Demirhindi Nedir-Demirhindi Nasıl Kullanılır?

10

Demirhindi Nedir?

Demirhindi ( Tamarindus indica ) meyvesinin bir adı da Hint hurmasıdır ve İngilizce’de tamarind olarak bilinir. Baklagiller ailesine mensup bir bitkidir. Ortalama 25 metre uzunluğa erişebilen demirhindi ağacı 150 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Keçiboynuzu tarzında meyveler veren bu ağaç Hindistan, Senegal, Sudan ve Meksika’da yaşamaktadır. İ.Ö. 4. Yüzyılda bile eski Yunan ve Mısırlıların bu meyveyi kullandığına dair bilgiler mevcuttur. Keçiboynuzu meyveleri gibi koyu kestane renginde meyveleri vardır.

Demirhindi Nerelerde Kullanılır?

Afrika kıtasında fillerin uysallaştırılması için kullanılan demirhindi meyvesi, Osmanlı İmparatorluğunda susuzluk giderici ve özellikle ateş düşürüp rahatlatıcı özelliği nedeniyle tüketilmiştir. Alternatif tıp alanında yaprakları ve tohumlarının sıkça kullandığı bilinmektedir. Meyveleri ve etli kısımları baharat olarak bütün halde kullanılmaktadır. Özellikle Hint, orta doğu ve güney doğu Asya yemeklerinde tatlımsı ekşi bir aroma verdiği için tercih edilmektedir. Günümüzde  bazı gıdalarda kıvam verici/kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Demirhindi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Demirhindi meyvesinin bileşenlerinde; protein, şeker, pektin, A, B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum, demir ve bakır gibi mineraller mevcuttur.
Demirhindinin faydaları arasında mide, bağırsak, sistemine olumlu etkileri sayılabilir. Bağırsak spazmını engeller, kabızlığı giderir ve sindirimi rahatlatır. Bu meyve kan lipitlerini düşürür ve kilo verilmesine destek sağlar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilinenler arasında yer alır. Ayrıca ağrılı ve şişen eklemlere faydalı olabilir. Boğaz ağrılarında demirhindi su ile kaynatılarak  gargara yapılırsa ağrıyı giderir, enfeksiyonu düşürür.  Sarılık ve nezlede tedavi edici özelliği ile bilinir. Antioksidanlar bakımından zengin bir besindir. Ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra cilt lekeleri ve çillere karşı etkilidir. Hipertansiyon, kolesterol ve obeziteye karşı iyi gelir. Safra kesesi hastalıkları ve ülsere de iyi gelmektedir.

Demirhindi Nasıl Tüketilir?

Hurma, karanfil, bal, şeker, kişniş tohumu ve kakule ile yapılan demirhindi şerbeti Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği içecek olup, günümüzde hala dünyanın birçok yerinde serinletici bir içecek olarak tüketilmeye devam etmektedir. Bu şerbeti özellikle Ramazan ayında susuzluk giderici özelliği bulunması nedeniyle iftar ve sahurlarda tüketilmesi önerilir. Harareti kestiği bilinen bu şerbet yüzyıllardan beri sofraların baş tacı olmaya devam etmektedir. Ayrıca tok tutucu etkisi bulunur.

Demirhindi şerbetinin yapılışı da oldukça kolaydır. 300 gram demirhindi meyvesi 2 litre su ile kaynatılır. Meyveler süzüldükten sonra isteğe göre bal veya çok az şeker ilave edilip 10 dakika daha kaynatılır. Soğuduktan sonra şerbet içmeye hazır hale gelir.

Not: Demir hindi meyvesi makul ölçülerde güvenilir bir besindir. Aşırı tüketimi; hamileler, ilaç kullananlar, şeker hastaları için bir doz-doz aşımı belirtilmemiştir. Tüketim tavsiyesi değildir ve bilgilendirme amaçlıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

10 YORUMLAR

  1. Demirhindi şerbeti aldım, oğlum 28yaşında kolesterol ve troitin az çalışmasından dolayı eutrox ve crestor kullanıyorum aç veya tok nasıl ve ne kadar kullanmalıyım,sabahı akşamı bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. Demirhindi de bundan sonra mutfagimda yerini alacaktir kahvaltida cay yerine bir poset yaseminli yesil cay 3 karanfil 1 adet kök zerdeçal yarım kabuk tarcini sicak suda 25 30 dk bekletip 2 3 fincan çayın yerine içiyorum bir zarari olur mu

  3. Merhaba biz çocukluğumuzdan beri ıhlamuru kaynatıp içeriz. bir sağlıksız durum olmadı üstelik çocukluğumda ıhlamurun rengi çay gibi koyu olurdu ama şimdi bahçede ıhlamurumuz var ,aktardan aldığımızda hepsi aynı ne tadı var ne rengi. Ama bana kaynatıldığında ne gibi sorunun olduğunu yazarsanız sevinirim teşekkür

    • iyi günler, bitki çaylarının aşırı kaynatılması tavsiye edilmemektedir. Nedeni 1-) içindeki besin değerinin yok olması 2-) içinde bulunan bileşiklerinin yapısının bozulması 3-) diğer nedenlerdir.

    • Ihlamuru cok fazla kaynatmadan tuketinn cok kaynayan ihlamur koyubrenk alirr ama sifasi azalirt demleyip icin rengi o yüzden oyle sari gibi olur

  4. Çok faydalı bilgiler gördüm yoğurt mayasını Ekşi mayayı. Demirhindi şerbetini takip ettim bilgilerin doğru bizim kullandığımız tekniklerde oluşu hoşuma gitti takip edicem.faydalanıyorum selamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here