Dikenli İncir, Eşek İnciri Nedir? Dikenli İncir Nasıl Yenir?

0

Dikenli İncir Nedir? Dikenli İncirin Faydaları Nelerdir?

Dikenli incir; bilimsel adı Opuntia ficus-indica olan, kaktüsgiller (Cactaceae) familyasına ait meyveleri yenebilen bir bitkidir. Türkçede; frenk inciri, frenk yemişi, dikenli incir, eşek inciri, kaynanadili, pabuç indiri, babutsa, sabbara ve kürek yemişi olarak da bilinir. İngilizce’de prickly pear (dikenli armut) olarak adlandırılmıştır.

Kırmızı, sarı veya turuncu renklerde kabuğa sahip, meyvelerinin dış yüzeyi oldukça dikenli içi çekirdekli ve tatlı bir meyvedir.

Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında faydalı olan ana vatanı Güney Afrika olan Dikenli İncir, Hint İnciri yada diğer adıyla Frenk İnciri ülkemizde en çok Akdeniz ve Egede rastlanan bir yabani kaktüs türüdür. Anavatanı Amerika ve Afrika olabileceği tahmin edilen bu meyve kıraç ve kurak, kireçli alanları sever. Bu güzel meyvenin kendisi kadar yaprakları da pek çok alanda kullanılıyor. Son yıllarda bu bitkinin yaprakları doğal kozmetik alanında; cilt, vücut ve saç bakımı ürünlerinde kullanılıyor.

Dikenli İncir Nasıl Yenir?

Soğuk tüketilmesi daha ferahlatıcı olmasından dolayı yaz aylarında satıcılar tarafından buz parçalarının için konur. İçi çekirdeklidir ve daha çok bu çekirdekler ile birlikte tüketilir. Antalya ve çevre illerinde sahil kenarlarında veya dağlık alanlarda bolca karşılaşılabilecek bir meyvedir. Bu meyveler rahatlıkla toplanabilir ve dikkatlice kesilerek tüketilebilir. Hint inciri susuz yerlerde kendiliğinden yetişse de meyvesi oldukça suludur.

Jölesi, reçeli, marmeladı yapılabilir. Çiğ ve kurutulmuş olarak tüketileceği gibi pişirilikte tüketilmektedir.

Dikenli İncirin Faydaları Neler?

Dikenli incir yaprağı, nem oranının yüksek ve ayrıca su tutucu özelliği olmasından dolayı cilt için bir nem dengeleyicisi olarak kullanılabiliyor. Cilt nemini koruyor ve kırışıklıklarla mücadele ediyor. Ayrıca bu bitki C vitamini açısından çok zengin ve içerdiği zengin lifler sayesinde bağırsakları düzenliyor,temizliyor. Kabızlık sorunu olanlar için oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca uzmanlara göre bu meyve bir polivitamin yerine geçmektedir.

Dikenli İncir ayrıca tok tutma özelliği yanında kalorisi az olduğundan rahatlıkla diyet yapanlar tarafından kullanılabilir. İçinde şeker olmasına rağmen zengin lifleri nedeniyle kan şekerini aniden yükseltmemektedir.  Günde üç yada dört tane yemenin bir sakıncası yoktur.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Tek bir hint inciri, günlük C vitamini ihtiyacının 1/3’ünü karşılamaktadır. Magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum açısından çok zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi bulunur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here