Dereotu Kürü Nedir? – Dereotunun Faydaları

12

Dereotunun Faydaları Neler

1 avuç (30 gr) yeşil dereotu; Günlük yetişkinler için C vitamini ihtiyacının %40’ını A vitamini ihtiyacının %43’ünü Riboflavin ihtiyacının %5’ini Niasin ihtiyacının %2’sini B6 vitamini ihtiyacının %3’ünü Folat ihtiyacının %11’ini Kalsiyum ihtiyacının %6’sını Demir ihtiyacının %10’unu Magnezyum ihtiyacının %4’ünü Fosfor ihtiyacının %2’sini Potasyum ihtiyacının %6’sını Çinko ihtiyacının %2’sini Bakır ihtiyacının %2’sini Manganez ihtiyacının %18’ini karşılamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre; dereotunun faydaları arasında

*Safra- sindirim suyu salgılarını artırır
* Gazı önler
* Ağrı – krampları giderir. Uykusuzluğa iyi gelir ve yatıştırıcıdır.
* İdrar söktürür. Toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
* İştahı açar.
* Anne sütünü çoğaltır.
* Kansere karşı korur.
* Hıçkırığı giderir.
*  İshalin tedavisine yardımcı olur.
* Hormonları düzenleyerek, adet kanamalarını düzenler.
* Alerji, hapşırma ve öksürüğe karşı iyi gelir. ( Doğal bir antihistaminiktir. )
* Kemik ve diş sağlığı için faydalıdır. ( Kalsiyum içerir )
* Uyuşturucu maddeler ile oluşan zehirlenmeler de tedavi edici olarak kullanılır.
* Göz hastalıklarına iyi gelir.
* Zayıflamaya yardımcı olur.
Dereotunun Zararları :

Dereotunda, fototoksik bir bileşim olan furocoumarin adlı madde bulunduğundan, bazı kişilerde fotosensitivizm görülmesine neden olabilir. Böyle kişiler gün ışığına maruz kaldıklarında ciltlerinde alerjik reaksiyonlar görülür.

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Dereotu Kürü

Dereotu E ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca dereotu sap ve yapraklarında tiroid fonksiyon bozuklularına çok faydalı olan anethole maddesi içerir. Ayrıca bu sap ve yapraklar anethole maddesinin fonsiyonunu arttıran etken bileşimler de içerir. ( dillanoside gibi ).

Dereotu ve yavaş trioid ( hipotiroid ) hemde hızlı trioid çalışması ( hipertiroid ) durumlarında etkilidir. Dereotu, tiroid fonksiyonları normal sınırlara çeker. Ayrıca tiroid nodüllerinin yok edilmesinde çok etkili olduğu söylenir. Haşimato hastalığında ( tiroid iltihaplanması ) ise etkili olmadığı söylenir.

Dereotu kürü uygulanırken, tıbbi destek ve doktor ilaçları kesilmemeli ve gerekli kontrol ve tahliller zamanında yapılmaya devam edilmelidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre dereotu kürü uygulayarak bu hipotrioid, hipertrioid ve nodullerden kurtulabilinmektedir.

Dereotu Kürü Nasıl Yapılır?

Hipotiroid veya Hipertiroid durumunda

Hipotiroid veya hipertiroid hastası iseniz ve de ilaç kullanıyorsanız dereotu kürünü uygularken, hekiminizin önerdiği tiroid ilaçlarınızı mutlaka kullanınız. Her hafta, en az üç ay boyunca, sabah, öğle ve akşam öğünlerinden önce birer tutam (dört-beş gram) taze dereotu tüketilmelidir. Dereotu Kürü ayrıca emziren annelerin sütünü artırır, hemeroid ( basur ) sorunu olanların mutlaka denemesini tavsiye ederiz.

Hamilelerin dikkatine

Hamile iken dereotu kürü kullanımını ve dereotu tüketimini tavsiye etmiyoruz.Tıp doktorunun önerisi doğrultusunda hareket etmenizi istiyoruz.

Sağlıcakla Kalınız…

12 YORUMLAR

 1. Bende de tiroit var yeni başlamayı düşünüyorum ama tiroit hızlı çalıştığı için nodül graves diye bir hastalığa dünüşmüş yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

 2. Ben bir buçuk aydır kullaniyom dereotunu nodülüm var.basurda vardı.basurüm bitti bir ay sonra tekrar muane olacam zaten küçülme varsa devam edecem .ama inanin yediyim zaman rahatliyom.uyku düzenim düzeldi.

  • Bende besgün önce baş lafım bende hasimato hipotroidi var eutyrox 50 kullandım birbuçuk ayda 13.5 den 1.7ye düştü ilaçlarını kullanırken gıdanada dikkat ettim troide iyigelen gıdalar ilaç saati falan ama ilacın yanetkisini kaldıRamadim bıraktım üç öğün birkaç sap dereotu yemeklere başlarken yiyorum iyi geldiğini hissediyorum şikayetlerim hafifliyo

   • Meltem hanım merhaba
    Öncelikle geçmiş olsun. Banada iki gün önce haşimoto tanısı kondu. Yakınlarım ilaç kullanma bir müddet, dereotunu dene dediler
    Fakat saraçoğlu haşimotoda dereotunun etkisi yok yazmış.
    Ben dereotu yemeye başladım.
    Dr.um ömür boyu ilaç kullanıcaksın. İlaç çarpıntı yapar dedi.
    Göğsünde ağrı olursa derhal hastaneye gel dedi.
    Açıkçası yanetkilerinden korktum.
    Yinede kullanmış biri olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz? Cevap verirseniz sevinirim. İyi akşamlar

    • Az çalışan da çok çalışan da kullanabiliyor dereotununu.benm haşimato ve bana iyi geliyor biraz daha kullanırsam hapı bırakabilirim bile belki doktor muayenesinden sonra tbiki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here