Detoks Etkili Kırmızı Ayran Tarifi

0

Detoks Etkili Kırmızı Ayran Tarifi

Bugün sizlere diyet esnasında yağ yakımı ile açığa çıkan toksik maddelerin atılmasını kolaylaştıracak kırmızı ayran tarifini vereceğiz.Bilindiği gibi kırmızı pancar, diğer siyah renkli meyve ve sebzeler gibi antioksidan bakımından çok zengindir. P vitamini, demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller bakımından zengindir. Alkali bir besin olan kırmızı pancar, gastrit gibi hastalıklara da oldukça faydaludur. Aynı zamanda sakinleştirici, uykusuzluk sorununa karşı kullanılabilecek bir besindir.  Bknz: Kırmızı Pancarın Faydaları

İşte ayran ve kırmızı pancarla karışımı ile kırmızı ayran adında mükemmel bir detoks hazırlanabilir. Kırmızı Ayran‘ın ara öğünlerde tokluk hissi vermesi açısından faydalı etkileri vardır. Bilindiği gibi pek çok toksik madde yağ içinde çözünür. Vücut içerisinde fazla yağ depolanması aynı zamanda yağ içinde çözünen ( yağa hapsolan ) toksik maddelerin de birikmesi anlamına gelmektedir. Kilo verirken yağ yakımı sırasında bu toksit etkili bileşikler başı boş vaziyette vücut içinde kalır ve metabolizmanın pek çok faaliyetine olumsuz etki gösterir. Başta yoğurt ve antioksidan açısından zengin besinler kilo verme döneminde açığa çıkan bu toksik maddelerin vücuttan atımını kolaylaştırarak daha kolay kilo vermeye yardımcı olur.

Bu nedenle her zaman söylediğimiz gibi sağlıksız bir diyet uygulaması sonucu insanların aniden çeşitli hastalıklara yakalanmasının nedeni bu toksik maddelerdir. Diyet uygulaması esnasında amaç sadece yağ yakmak değil zararlı maddelerin dışa atımını da sağlamak olmalıdır.

Bu tür uygulamalara destek olmak amacında, ayran ve kırmızı pancardan elde edilen kırmızı ayran‘ı ara öğünlerde tüketmek bir miktar fayda sağlayacaktır. İşte Kırmızı Ayran Tarifi’miz.

Kırmızı Ayran Nasıl Yapılır?

100 gram yoğurt ( Mümkünse ev yoğurdu veya doğal yoğurt )

1 adet kırmızı pancar ( tatlı bir tat elde etmek için 2 adet, normal isterseniz 1 adet yeterlidir. )

Yarım su bardağı içme suyu

Kırmızı pancar robot, meyve sıkacağı veya blender ile püre haline getirilir ardından ise içerisine yoğurt ve su eklenerek iyice ayran kıvamına gelene kadar karıştırılır. 15-20 dakika veya daha fazla bekletilerek iyice rengini vermesi sağlanır. Ardından ister süzerek isterse püreli-ayran vaziyetinde tüketilebilir. Bizim tavsiyemiz püreli şekli ile tüketmeniz çünkü bu şekilde tok tutucu etkisi daha fazla ve alınabilecek lif oranı daha çok. Bu şekilde veya içerisine bir miktar limon atarak tüketilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here