesi olmadan hiç bir bitki bir hastalığı tedavi etmek amacıyla tüketilmemelidir.

Sağlıcakla Kalınız…

Kaynak: wbdm.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here