Dikenli İncir yada Hint İnciri

0

Dikenli İncir Nedir? Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

Bilinen İsimleri: Frenk yemişi, frenk inciri,frencir, hint inciri,pabuç inciri, eşek inciri,dikenli incir, kaynana dili, sabbara, babutsa, kürek yemişi,
Hint inciri bilimsel adı Opuntia ficus-indica olup, kaktüsgiller (Cactaceae) familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür. Türkçede frenk inciri, frenk yemişi, dikenli incir ya da kaynanadili adları da kullanılır. Kırmızı, sarı veya turuncu renklerde kabuğa sahip olabilir.

Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında faydalı olan ana vatanı Güney Afrika olan Dikenli İncir, Hint İnciri yada diğer adıyla Frenk İnciri ülkemizde en çok Akdeniz ve Egede rastlanan bir yabani kaktüs türüdür. Anavatanı Amerika ve Afrika olabileceği tahmin edilen bu meyve kıraç ve kurak, kireçli alanları sever. Bu güzel meyvenin kendisi kadar yaprakları da pek çok alanda kullanılıyor. Son yıllarda bu bitkinin yaprakları doğal kozmetik alanında; cilt, vücut ve saç bakımı ürünlerinde kullanılıyor.

Dikenli İncir Nasıl Yenir?

Soğuk tüketilmesi daha ferahlatıcı olmasından dolayı yaz aylarında satıcılar tarafından buz parçalarının için konur. İçi çekirdeklidir ve daha çok bu çekirdekler ile birlikte tüketilir.

Dikenli İncirin Faydaları Neler?

Dikenli incir yaprağı, nem oranının yüksek ve ayrıca su tutucu özelliği olmasından dolayı cilt için bir nem dengeleyicisi olarak kullanılabiliyor.. Cilt nemini koruyor ve kırışıklıklarla mücadele ediyor. Ayrıca bu bitki C vitamini açısından çok zengin ve içerdiği zengin lifler sayesinde bağırsakları düzenliyor,temizliyor. Kabızlık sorunu olanlar için oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca uzmanlara göre bu meyve bir polivitamin yerine geçmektedir.

Diyet Yapanlar için Birebir

Dikenli İncir ayrıca tok tutma özelliği yanında kalorisi az olduğundan rahatlıkla diyet yapanlar tarafından kullanılabilir. Günde dört, beş tane yemenin bir sakıncası yoktur. Ayrıca içindeki çekirdeklerin dahi faydalı olduğu söyleniyor.

Sizlere bu güzel meyveyi yemenizi öneriyoruz. Yetişmesi esnasında kimyasal ilaç, gübre vs. almamış bu bitki doğallığını korumayı başarmış ender meyvelerden birisidir. Pek çok tatlıdan daha leziz bir tada sahiptir.  Doğada bu kadar mucizevi besin depoları saklıyken bizlerin onca paralar ödeyip vücudumuza zarar verecek besinleri almamız akıl mantık işi değildir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here