Doğal Temizlik Ürünleri Tarifleri

1

Neden Doğal Temizlik Ürünleri? Kimyasal Temizlik Ürünlerinin Zararları

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde 2002 yılında 85 bin civarında olan kanserli hasta sayısı 2010 yılında 214 bine yükselmiştir. Kimyasal Temizlik ürünlerinin ve bu ürünlerin yanlış kullanımının bu sayıyı arttırdığına inanılıyor. Örnek olarak bir çay kaşığı dolusu bulaşık makinası deterjanını temizlenmek için yaklaşık 18 litre su kullanılıyor. Hâlbuki deterjanın gerçek anlamda tamamen temizlenebilmesi için 16 ton su gerekmektedir. Eski zamanlarda bu ürünler kullanılmıyordu ama o zamanlarda da temizlik sağlanabiliyordu. Eski zamanların temizlik ürünleri; kalıp sabun, çamaşır sodası, arap sabunu, karbonat, kül, limon tuzu, sirkeydi. Bu yüzden kimyasalların etkilerine maruz kalmamak için doğal temizlik ürünleri tercih edilebilir. En azından zaman zaman evde doğal temizlik ürünleri hazırlayarak kullabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Temizlik Ürünleri Tarifleri

Çamaşırları doğal temizlik ürünleri ile yıkamak

Evde Çamaşır Deterjanı Yapma:

Bir kalıp doğal sabun rendelenip 2 litre suya konur ve sabun eriyene kadar kaynatılır. İçine 1 çay bardağı boraks ( eczanelerde bulunur ve sizi aylarca idare edece fiyatı 4-5 TL dir ) ve 1 su bardağı çamaşır suyu eklenir. Karıştırırak 5 dakika kadar kaynatılır. Soğuyunca katılaşan malzemeden kullanılacağı zaman bir miktar alınıp cezvede eritilir ve makinenin deterjan haznesine konur. Yumuşatıcı gözüne ise elma sirkesi eklenebilir.  Bu uygulama ile çamaşırlarınızın parlak, yumuşacık ve tertemiz olduğunu fark edeceksiniz.  Eğer sabunu eritmeden eklerseniz çamaşırlarınızda sabun artığı kalabilir ve su tahliye hortumu tıkayabilir.

Evde Bulaşık Deterjanı Yapma

Bir kupanın içine 1 yemek kaşığı kadar karbonat, 1 tutam limon tuzu, 1 tatlı kaşığı boraks,  bir tatlı kaşığı kadar hardalı koyup sıcak su ekleyerek tüm malzeme karıştırılıp eritilir ve bulaşıkların üstüne rastgele dökülür. Evde kullanılmış limon, çatal-bıçak sepetinin bir köşesine sıkıştırılır. Sıcak suyun etkisiyle limon bulaşıkları çok iyi parlatır ve kötü kokuları önler.

Genel temizlik maddeleri yerine: 1 litre sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı boraks, 1 çay kaşığı arap sabunu, birkaç damla portakal, limon ya da lavanta yağı, 1 çay bardağı sirke iyice karıştırılır. Püskürtme özelliği bulunan bir şişenin içine konulduktan sonra her yerin tozunu bu karışımla alıp her türlü genel temizlik için kullanabilirsiniz.

Evde Mobilya Cilası Yapma:

Bir ölçü zeytinyağına ve bir ölçü sirke eklenerek püskürtmeli bir şişeye konup karıştırılır. Doğal bir leke çıkarıcı ve parlatıcıdır.

Diğer Ev yapımı doğal temizlik ürünleri

Evde Kireç çözücü: Çaydanlık ve su ısıtıcılarının içine bir tutum limon tuzu konup kaynatılır. Kirecin hızla çözüldüğünü görüp şaşıracaksınız. Sirke de kullanılabilir.

Cif yerine bu karışımı deneyin: Karbonat ve çamaşır sodası cif ürününü işlevini fazlasıyla görüyor. İnatçı yüzeyler için bir limon ikiye kesilir ve üzerine limon tuzu veya karbonat döktükten sonra ovalanır.

Böcekleri bitkilerden kovmak için: Bir püskürtmeli şişe içerisine; 1 litre su ve 1 tatlı kaşığı arap sabunu konur, iyice çalkalanıp sabun eridikten sonra çiçeklerin üzerine püskürtülür.

Comments are closed.