Damarları Temizlemek

1

Damarları Temizlemek için Beslenme Tavsiyeleri

Damarları Temizlemek, damar tıkanıklığını önlemek İçin çok önemlidir.Kalp hastalıkları sağlığımıza karşı ciddi bir tehdit.  Dengesiz, gereksiz ve yanlış beslenme sonucu tıkanan damarlardan kaynaklanan ölümler artıyor.

Sarımsak-Limon-Zeytinyağı Karışımı

Damarları Temizlemek için kullanabileceğimiz ilk karışım sarımsak-limon-zeytinyağı karışımıdır. Yarım litre zeytinyağı içerisine, 10 diş dilimlenmiş sarımsak, 2 adet limonun suyunu koyuyoruz. Bu karışımı salatalarda ve çorbaların üstüne dökmek için kullanıyoruz. İstediğiniz zamanda kullanabilirsiniz. Hatta bu karışımın içine zerdeçal ekleyerek daha lezzetli ve daha faydalı bir karışım elde edilebilir. 

Tarçın

Damarları temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer besin tarçın. İçeriğindeki etkin maddeler cineol ve cinnamaldehyde; faranjit ve ses telleri tahrişine karşı çok faydalıdır. Potasyum açısından çok zengin olduğundan Tansiyon hastalarının mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Ayrıca, şeker sorunu olanlar içinde birebirdir.

Not: Böbrek Hastaları- Kan Basıncı ve şeker seviyesi düşük olanlar dikkatli kullanmalıdır. Tavsiyemiz hafif tatlıların üzerine serpeniz yada süt içerken şeker yerine bir çay kaşığı tarçınla tatlandırmanızdır. Ayrıca, hiç bir besini her gün almanıza gerek yoktur. Uzun zamanda neyi kullanırsak o bize zarar verir.

Yeşil çay

Yeşil çay, damar tahribine neden olan oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. Kolestrolü düşürücü etkisi vardır.

Brokoli

K vitamini ile lif bakımından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum oranını da dengeler.

Yulaf

Yulaf içeriğinde bulunan zengin lifler; bağırsak-kolon sisteminiz için faydalıdır. Ayrıca kötü kolesterol olarak bilinen LDL miktarını düşürerek kalp ve damar sağlığınız için güzel bir bitkisel üründür.

Zerdeçal

Zerdeçal, kalp-damar sisteminin ve karaciğerin dostudur. Karaciğer yağlanmasında ve vücuttan iltihabın giderilmesinde çok etkili olup damarlar temizlemek için kullanılabilecek en iyi baharatlardan birisidir. ( bknz: Karaciğer Yağlanması ve ZerdeçalÖzellikle çorbalara ve salatalarınıza katacağınız limonlu-zerdeçal size fazlasıyla yetecektir. Günde toplam bir çay kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Her öğünde bir çay kaşığının 1/3 ü kadar ekleyin.

Not: Yazdıklarımız tamamen beslenme destek tavsiyesidir. Her zaman belirttiğimiz gibi, eğer aşırı tuz, rafine şeker, hamur işi yemekler, hazır katkılı gıdalardan en az birini sık sık, her gün tüketseniz dahi, yukarıdaki besinlerden fayda çok az alırsınız. Bu sebeple öncelikle yukarıda saydıklarımızı hayat döngünüz içinden büyük oranda lütfen çıkarın. Bunları yaptığınız zaman zaten her şeyin düzeldiğini gözlerinizle göreceksiniz.

Sağlıklı Günler Sizlerin Olsun….

 

Comments are closed.