Devedikeni Bitkisi Etkileri Nelerdir

0

Devedikeni-Meyremana Dikeni

Devedikeni, papatyagiller familyasına mensup bilimsel adı Carlina marianum olan bir bitkidir. İngilizce’de Thistle, Almanca Distel olarak bilinir. Ülkemizde bilinen diğer adları, Deve kengeli, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Akkız, Eşek dikeni, Eşek Kömürdeği, Gengel, Karayanrik, Kibbun, Kılıç püskülü olarak da bilinir. Bu mucize bitli şifalı olduğu kadar lezzetli bir bitkidir. Kökü, gövdesi, yaprakları, tohumları, çiçek tomurcukları kısaca her yerinden yemek yapılabilir ve yemekleri çok lezzetlidir. Ülkemizde hemen her alanda yetişen dayanıklı bir bitkidir.

Devedikeni’nin Faydaları

Meryemana dikeni tohumları, yaklaşık olarak 2000 yıldır karaciğer hastalıkları ile ilgili olarak kullanılan bir bitkidir ve bu bitki ile ilgili araştırmalar 1958’de başlamıştır. 10 yıl sonra ise Münih üniversitesinden H.Wagner başkanlığındaki bir araştırma grubu silymarin olarak bilinen bir bileşiği tohumlarından ayırmayı başarmışlardır.

Devedikenlerinin toprak üstü bölümlerinin iştah açıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Meyveleri karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır. Körpe gövdeleri de kabuğu soyulduktan sonra çiğ olarak yenen devedikeni bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler; flavonolignandan meydana gelen Silymarin, taxifolin, quercetrin, albümin, miisiliaj, sabit yağ ve acı maddeler bulunur.

Vücudu zararlı ve zehirli maddelerden arındırıcı, karaciğer hücrelerinin rejenarasyonu (doku yenileme) konusunda etkili, safra salgılarını arttırıcı, antidepresif özelliklere sahiptir. Bitkinin içerdiği etkin maddeler sayesinde, karaciğer yağlanması durur. Bu anlamda bitki, karaciğeri korur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan siroz gibi hastalıklarda devedikeni tohumu çayı etkilidir. Batıdaki eczanelerde, karaciğer tedavisinde kullanılmak üzere Marianon adı ile satılmaktadır.

Meryemana Dikeni Tohumları hemen hemen 2000 yıldır karaciğer problemleriyle ilgili olarak kullanılan bir bitki olup modern araştırmalar ve çalışmalar sonucunda karaciğer hastalıkları üzerine olumlu etkisinin ispatlanmış olması, geleneksel bilgilerin de doğru olabileceğinin çok ilginç bir örneğidir. 

Devedikeni Bitkisi Kimyasal Özellikleri

Deve dikeni Bitkisi bileşimlerinde karaciğeri koruyucu etkin maddeler bulunmaktadır. Bunlar; flavonolignanlardan meydana gelen silimarin, taksifolin, quarcetrin, albumin gibi maddeler vardır.
Meryemana Dikeni ekstreleri %70–80 oranında silimarin içermesinden dolayı etkili bir antioksidan olarak karaciğeri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur.

Devedikeni Tohumları; %25–30 sabit yağ, tanen, nişasta ve silimarin türevleri içerir.

Silimarin preparatlar mantar zehirlenmelerinde amonitin ve pholloidin gibi alkoloidlerin karaciğerde meydana getirdiği tahribatları önlemek ve azaltmak için kullanılmaktadır.

Devedikeni bitkisinin karaciğeri koruyucu kompleks bileşikleri, üç flavonolignan’dan meydana gelen Silymarin türevleridir.

Devedikeni Nasıl kullanılır?

Özellikle karın ve göbek yağlarını yağmak için devedikeni tohumu çayı hazırlayabilirsiniz. 2-3 su bardağı kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı öğütülmüş devedikeni tohumu eklenir ve ocağın altı kapatılarak 15 dakika demlenir. Günde en fazla 2-3 fincan içilebilir.