Defne Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

1

Defne Yağı Faydaları Hakkında Bilgi

20. yüzyılda keşfedilmesinden bu yana özellikle kas sorunlarını tedavi etmek amacıyla kullanılmış bir yağdır. Burada önemli ve gözden kaçan bir nokta vardır. Defne uçucu yağı ve defne yağı birbirinden farklıdır. Uçucu yağ, defnenin yapraklarından elde edilir, esansiyel bir yağdır ve rengi yeşildir. Defne yağı ise; sabit bir yağ olup bitkinin meyvelerinden ( tohumlarından ) elde edilmektedir. Ancak bileşim olarak birbirine benzerlik gösterebilirler. Bizim burada bahsettiğimiz yağ, defnenin meyvesinden elde edilen yağdır.

Defne yağı genel olarak; saç bakımı amacıyla kullanılan bir yağdır. Saç dökülmesi, saç yıpranması, saç kepeklenmesi gibi sorunlarda kullanılabilir. Esas özelliği; saç dibindeki ölü derinin atılmasını sağlayarak saç köklerinde dolaşımın hızlanmasını sağlar, bu sayede de saçlar gürleşir.  Ayrıca; saç yağlanması sorununu da giderdiği için tercih edilebilir yağlardan birisidir.

Defne yağı; cilt bakımı için de kullanılabilecek yağlardan birisidir, ciltte oluşan ölü derinin uzaklaşarak ciltte kan dolaşımını hızlandırarak cildin kendisini yenilemesine imkan tanır. Sivilce ve yaşlanma etkilerine karşı fayda sağlayabilen cilt bakım yağı‘dır.

Esasen; ilk üretildiği zamanlarda kas sorunları için kullanılmıştır. Kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı, kas ve eklem ağrıları için kullanılabilir.

Defne Yağı Nasıl Kullanılır? ( Defne Tohumu Yağı )

Oturma banyolarına defne yağı veya defne yaprakları eklenerek dinlendirici bir banyo sonrasında; vücutta oluşan kırgınlığa ve ağrılara iyi gelebilir.  Defne tohumu yağı kasları gevşetir ve sertliği, tutulmayı giderebilir. Antiseptik özelliği vardır.

Defne Yağı Merhemi:  10 gr defne yağı ile 100 gr shea butter yağı karıştırılarak merhem haline getirilir ve haricen  masaj şeklinde uygulanır.

Saç bakımı için defne şampuanları piyasada bulunmaktadır. Bu şampuanlar genel olarak saç yağlanması sorununa karşı etki edebilir.

Defne şampuanı yerine defne yağı şampuan içine eklenmesiyle de bir ürün oluşturabilirsiniz. Bunun için tercihen bebe şampuanı içine, bir yemek kaşığı defne yağı, bir  yemek kaşığı çörek otu yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı eklenebilir. Ancak bu yağlara karşı alerjinizin ve hassasiyetinizin olup olmadığını önce kontrol ettirmeniz gerekiyor.

1 tatlı kaşığı defne yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak saç diplerine sürülerek masajda yapılabilir. Düzenli olarak haftada 1-2 defa uygulanabilir.

Defne sabunu ise cilt bakımı için kullanılabilecek sabunlardan birisidir. Defne sabunu alırken, kaliteli bir marka olmasına özen gösterin ve PH değerinin 5,5 veya 5,5’den biraz daha düşük bir değerde olmasına dikkat edin.

Ayak kokusu sorunu olanlar içinde; gerek yaprağı gerekse kendisi kullanılabilir. Bunun için bir miktar yaprak veya 8-10 damla yağ 2 litre suya konur ve bununla ayak banyosu yapılır.

Uyarı: Hamileler, defne yağını bilinçsizce kullanmamalıdır. Doktor tavsiyesi ve önerisi ile kullanabilirler. Ayrıca, ciltte kızarıklık, alerji ve kaşıntı oluşturuyorsa derhal bırakılmalıdır. Bu tür yağlara alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın!

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Defne Yaprağının Faydaları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here