Divle Obruk Peyniri Hakkında Bilgi

1

Divle Obruk Peyniri Hakkında Bilgi

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman Köyü’nde bulunan divle obruklarında üretilen bir peynirdir. Ünlü peynir çeşidi olan Fransızlara özgü Rokfor’a rakip olabilecek kalitede ülkemize özgü bir peynir çeşididir. Yapım aşaması tulum peyniri gibi olsa da olgunlaşması için divle obruklarında ( mağaralarında ) tutulur ve bu mağaralardaki mikroflora nedeniyle kendine özgü küfü ve tadı almaktadır. Divle obruk peyniri, Divlen’nin hazinesi olarak nitelendirilmiş bir üründür.

Divle obruk peyniri, daha çok koyun sütü olmak üzere küçükbaş hayvanların sütlerinden yapılmakta ve bu sütlerden elde edilen peynirler nisan ve mayıs aylarında deriye ( tuluma ) sarılarak obruk içerisine bırakılmaktadır.Bir süre sonra deri açık mavimsi bir küfle kaplanır. Bu aşamadaki peynire gök peynir adı verilir. Kasım gibi ise peynirin içinde bulunduğu deri kırmızımsı bir küfle kaplandığından rengi kırmızıya döner.

Divle obruğu ortalama 35-36 metre derinlik ve 233 metre uzunluğa sahiptir. Bu ortamda bulunan; nem, hava ve mikroflora peynirin kalitesini ve kendine özgü tadı sunar.

Divle obruk peyniri‘nin tadı alışık olmayanlara biraz ağır gelebilmektedir. Ancak tüketenlerin tecrübesine göre lezzeti ve aroması daha sonra alınmaktadır.

Divle Obruk Peyniri Fiyatı Ne kadar?

Orjinal Rokfor peynirinin kilosu ile kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Kilo fiyatı, 60 TL ile 100 TL arasındadır.

Umarız, bu değerli peynir çeşidimiz orjinalliğini koruyarak üretimini arttırır ve dünya markası haline gelir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here