Depresyon ve Beslenme Arasındaki İlişki

1

Depresyon ve Beslenme Arasındaki İlişki Nedir?

İş stresi, şehir hayatı, gürültü, kirlilik, uykusuzluk,  YANLIŞ BESLENME vs. gibi pek çok faktör sayabiliriz. Bunlar arasından hangisi kişinin Depresyona girmesinde en etkili faktör, hangisi tetikleyici unsur? Bu sorunun cevabını vermek zor olsa da biz yanlış beslenmenin depresyon ile olan bağını anlatmaya çalışacağız.

Aldığımız Besinler Depresyonu Tetikler mi?

Şöyle günlük yaşantımızı gözümüzün önünden geçirelim, neler yiyoruz ve içiyoruz? Ağır hamur işleri, aşırı şeker içeren tatlılar, kola, çay, kahve, enerji içeceği, alkollü içki, gdo içeren besinler, hormon içeren besinler, kimyasal işleme maruz kalmış besinler vs. Eminim bu yazıyı okuyan istisnasız herkes bu saydıklarımın hemen hepsini her gün tüketmektedir. Hemen her gün sürekli tekrarladığımız belirli zarar potansiyeli barındıran alışkanlıkların ileride bazı hastalıkları tetikleyebileceğini göz önüne almak lazım. Bazı besinler uzun süre kullanımlarda metabolizmamızda değişiklikler yaparak depresyonu tetiklemekte bunun yanı sıra başka hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Peki depresyon tetikleyen gıdalar genel olarak hangileridir?

Kafein içeren gıdalar, İşlenmiş Gıdalar, Fast Food ve aşırı beyaz hamur içerikli gıdalar, Hidrojene yağlar ( Kızartma Yağları ), Aspartam içeren gıdalar, Şeker, Sodyum içeren gıdalar ( Tuz içeriği yoğun gıdalar ) ve Alkol. Bu saydıklarımızdan sadece bir tanesini uzun süreli kullanmanız dahi Depresyon dahil pek çok hastalığa davetiye çıkaracaktır. Eğer bu gıdaların zararlı etkilerini yok edecek besinler tüketmiyorsanız tahribat daha ağır olacaktır. En büyük tehlike ise bu gıdalardan bir kaçını hayatınızın önemli bir bölümünde sürekli tüketip, bu zararlıların sinerjik etkisine maruz kalmaktır.

Depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Melisa Çayı, Sarı kantoron çayı depresyona iyi gelir mi?

Yukarıda saydığımız kötü alışkanlıklarınızı en aza indirmeniz durumunda ve doğal beslenmeye gayret göstermeye başladığınız an depresyonu, şeker ve kalp hastalıklarını ve hatta kanseri tetikleyen pek çok risk faktöründen kurtulmuş olacaksınız. İyileşme sürecinizde size fayda verecek olan en ideal besinler Organik veya doğal olarak üretilmiş besinlerdir. Özellikle balık, her tür yeşil sebze, meyveler, zeytinyağı ve tereyağı, bol tahıllı ekmek ( ekmeği çok az tüketin ), limon ve portakal türü narenciyeler, tuzsuz çerezler ( fıstık, ceviz, fındık, kabak çekirdeği ) gibi doğal ürünleri sayabiliriz. Bunun yanı sıra depresyon için önerilen bitki çaylarını unutmamak gerekir. Özellikle Melisa Çayı ve Sarı Kantoron Çayı hafif depresyon vakalarında olumlu sonuçlar vermektedir.  Bu çayların yan etkileri yok denecek kadar azdır. Ayrıca uykusuzluk gibi pek sorununuzu çözmenizde faydalıdır. Ancak farklı bir rahatsızlığınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzun görüşünü aldıktan sonra gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca öncelikle tıbbi tedavi seçeneğini deneyip yine doktorunuza danışarak destekleyici olarak bu çayları tüketmenizde fayda var.

Sağlıcakla Kalın…

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here