Defne Yaprağı Faydaları Hakkında Bilgi

3

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır? Defne Çayı Nasıl Yapılır?

Defne ağacı; her mevsim yeşil kalabilen, kokusu dünya çapında ün yapmış, dalları ise tarih boyunca barışı temsil eden bir ağaçtır. Defnenin meyveleri ve yaprakları ayrı ayrı pek çok alanda kullanılır. Avrupa’da salça pişirilirken, salçanın daha dayanıklı ve lezzetli olması için defne yaprakları ile birlikte pişirilmektedir ve bu şekilde yapılan salçalar uzun süre küf tutmamaktadır. Pek çok yemek içerisine lezzet vermesi için defne yaprağı eklenir. Defne yağı ise; yine bu ağacın meyvelerinden elde edilir ve  kozmetik ve sabun üretiminde kullanılır.

Defne Yaprağının Faydaları

Yaprakları yemeklere lezzet vermesi amacıyla kullanıldığı gibi;  defne yaprağının faydaları hakkında yapılan çalışmalarda, bu yaprakların antioksidan özellikte olduğu ayrıca anti-epilepsi özelliğinin olduğu gözlenmiştir ( Epilepsi hastaları için faydalı olduğu iddia edilmektedir. ) Bunun yanında yaprakları, romatizma , kızarıklık, kulak ağrıları için kullanılır; yapraklar ağrı kesicidir, enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Koruyucu ve destekleyici uygulamalarda; defne yaprağı çayı böbreklerin çalışması ve vücuttan su atılması için faydalıdır. Demir bakımından da zengindir, bu sebeple demir anemisi için tüketilebilir.

Defne yaprağı çayı; ev kokusu olarak kullanılabilir, evlerde böcek kovucu olarak oldukça fayda sağlar. Yapraklarda  bulunan laurik asit böcek kovucu özelliklere sahiptir.

Bu yapraklar A vitaminince zengin olup, özellikle zeytinyağlı salatalara ve yemeklere eklenirse içerdiği A vitamini vücuda girmiş olur. A vitamini suda çözünemediğinden defne yaprağı çayı ile A vitamini vücuda giremez.

Defne yaprağı çayı; sindirim sorunlarına ve mide ağrılarına iyi gelebilir, gözler için faydalıdır. Öksürük ve balgam sorunlarına iyi gelir. Tansiyon dengeleyicidir.

Uyarılar: Hiç bir bitkisel çay; sürekli ve aşırı miktarda tüketilmemelidir. Hamileler ve emzirenler için hiç bir çay doktor tavsiyesi dışında tüketilmemelidir. ( Buna siyah çay bile dahildir ). Defne yaprağı çayı; anti-epileptik etkisinden dolayı; epilepsi ilaçlarıyla veya sedatif ( rahatlatıcı ) ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bildiğimiz çay demleme yöntemi ile aynıdır. 3-4 adet defne yaprağı kaynamış bir bardak sıcak su içine atılır ve  10 dakika demlenerek tüketilir.

Defne Yaprağı Tütsüsü

Defne yaprakları yüz yıllardır tütsü olarak kullanılır. Nedeni ise gerek güzel kokusu ve kötü kokuları bastırması, gerekse böcek kovucu etkidir. Ancak bu tütsünün en önemli özelliği sakinleştirici etkisidir. İçeriğinde bulunan metil öjenol sayesinde tütsü halinde bile etkinleşen bu madde beynin bazı bölgelerini rahatlatmaktadır. Bunun için yapraklar bir tütsü kabı içinde güvenli bir şekilde yakılmak suretiyle kullanılabilir.

Defne Yaprağı‘nın Besin Değeri

100 gram defne yaprağında tahmini olarak;

6185 IU A vitamini, 46.5 mg C vitamini, 0.4 mg riboflavin, 180 mcg folat, 2 mg niasin, 834 mcg kalsiyum, 43 mg demir, 120 mg magnezyum, 113 mg fosfor, 529 mg potasyum, 3.7 mg bakır, 0.4 mg bakır, 8.2 mg manganez ve 2.8 mcg selenyum vardır

Ayrıca defne yaprağı içerisinde; sineol, pinen, beta-pinen, mirsen, limonen, linalol, metil kavikol, neral, bir-terpineol, geranil asetat, eugenol ve kavikol gibi birçok uçucu aktif bileşen vardır. Bu bileşikler mikrop öldürücü ve antikanserojen özellikleri vardır. Mide ülserini yatıştırmaya ve şişkinlik ve kolik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Taze yaprakları vitamin C  bakımından çok zengindir. Vitamin-C (askorbik asit), vücuttan zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan güçlü doğal anti-oksidanlarndan biridir. Askorbik asit, aynı zamanda bağışıklık güçlendirici, yara iyileştirici ve anti-viral etkilere sahiptir.

Ayrıca, taze yaprakları çok miktarda folik asit içerir. Folatlar DNA sentezinde önemlidir ve onlar bebekte nöral bazı sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Defne yaprağı A vitamini bakımından mükemmel bir kaynaktır.  25 gram taze yapraklar günlük A vitamini ihtiyacının % 50;’sini içerirler.

Defne yaprağı; kekik, adaçayı, kekik, kereviz, fesleğen, vb ile birlikte buket garni maddelerden birididir.

Uyarı: Defnenin yaprakları boğulmaya neden olabilir, sert ve keskin kenarlara sahip olduğundan dili kesebilir, yemek borusu ve sindirim sistemini yaralayabilir . Bu sebeple; dikkat edilmesinde fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız….

 

3 YORUMLAR

 1. 1-A vitamini bakımından zengindir
  2-Yüksel oranda demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum içerir
  3-Sindirim sorunlarına ve mide ağrısına iyi gelir
  4-Terlemeyi azaltır
  5-Göz sağlığını korur
  6-Antioksidandır, cilde iyi gelir
  Tam bir vitamin deposu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here