Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri- Evde Diş Nasıl Beyazlatılır?

0

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sevgili takipçiler; sararan dişleri 2-3 dakika da bembeyaz yapmak mümkün ancak 2-3 dakikada diş beyazlatmak hiçte sağlıklı değil. Bu nedenle tıbbi koşullarda diş beyazlatma işlemi hariç evde anında diş beyazlatmaya çalışmak diş minelerini zayıflatır, inceltir ve dişlerin hassasiyetini arttırır. Piyasada satılan ve içeriği net bilinmeyen ürünler bazen ilaçlardan daha etkili beyazlatıyor ama nasıl? Tabiki dişlerinizi zedeleyerek, kazıyarak beyazlatıyor. Sizin beyaz olarak gördüğünüz dişler aslında diş minesinin bir alt katmanı olabilir!! Diş beyazlatma işlemini tıbbi koşullarda daha hızlı veya evde doğal yöntemlerle zamana bırakarak halletmek mümkün. Bir küçük hatırlatma daha; doğal pek çok sebze ve meyve içerdikleri asitler, antioksidanlar nedeniyle doğal birer diş beyazlatıcısıdır. Çilek, muz, ceviz ve badem, limon, portakal, elma, havuç, brokoli gibi besinler doğal birer diş beyazlatıcısıdır.  Dişleri sarartan besinler ise çay, kahve, kola, hazır meyve suları, kırmızı şarap, beyaz şarap, soya sosu olarak sayılabilir. Tabi asıl sararma nedeni bu besinleri tükettikten sonra dişlerin temizlenmemesinden dolayı besinlerdeki boyar maddelerin ve diğer maddelerin ince bir tabaka halinde işi kaplamasıdır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Zerdeçal ile Diş Beyazlatma Yöntemleri

Malzemeler

-2 tatlı kaşığı zerdeçal
-1 tatlı kaşığı karbonat
-1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Tüm malzemeler iyice birbirine karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Temiz bir diş fırçası ile dişler fırçalanır. Haftada 1 kez bu malzemelerle bu karışım yapılabilir ve yine haftada 3-4 kez sabahları diş macunu yerine bu macun ile dişler fırçalanabilir.

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Muz kabuğunun iç kısmında potasyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller vardır.  Diş minesi bu mineralleri emer dişinizin beyazlatılmasında yardımcı olur.  Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğunun iç yüzünü dişlerinize sürün ve 2 dakika kadar bekletip ağzınızı çalkalayın. Dişlerinizin zamanla beyazladığını göreceksiniz. Ayrıca muz kabukları ile cildinize peeling yapmanız da mümkün.

Aktif Karbon ile Doğal Diş Beyazlatma ( Daha Etkili )

Son zamanlarda baya popüler olan yöntemlerden biri de aktif karbon ile doğal diş beyazlatma yöntemidir. New Jersey’li diş hekimi Joseph Banker, aktif karbonun diş beyazlatmada çok etkili olduğunu belirtiyor. Az miktarda aktif karbonu  su ile karışıtırıp,  dişleri fırçalarsanız halinde  beyazlatma etkisini göreceğinizi söylüyor. Ayrıca piyasada aktif karbonlu diş macunları bulunmakta. Bu diş macunları veya saf halde satılan aktif karbon bir miktar faydalı olabilir.

Çilek Macunu ile Doğal Diş Beyazlatma

Çilek, malik asit içerir. Bu asit, kahve, şarap ve çay lekelerine karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Bir kap içinde 2 çileği ezin ve az miktarda karbonat ile karıştırıp 3-5 dakika kadar çok yumuşaj hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Her gün kullanmamanızı öneririz. Haftada bir yada en fazla iki kere uygulayın.

Oksijenli Su ve Karbonat ( Etkili Ama Tavsiye Etmiyoruz)

Oksijenli su ve karbonat evde diş beyazlatma yöntemleri içinde en popüler olanlarından biridir. Hafif macun kıvamına gelene kadar oksijenli su ve karbonat karıştırılır ve diş fırçası ile dişler nazikçe  Dikkat: Bu karışımı 3 gün kullandıktan sonra tekrar kullanmak için 6 ay kadar beklemek gerekiyor. Aşındırıcı madde olan bu iki malzeme diş minelerine zarar verebilir, dişleri zayıflatabilir.

Not: Ev yapımı tarifleri uzmanlara danışmadan denememenizi öneririz. Diş ve diş eti yapınıza göre kendinize bir doğal temizleme yöntemi seçip uygulamanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here