Damla Sakızı Kullanımı Hakkında Bilgi

0

Damla Sakızı Nasıl Kullanılır?

Damla sakızı, mastika sakızı olarak da bilinen  sakız ağacından elde edilen bir tür reçinedir. Sakız ağacı (Pistacia lentiscus), sakız ağacıgiller familyasından bir ağaç türüdür. Bu bitki ülkemizde Akdeniz Bölgemizde ve Ege Bölgemizde yetişir. Sakız Adası; adını bu bitkiden almaktadır. Bu reçine ağaçlardan alınır ve kurutularak damlacıklar halinde satılmaktadır. Çam kokusuna benzer bir kokusu olduğundan ferahlatıcı etkisi vardır.

Daha çok muhallebi ve tatlılarda kullanılmaktadır. Son yıllarda sakız aromasına sahip kahve ve diğer ürünler de piyasaya girmiştir. Damla sakızı reçeli adında bir tatlı da yapılmakta bu tatlı bu haliyle yenildiği gibi damla sakızı özü olarak da kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beri çok değer verilen ve yerel kültüre pek çok şekilde giren bir üründür. Ağaç dört mevsim yeşil kaldığından bu ağaç ve sakızı eski zamanlarda kutsal sayılmıştır. 1500’lü yıllardan sonra başlayan Osmanlı hakimiyeti süresinde de, Osmanlı ve Türk kültürü tarafından benimsenmiştir. Damla sakızının fiyatı biraz pahalıdır nedeni ise gerek ağaç sayısının azlığı ve talep artışı gerekse her bir ağaçtan çıkan sakızın belirli bir oranda olmasıdır.
Ev temizliğinde küf kokusu gibi istenmeyen kokuların giderilmesinde çok etkilidir. Ağır kokan yerler temizlendikten sonra bu yerlere bir peçete yada pamuğa sarılı damla sakızı konulursa bir kaç gün içinde ağır kokular kalmayacaktır.

Damla Sakızının Faydaları Nelerdir?

Damla sakızının çiğnenmesinin Helicobacter pylori bakterisini öldürdüğü ve bu bakterinin neden olduğu son yıllarda sıkça dile getirilen ülsere ve mide kanserine karşı faydalı olduğu, New-England Journal of Medicine dergisinin 1998 yılında çıkarttığı bir sayıda yayınlanmıştır. Bu sakızı çiğnemek yada süt içerisine karıştırmanın faydalı olduğu iddia edilmiştir.

Damla sakızı aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için de faydalıdır. Diş ve diş etlerini güçlendirir, ağız ve diş eti iltihaplanmasını önler ve doğal yollardan dişlerin temizlenmesine katkı sunmaktadır. Ağız kokusuna karşı da oldukça etkili doğal bir çözümdür. Bazı diş macunu üreticileri artık diş macunları içerisine damla sakızı özünü koymaktadırlar. Antiseptik ve iltihap kurutucu özellikleri nedeni ile de kozmetik ürünlerinin yapısına dahil edilmiştir. Damla sakızı, ciklet ve sabun sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Damla Sakızı Reçeli Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here