Doğal Sabun Çeşitleri Hakkında Bilgiler

0

Doğal Sabun Nasıl Olmalıdır? PH Değeri Neden Önemlidir?

Sabun hepimiz için vazgeçilmez temizlik ürünlerinden birisidir. Sabunu bu kadar cazip kılansa diğer kimyasal temizleyicilere göre daha saf olmasıdır. Gerçekten  de doğal sabun içeriğine baktığımızda kostik baz ( NaOH) ,yağ asitleri ve doğal aromatik esans dışında pek bir şey yoktur. Modern yöntemlerde renklendirici ve nemlendirici takviyesi de yapılmaktadır.

Öncelikle hangi marka ve çeşit sabunu kullanırsanız kullanın, en önemli kriteriniz sabunun PH değeri olmalıdır. Bildiğiniz gibi insan derisi hafif asidik karakterdedir. Bu sebeple kullanılan hangi temizleyici olursa oldun PH değerlerinin, insan derisinin ideal PH seviyesi olan 4,5-5,5 arasında olması gerekmektedir. Bu sebeple kullandığınız sabunların PH değerinin 5,5 ve daha düşük olmasına özen gösterin. Ph değeri yüksek sabunlar ciltte önemli tahrişe sebep olabilirler aynı zamanda cilt enfeksiyonlarına ve mantarlarına zemin hazırlarlar ayrıca cildin yağ dengesini bozarak SİVİLCE ve egzemaya neden olabilirler.

PH değerinden sonra önemli bir noktada sabunun içeriği; yaygın inanışa göre zeytinyağlı sabunların saç ve cilt bakımı için iyi olduğu söylenir. Birde sabun içerisine eklenen aromatik yağların özelliklerini bilmeniz kişisel saç ve cilt bakımı için önem arz eder. Özellikle alerjiniz olan bir çiçek veya bitki varsa, bu bitkiden yapılan bir sabunu kullanmamanızda fayda vardır.  Cildinizle tamamen uyumlu ve cildinize iyi gelecek sabun çeşidini bulmanız biraz deneyimle elde edeceğiniz bir konu. Şimdi gelelim Doğal Sabun Çeşitlerine

Cilt Bakımı için Doğal Sabun Çeşitleri

Keçi sütü sabunu, ısırgan sabunu, bal sabunu, defne sabunu, salyangoz sabunu, üzüm çekirdeği sabunu, papatya sabunu, yosun sabunu, kına sabunu, zeytinyağı sabunu, zeytin sabunu, zeytinyağlı sabun, menekşe sabunu, gül sabunu, vanilya sabunu, kayısı sabunu, kil sabunu, sarımsak sabunu, biberiye sabunu, çörek otu sabunu, bıttım sabunu gibi sabun çeşitleri vardır. Bizlerin sizler için önerisi şöyledir:

Cilt Bakımı için : Sarı kantaron sabunu, biberiye sabunu, limon kabuğu sabunu, çay ağacı yağı sabunu. Özellikle sivilce problemi olanlar sivilce sabunu arıyorsa; hakiki çay ağacı sabunu tavsiye ederiz.

Saç Bakımı için : Çörek Otu sabunu, biberiye yağı sabunu, sarımsak sabunu, kabak çekirdeği yağı sabunu kullanabilirsiniz. Ayrıca; özel tavsiyemiz hakiki bıttım sabunu kullanmanızdır.

Ayak bakımı ve tırnak mantarı için : Biberiye sabunu, çay ağacı sabunu, kükürt sabunu gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here