Dibek Kahvesi Hakkında Bilgi

2

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi, ülkemize has özel bir kahve pişirme yöntemidir aslında. Ancak zamanla, bu pişirme yöntemi daha da gelişerek ve kahvenin içeriği de zenginleşerek günümüze kadar yaşamıştır. Dibek kahvesinin özelliklerinden biri, kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen tahta veya taş havanlarda elle el yardımı ile dövülmesi ile elde edilen kahve olmasıdır. Bu nedenle, dibek kahvesi normal kahve gibi toz değil iri parçalıdır.

Ayrıca, dibek kahvesinin zamanla içeriği de zenginleşmiştir. Kahve içerisine, hindistancevizi, kakule, menengiç kahvesi, mercan köşkü eklenerek de dövülebilir ve günümüzün eşsiz aromasına sahip dibek kahvesi elde edilir. Kullanıcılar, sütsüz yapılan dibek kahvesinin içerisinde süt var olduğuna inanmıştır.Ancak bu tamamen içeriğindeki aromalarla alakalıdır.

Tarihi verilere göre, taş veya ağaç dibekler içerisinde el yardımı ile kahve öğütme işlemi 19.yy başlarına kadar devam etti. 1827 yılında tüfenk ustası Selim diye bilinen birinin kahve değirmenini icat etmesiyle kahve öğütme işlemi daha pratik hale geldi ve bu eski metot büyük oranda terk edildi.

Dibek Kahvesi Mekanları

Dibek kahvesi yapan yerler oldukça sınırlı olup, geniş bir tarama yaptık.

Türkiye’de Dibek Kahvesi içilebilecek Mekanlar

* Gökçeada Zeytinliköy’de bulunan Madamın Kahvesi adlı bir yer
* İzmir Foça Kozbeyli Köyü’nde bulunan Şakir’in Kahvesi adlı bir yer
* İzmir’de Kızlarağası Hanı diye bilinen bir yer
* İzmir Kemeraltı’ndaki Şükrü Bey’in Yeri
* Tarihi Gaziantep Tahmis Kahvecisi
* Tarihi Gaziantep Kır Kahvecisi
* Ayvalık Cunda Adasında bulunan Taşkahve
* Bozcaadada bulunan Çınaraltı Kafe
* Safranbolu’da Boncuk Arasta Kahvesi,
* İstanbul Kadıköy’de Niyazi Bey’in Türk Kahvesi isimli yer

Dibek Kahvesi Fiyatı Ne kadar? 

Dibek kahvesini internetten sipariş etmek mümkün. Artukbey adında bir marka var ve bu markanın kahvelerinin beğenildiği yorumlarda görülüyor.  Artukbey sitesinde 500 gram sade dibek kahvesinin fiyatı 22 Türk Lirası

Not: Pişirme şekli normal kahve gibidir.

Sağlıcakla Kalınız….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here