Deniz Marulu-Ulva Hakkında Bilgi

0

Deniz Marulu Nedir?

Deniz marulu, Ulva olarak da bilinir. İngilizce’de Sea Lettuce olarak bilinir..Bir yeşil alg türü olan deniz marulu yenebilir yosun türleri arasında bulunur. Deniz marulu uzak asya ve güneydoğu asya bölgelerinde yetişen ve tüketilen bir besindir. Genelde doğal ortamdan elde edilen Ulva’nın insanlar tarafından üretimi de yapılmaktadır. Bitki 45 cm uzunluğa ve 30 cm çapa kadar büyüyebilir. Sığ sularda daha sık rastlanabilir ancak okyanus derinlerine kadar yaşayabilme konusunda adapte olmuşlardır.

Deniz Marulunun Faydaları

Taze Ulva, % 9 oranında protein içerir. % 50 şeker ve nişasta içerir ve% 1’den daha az yağ içerir. Ayrıca; A, C, E, riboflavin, pantotenik asit, niasin, B12, kolin, biyotin, folik asit ve tiamin gibi vitaminleri de içerir. Deniz marulu % 31 oranında diyet lifi içerir. Ayrıca; vejetaryenler için önemli bir B12 kaynağıdırlar.

Yapılan son araştırmalarda deniz marulunun kuvvetli bir yağ yakıcı olduğu ayrıca vücuda sürülmek sureti ile selülit ve portakal kabuğu görünümlü deri sorunlarına çok iyi geldiği belirtilmiştir. Bölgesel yağların erimesinde kullanılan karışımların içinde bulunur ve bu konuda etkili olabileceği dile getirilmiştir.

Deniz Marulu Nasıl Kullanılır?

Deniz marulu, tüketildiği bölgelerde çorbalara, salatalara eklenir. Ayrıca suşi ile tüketilir. Dayanıksız bir besin olduğundan taze halinde buzdolabında 2 günden fazla saklanmamalıdır. Deniz marulu çürüdükçe ciddi anlamda toksik maddeler oluşturur ve çürük deniz marulunun tüketimi zehirlenmelere yol açabilir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlıdır tüketim tavsiyesi değildir. Ülkemiz; deniz maruluna alternatif veya daha üstün özellikte bitkiler açısından çok zengin bir ülkedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here