Doğal Ev Yapımı Oda Parfümü ve Kokuları

Doğal Ev Yapımı Oda Parfümü ve Kokuları

Ev yapımı oda parfümü ve kokuları hazırlamak çok basittir. Hazır oda parfümleri ve koku gidericiler içeriklerinde bulunan kimyasal maddeler yüzünden, yoğun kullanımlarında insan sağlığını tehdit edebiliyor.

Ev Yapımı Oda Parfümü İçin Malzemeler:

Bir adet çiçek sulamak için kullanılan fısfıs

Yarım litre temiz su

1 çay kaşığının ucu kadar karbonat

4-5 damla limon suyu

3-4  damla portakal yağı veya istediğimiz başka bir çiçek yağı

Ev Yapımı Oda Parfümü Yapılışı:

Bir adet bitki sulama fısfısının içine yarım litre su ilave edilir ve su içine bir çay kaşığının ucuyla karbonat ilave edilir. 4-5 damla limon suyu ve 3-4 damla portakal yağı ile birlikte dilerseniz diğer yağlarda eklenir. İsteğinize göre farklı şekillerde de deneyebilirsiniz. Yani portakal yağı yerine diğer kokulu yağlarda olabilir. Ev yapımı oda parfümü hazır.

İsteğinize göre 4-5 damla kadar biberiye yağı veya çay ağacı yağı ekleyerek değişik Ev yapımı oda parfümü çeşitleri elde edebilirsiniz.  ( Biberiye yağı içinde bulunan uçucu sineol maddesi solunum yoluyla beyne etki ederek hafıza ve dikkat arttırıcı etkisi vardır, çay ağacı yağı ise doğal bir dezenfektan ve böcek kovucudur)  ( İlgili Yazılar: Biberiye Yağı Kokusu’nun Mucizevi Faydaları ; Çay Ağacı Yağı Kullanım Alanları  )

Doğal Banyo ve Lavabo Kokusu Yapma

Kimyasal tuvalet kokuları ( ernet ) hemen her evde kullanılmaktadır.  Bu kokuların   içeriğinde Paradiklorobenzen adında bir kimyasal zehir mevcuttur. Naftalinin içerisinde de bu zehirden bulunmaktadır.  5 gramın üzeri veya bir tabletten fazla alınması durumunda toksik etkiye neden olmaktadır. Oral alımlarda ise bulantı, kusma görülür. Buharları ise göz ve burunda irritasyona yol açar. Çok yüksek dozlarda ise santral sinir sistemi bozukluklarına ( depresyon gibi ) yol açar. Ayrıca ciltle teması halinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Aşırı solumalarda ise akciğere ve karaciğere ciddi zararlar verebilmekte, uzun süre kullanılmaları durumunda kanserojen etki yapabilmektedir.

İşte sizler için hazırladığımız ve daha da geliştirebileceğiniz doğal banyo ve lavabo kokusu için Malzemeler:

Bir adet kavanoz

İki-üç yemek kaşığı karbonat,

Lavanta yağı

İsteğe göre bir avuç lavanta kurusu

Kağıt muffin kalıbı veya alüminyum folyo

Doğal Banyo ve Lavabo Kokusu Yapımı: Kavanozun içine karbonatı ekleyip içerisine 10 damla kadar lavanta yağı ekliyoruz. İsteğe göre evinizde varsa biberiye yağı veya çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz. Daha sonra bir elin avucu kadar lavantayı ekliyoruz. Muffin kağıdını veya alüminyum folyoyu kapak yerine kavanozun ağzına geçirip sabitliyoruz. Koku çıkışını sağlamak için 8-10 adet delik açıyoruz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ